Advert
sandalye fabrikası karabük
Uğur Yılmaz Neden Ayrıldı? Kim Gelecek? Perde Arkası
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Uğur Yılmaz Neden Ayrıldı? Kim Gelecek? Perde Arkası

Bu içerik 7050 kez okundu

KARDEMİR GENEL MÜDÜRÜ UĞUR YILMAZ'IN İSTİFASI VE PERDE ARKASI

Kardemir Genel Müdürü Uğur Yılmaz bugün akşam saatlerinde KAP’ta yayınlanan Kardemir açıklaması ile resmen ayrılmış oldu. Başta Karabüklüler olmak üzere tüm takipçilerimiz yine Karabük Derin Haber farkıyla ilk bizden öğrendi.  Tabii duyan bizi aradı. Gazeteciyiz ya, neden, niçin, ne oldu, kim gelecek sorularına yaklaşık 2 saat boyunca muhatap olduk. Anladım ki, bu konuda biraz detaylı bilgi istiyor kamuoyu ve takipçilerimiz.

Sanırım ilk defa bir Genel Müdürün Kardemir ömrü bu kadar kısa oldu. Tam 20 ay.  Şöyle geriye doğru bakıldığında birçok genel müdür 5 yıl görev yaptı.  Zaten Sayın Yılmaz’ın sözleşmesi de 5 artı 5 yıl olarak yapılmıştı.

Bir önceki genel müdür Sayın Fadıl Demirel’in getirilmesinden önce de Ankara’da Sayın Yolbulan ve Güleç  tarafından teklif edilmiş ancak o günkü şartlarda Sayın Yılmaz’ın kabul etmemesi üzerine 5 yıllık Fadıl Demirel döneminden sonra tekrar teklif yenilenmişti.  Sayın Uğur Yılmaz teklifi bu sefer kabul etti ama şartlarını öne sürerek ve söz alarak kabul etti Genel Müdürlüğü.

Peki ne oldu da 7 yıl öncesinin istekli “YÖNETİM” i  20 ay gibi kısa sürede vazgeçiverdi, yada Sayın Uğur Yılmaz pes ediverdi. Duyduklarımız, bildiklerimiz, gördüklerimiz, tahminlerimiz ve fikirlerimiz var elbette ki. Şimdi sizinle bunların bir kısmını paylaşalım.

TEKLİF EDENLERİN (YÖNETİM in)  HATALARI

Yönetim Kurulunun 11 kişiden ibaret olduğunu unuttular. SPK mevzuatı gereği 4 tane bağımsız yönetim kurulu üyesi olduğunu ve görevlerinin şirketin mevzuatlara uygun şekilde yönetilmesini gözetmek olduğunu akıllarına getirmediler.

Yönetim Kurulundaki etkin hisseye sahip aileleri temsil eden ortaklar arasında zaman zaman yaşanan anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları.

Kardemir’in kurumsal olarak bazı uygulamalarında özellikle İktidarın siyasi temsilcileri ile zaman zaman ters düşmesi ve bilinen etkin ortakların bu konuda gerekli adımları atamaması.

Daha önceki Genel Müdürler gibi Sayın Uğur Yılmaz’ı da kendi şahsi şirketlerinin Müdürleriymiş gibi görev yapmasını beklemeleri.

Sayın Uğur Yılmaz’ın “işlerine karıştırmama” şeklindeki beklentisi ve talebine karşılık nerede ise tamamen kendilerini geri çekerek, özellikle iki yıldır süren çelik sektöründeki sıkıntılı ekonomik durum karşısında etkin, etkili ve sonuç alıcı çözümleri yeterince ortaya koyamamaları. Bunu sayın Yılmaz'ın çözmesini beklemeleri.

GENEL MÜDÜR UĞUR YILMAZ’IN HATALARI

Karabük’ün daha önce çalıştığı Ereğli ve diğer kentler gibi olduğunu düşünerek hareket etti. Böyle olmadığını, Karabük’ün kendine özel bir yapısı olduğunu anlaması çok zaman aldı. Son aylardaki atağı ile bu açığı gidermeye çalıştı.

Personel politikalarında hatalar yaptı. Özellikle başka şehirlerden getirdiği memur, mühendis ve yöneticiler nedeniyle tepkiler aldı.

Kardemir’in hala daha siyaset kurumuna ve özellikle hükümete ihtiyacı olduğunun farkına çok geç vardı.

Özellikle ticari ekibini çok zayıf kurdu. "Taşı boyayıp satan" cinsten satış personeli, yılların tecrübesi ile çelik sektörü hammadde tedarikçilerini iyi bilip tanıyan, hepsi ile iyi diyalogları olan bir alım ekibi oluşturamadı. Kurduğu ekip ileriyi, hammadde ve mamul fiyatlarında meydana gelebilecek oynamaları yeterince göremedi. Bu yüzden de Şirket zaman zaman hem satın alma yönünde hem de satış yönünde ciddi hatalar yaptı.

Sonradan tanıdığım kadarı ile çok iyi niyetli davranıp yapılan bazı hatalara karşılık anında müdahale etmedi, belki de toz kondurmak istemedi.

Beni siz isteyip getirdiniz düşüncesi ve kurumsal yapıya verdiği önem nedeniyle, Yönetim Kuruluna karşı dik duruşunun bazı yönetim kurulu üyelerini rahatsız edeceğini düşünemedi.

KİM GELECEK?

Bugünkü ayrılma haberinden sonra demir çelik sektörünün bazı duayenleri ile görüşmelerim oldu. Kim gelir sorusuna cevaplar aradım. Aslında çok fazla seçenek yok gibi. Ancak Kardemir bu. Bazen sürprizler yaşanabiliyor.

Sektörde konuşulan isimlerden bir tanesi Fatih Osman Tar. Halen Kroman grubunun CEO su ve Yönetim Kurulu Başkanı. Erdemir’den 2013 te ayrılışından bir süre sonra Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı çok çabuk yükseldi. Kroman grubu yönetimindeki aileleri birleştirici yönü ile biliniyor. Tanıyanlar yıllar önce Kardemir Genel Müdürlüğü yapan Yalçın Amanvermez tarzı olduğunu söylüyorlar. Yasal olarak hem Kardemir hem de Kroman grubunda görev alması mümkün mü? İyi bakmak lazım. Ayrıca iki şirketin yükünüde aynı anda alması kolay değil. Peki Kroman’ı bırakır mı? Kardemir’in etkin ortaklarından olan Kroman bırakır mı? Bırakırsa Kardemir’e atanmasına onay verir mi? Hepsi cevap verilmesi gereken sorular.

Eski Genel Müdür Fadıl Demirel. Sayın Demirel 2015 yılbaşı öncesinde ani karar ile istifa ederek ayrıldı. Çok şeyler yazıldı çizildi. Ancak bazı baskılara dayanamayarak ayrıldığı geniş şekilde konuşuldu. Yönetim ister mi? Yada tekrar geri gelir mi? İhtimal dahilinde ancak zor gibi. Bilinmesi gereken bir nokta görev yaptığı 5 yılda Kardemir hep kar etti.

Yönetim Kurulu Üyesi Talat Yılmaz. Uzun süre genel kurullarda başkanlık filan edip bir şekilde hep şirkete yakındı. Mustafa Yolbulan’ın kayınbiraderi. Yasaları birazda zorlayarak bağımsız yönetim kurulu üyesi oldu. Geçmiş yıllarda bir çok profesyonel iş hayatı oldu. Bu çalışma hayatı ile ilgili bize de gelen birçok bilgiler var. Zamanı geldiğinde bunlar ayrı bir yazı konumuz olur. Yönetimdeki etkin diğer aileler olan Güleç ve Kroman grubu nasıl bakar ciddi bir soru işareti!

Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Ünal

Aslında bu konu bana bir süre önce İstanbul çevrelerinden gelmişti. “Uğur Yılmaz’ı gönderecekler yerine Ercüment Ünal Genel Müdür olacak. Ona söz verildi. 2 yıl içinde Genel Müdür yapacağız diye. Oraya da Fatih Tar tarafından tavsiye edilerek genel müdür yardımcısı olması sağlandı. Yolbulan grubu Genel Müdürlüğü’ne sıcak bakmıyor” şeklinde. Biz buna pek ihtimal vermemiştik ancak bu günkü gelişmeler ve Yönetim Kurulu’nun Genel Müdür Vekili olarak Ercüment Ünal’ı görevlendirmesi sanki duyduğumuz bu sözleri doğrular cinsten. İlerleyen günlerde elbette detaylı değerlendireceğimiz bir konu olacak. Yolbulan grubunun sıcak bakacağına da hiç ihtimal vermiyorum. Son kararı da muhakkak ilerlemiş yaşına rağmen iskeleti ayakta tutan duayen Mutullah Yolbulan verecektir.

Sayın Ünal’ın Erdemir başta olmak üzere birkaç şirketteki kısa süreli orta derece yöneticiliği Kardemir gibi bir şirketin GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nü yapmaya yeter mi? On kere düşünmek lazım. Satın alma ve Satış tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Şirketin geçen 20 aydaki performansı, üst üste aldığı borçlar, satışlarda istenen ve beklenen ivmeyi yakalayamaması, doğru ise bazı yönetim kurulu üyelerine olduğu söylenen özel yakınlığı, Uğur Yılmaz gibi yılların tecrübesinin bile Karabük ve Kardemir yapısını anlamasının belli bir süreç alması göz önüne alındığında doğru bir seçim olup olmayacağı Kardemir hissedarlarının takdiridir.

Bu arada bir parantez de Genel Müdür Yardımcısı Metin Altan’a açmak lazım. Hem bu yörenin insanı, hem 40 yılını vermiş bu şirkete. Her kademede görev almış. Bütün dengeleri bilir. Fadıl Demirel’in gitmesinden sonra meydana gelen 2 aylık boşluğun ardından Genel Müdür olarak atanabilir deniyordu. Şimdi Uğur Yılmaz’ın istifasından sonra çok ilginçtir Genel Müdür Vekili olarak bile atanmadı. Bunu iyi okumak lazım. Hem Karabük, hem sektör, hem Kardemir camiası açısından. İşin doğrusu ben olsam diye düşündüğümde yarından geçi yok emeklilik hayatının tadını çıkarmaya çalışırdım.

Görüldüğü  gibi, geçen 20 ayda Kardemir’e Genel Müdür olarak gelen bir BEYEFENDİ’ nin, geliş, görevde kalış, ayrılış ve sonrasının anatomosini çizmeye çalıştık. Sözümüzün başında dediğimiz gibi, yazdıklarımız, edindiğimiz bilgilerden, duyumlardan, gördüklerimizden, tahminlerimizden, yorumlarımızdan ibaret bir değerlendirme yaptık. Neden, niçin sorusuna cevap aramaya çalıştık. Taktir siz okurlarımızın ve Kardemir hissedarlarınındır. Kendisine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz. Umarım özellikle KURUMSALLAŞMA bağlamında başlattığı çalışma bundan sonra da devam eder.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Demir Çelik     2017-01-06 Bu sektörde maliyetler önemli, hem satış hem yatırımı eş zamanlı yönetemiyorsan gidişinde hızlanır. Hele hele çoluk çocuğa genel müdürlüğü bırakmak ise zaten baştan yapılan en büyük hata. Sn F.Demirel zamanında genel müdür yardımcısı sn M.Yanmaz o yüksek fırını bedavaya getirdi bunu herkes biliyor. İşte gerçek başarı bu. Yönetimde heralde bunu biliyordur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı