Advert
sandalye fabrikası karabük
Yurtlar ve Kantinler. Neler Oluyor?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Yurtlar ve Kantinler. Neler Oluyor?

Bu içerik 4237 kez okundu

YİNE  Mİ KYK?

Kredi Yurtlar Kurumu yurtları, Milli Eğitime bağlı yurtlar, özel yurtlar, pansiyonlar, öğrenci evleri, yaşam evleri, vs  Karabük  Üniversitesi’nin Akademik yılının açılışı ile birlikte gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Kentimiz ekonomisine yadsınamaz katkısının yanında bir türlü çözülemeyen sorunlarda beraberinde geliveriyor. 60 bin öğrenci potansiyelinden herkes bir şekilde ticareten nasiplenmeye çalışıyor. Ancak zaman zaman da kurallar kanunlar hiçe sayılabiliyor. Sorun geçici çözülsün diye bugün devlet büroksasisi tarafandın göz yumulan bazı ayrıntılar yarın içinden çıkılmaz bir hal alıveriyor.

ÖZEL YURTLAR VE RUHSAT

Devlet yurtlarının yetersiz olduğu yerlerde doğal olarak özel sektör hemen devreye giriveriyor. Ancak devreye girerken de hem devletin ihmali, hem biraz daha para kazanma hırsı olsa gerek kural ve kaideler esnetildikçe esnetiliyor. Kural belli, ya KYK’ya bağlı olacaksın ve onun kurallarına göre işleyeceksin, yada Milli Eğitim’e bağlı olacaksın ve onun kurallarına göre çalışacaksın.

Ancak bizde böyle mi? Kirala bir binayı. As bir tabela. Bilmem ne öğrenci yurdu. Nereden bilsin öğrenciler ve aileleri? Üniversite kayıtları sırasında boy boy dizilmiş sözüm ona yurt standlarında çocuğum açıkta kalmasın diye kayıt oluveriyorlar. Sormuyorlar ki, sen hangisine bağlısın? Ruhsatın var mı? Hatta ve hatta İSKAN RUHTASI var mı bu kullandığın yurt binasının diye.

Ya devletin maliyesinden, belediyesine, Üniversite’sinden Kredi Yurtlar Kurumu yetkililerine hatta tüketici hakem heyetlerine ne demeli? Durun bakalım beyler, bayanlar. Siz bu standları açıyorsunuz da, resmi hüvviyetiniz nedir? Yasaların gereğini yerine getirdiniz mi? Allah rızası için bir Allah’ın kulu sorumluluk alıp sordu mu? Soruyor mu? Banane, benim sorumluluğum değil deyip geçiveriyoruz.

İşte size koskoca bir problem. “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” Bırakın KYK yada Milli Eğitim’den ruhsat almayı iskan ruhsatı bile olmayan bir sürü yurt. Valilik ve Belediye çalışma yaptı. İhtarlar, tespitler yapıldı. Şimdi top Karabük Valisi Mehmet Aktaş’da. Yasal olmayanları kapatın talimatı kapıda. Bu talimatı vermese yarın Allah göstermesin çocuklara bir şey olsa kimse bunun hesabını veremez. Bu talimatı verse o zamanda belki sayış bini gecik öğrenci kış günü ne olacak? Ayıkla pirincin taşını.

KYK YURTLARI VE KANTİNLER

Devlet yurtlarının (KYK) kantinleri de bir ayrı konu. Hele hele duyduğumuza göre, eğer doğru ise, öyle ihale falan filan yok. KYK Genel Müdürlüğüne talepte bulunuyorsun, dosyanı gönderiyorsun. KYK Genel Müdür yada oradaki ilgili bürokratlar karar veriyor kimlere verileceğine. Dediğimiz gibi eğer doğru ise vay haline. Ticari teamüllerin, eksik işlediği yerlerde dedikodularda hemen kendisi göstermeye başlar.

ÖRNEK Mİ?

İşte size kallavi bir söylenti örneği. Karabük’teki KYK yurtlarından 4 tanesini kentimiz yemek sektöründeki bir iş adamı almış. Daha doğrusu dosyasını vermiş, takdir edilip verilmiş. Daha ticareten aldığı işin başarısını içine sindiremeden bir telefon. Hem de KYK’nın en tepesinden. Sen şu aldığın 4 den Üniversite Kampüsü içindekini dosyasıyla devrediver filan kişiye. Bizim iş adamı olmaz der, hayır der.  Ama sonunda devreder. Gönüllü, gönülsüz. Bazı dengeleri düşünür, hatırı sayılırları göz önünde bulundurur. Dediğimiz gibi bu ve buna benzer söylentiler de sürekli olmaya devam eder. Biz doğruluğunu ve kamuya ait kısmının ne olduğunu elbette araştırıyoruz…

İşin özü şu ki Karabük ekonomisine can veren öğrenciler ve getirisi gündemde olmaya devam ediyor. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı