Advert
sandalye fabrikası karabük
Haftanın Ardından
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Haftanın Ardından

Bu içerik 4042 kez okundu

YENİCE ORMANLARI VE İDDAALAR

Son günlerde dedikodular, gelen bilgiler, ilgili haberlerimize gelen yorumlar insanı şaşkına çeviriyor. Neler olmuş ve oluyor bu YENİCE’de dedirtiyor. Dünya çapında ormanların kayıtsız kuyutsuz, sorgusuz sualsiz, izinsiz, yasanın her türlü boşluğunu da kullanarak nasıl ticarete dönüştürüldüğü anlatılıp duruyor. Ne,  ne kadar doğrudur? Kestirmeye, öğrenmeye çalışıyoruz.

Özellikle son olay, ihbar sonucu Jandarmanın yakaladığı daha sonra ibraz edilen fatura sonrası savcılık tarafından ilgililerin serbest bırakıldığı iddia edilen odun ya da tomruk olayı bir sürü soru işaretlerini de içinde barındırıyor.

Gerçekten yük ormandan mı yüklendi yoksa fatura kesen YORÜS’ten mi? Yenice savcılığı orman yolunu gören, YORÜS yolunu gören, YORÜS’ün kamyon giriş çıkışlarını gören, Seyir tepenin kamera görüntülerini, şehir içi kamera görüntülerini toplayıp inceledi mi acaba? Bunun kesin şekilde netleşmesi, töhmet varsa ortadan kalması ya da gerçek ne ise ortaya çıkması gerekiyor.

Yine özellikle izne çıkarılmış personel var mı? Bunun da incelenmesi gerekiyor.

Burada iş sadece Jandarmaya ya da Cumhuriyet Savcılığı’na düşmüyor. Geçmişe yönelik söylentilerin de netlik kazanması, Yenice’nin bu söylentilerden kurtulması için, taraf olabilecek tüm ticari kesimler açısından Vergi Dairesinin, Emniyetin mali suçlar ekiplerinin, personel için ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı müfettişlerinin ciddi şekilde harekete geçip gerekli incelemeleri yapmaları gerekiyor. Biz haberci gözüyle izlemeye ve takip etmeye devam ediyoruz.

RECEP AKYEL VE ÜSLUBU

Küçüklüğünden tanırız kendisini. Ne de olsa aynı mahallede büyüdük. Bu güne geliş sürecini de oldukça iyi biliriz. Geçtiğimiz gün haber aleminde gezinirken Hatay Dörtyol menşeili bir haber gözümüze ilişti. Bir (TİS) toplu iş sözleşmesi haberi. İlgimizi çeken sözleşmenin tarafları, Çelik İş Sendikası ve Yolbulan olması. Hani Kardemir’in de toplu sözleşme dönemi geldi ya! Merak edip Sayın Akyel’i arayarak “Hangi Yolbulan” olduğunu sorduk. Haberi de bizim gibi merak edenler olabilir diye kaynak göstererek, noktasına virgülüne dokunmadan sitemizde yayınladık. Sayın Akyel rahatsız olsa gerek haber yayınından kısa bir süre sonra bizleri arayarak rahatsızlığını dile getirmeye çalıştı.

Ancak! Üslubu bizim tanıdığımız Recep Akyel’den fersah fersah farklı olmuş. Hemen aklımıza geçtiğimiz ramazan ayında iş akitleri fesh edilen bir gurup eski Kardemir çalışanının fabrika girişine çelek koyması sırasında yaşananlar geliverdi. Sayın Akyel’in “Çıkarın Sopaları” diye bas bas bağırdığı ve video görüntüleri ile haber olan o ana. İnsan kendi kendine soruveriyor “ne olmuş bu Recep Akyel”e diye. Hazımsızlık, müdahalecilik, asabiyet, istediği gibi davranılma dürtüsü, hoşuna gitmeyeni içinden geldiği gibi eleştirebilme hevesi vs hepsi bir araya birikmiş.

Oysa Profesyonel yöneticiler zaman geçtikçe daha tecrübelenir ve özünde, sözünde, davranışlarında daha “oturaklı” olurlar. Her ne kadar kendine göre makam mevkii ce bizden yüksek olsa da, yaşça epey bir büyük olmanın hakkıyla kendisine bazı tavsiyelerimiz olacaktır ancak bunları burada yazmayalım. 

KARDEMİR, ÜST DÜZEY İŞ AKTİ FESİHLERİ

Son günlerde eski Genel Müdür Uğur Yılmazla başlayan Kardemir’de bir dizi üst yönetici değişiklikleri yaşanıyor. İlgili, ilgisiz çok sayıda kişi de neler oluyor diye soruyor. Sebep sonuç ilişkisini çözmeye çalışıyor.

Sayın Uğur Yılmaz’ın gidiş sürecini yeteri kadar anlattık geçmişte. Anladığımız kadarı ile profesyonel yöneticilikte genel bir uygulama olan “birlikte gelenler birlikte giderler” cümlesinden Sayın Uğur Yılmaz’ın kurduğu ekip de ardından gönderilecek gibi görünüyor. Yılmaz aşağıdan yukarıya sayarsak 100 ün üzerinde personel getirmişti. Bunların ne kadarı Kardemir yönetimince gönderilir bilemiyoruz ama sanki bir temizlik yapılacak gibi görünüyor. Zira kendisinin yönetim ve organizasyon yapısı anlayışı gereği bir çok Genel Müdür Yardımcılığı nın yanı sıra, çok sayıda müdürlük ve orta düzey yöneticilik pozisyonları açılmıştı. Yaşanan ekonomik sıkıntıların da tetiklemesi ile bazı Genel Müdür Yardımcılığı kadrolarının yanı sıra bir çok başmüdürlük, müdürlük hatta şeflik kadrosunun da kaldırılabileceği düşüncesi hakim gibi görünüyor. Kardemir yeniden bir yapılanmaya gidiyor gibi. Umarım bu sefer doğru, akılcı, uzun soluklu, ayakları yere basan bir kadro yapısı oluşur.

Ticari Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ercüment Ünal şimdilik vekâleten Genel Müdürlüğe bakıyor. Asaleten atanır mı, Kardemir Yönetim Kurulunun vereceği bir karar. Ancak bir süre bu şekilde deneyecekler gibi görünüyor. Karabük özelinde bir çok dengeyi barındıran Kardemir gibi bir kuruluşta Genel Müdürlük yapmak zor "zanaat". Sayın Ünal üstesinden gelebilir mi? Geçmişteki iş ve çalışma hayatına bakıldığında zor gibi görünüyor. Elbette yapmayı kafasına koyan bir insan için imkânsız değil. Sayın Ercüment Ünal’ın başarıyı yakalayabilmesi için eksik taraflarını tamamlayabilecek ciddi bir ekip oluşturması lazım. Kendisinin pratik zekâsını iyi biliriz. Bizce başarı için Kardemir’deki bazı hantal yapı yerine eksik taraflarını artıya çevirebilecek, iş bilen, pratik zekalı bir ekip oluşturması gerekli şart gibi görünüyor.

Genel Müdür Yardımcısı Sayın Metin Altan’ın görevden alınması karşısında diyebileceğimiz tek şey “elbet bir gün olacaktı” sözüdür. Zaten vekâletin Sayın Ünal’a bırakıldığında kendisine atfen yazmıştım. “Ben olsam emekliliğin tadını çıkarırım” diye. Çünkü ayrılış gününün yaklaştığını bakabilen iyi görürdü. Ancak kendisinin Genel Müdür danışmanı yapılması, 1937 den beri var olan bir şirketin teknik iç yapı ve işleyişi, Sayın Ercüment Ünal’ın daha yeni olması açısından doğru ve isabetli bir karar.

FETÖ VE KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ

15 Temmuz sürecinin ardından FETÖ soruşturmaları ciddi şekilde kesintisiz devam ediyor. Tüm ülkede olduğu gibi kentimizde de gerek emniyet birimlerince gerek savcılık makamınca ilgili, iltisaplı, kişiler araştırılarak gerekli yasal işlemler yapılmaya devam ediyor.

Ulusal basında ve ajanslarda her gün FETÖ haberlerini okuyoruz. Hatta gözaltı ve özellikle tutuklamalarda isimleri bile izleyip okuyoruz. Bizlerde basın mensupları olarak Karabük’teki FETÖ gelişmelerini okurlarımız ile paylaşıyoruz. Ancak son dönemlerde ne yazık ki haber akışı yönünden ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle emniyet tarafında yapılan operasyonların ve sonuçlarının sır gibi saklanmaya çalışıldığı izlenimi uyanmaya başladı. Elbette ki mahkeme kararı olmadan insanları suçlu ilan etmek hem hukuki hem etik açısından uygun değil. Ancak yapılan operasyonların bilgilendirilmesi noktasında da basın mensuplarının hakları olsa gerek. Doğru, kesintisiz, zamanında, dedikodu yada yanlışa mahal vermeden bu haber akışının sağlanması noktasında Sayın Valimiz Mehmet Aktaş’ın gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.

NAZIM ÇAPRAZ’IN ÇIKIŞI

Karabük Milletvekili ve Ak Parti’nin kanaat önderlerinden Sayın Mehmet Ali Şahin’in geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği basın toplantısı sırasında Kardemir ile ilgili sorulara, “4 tane bağımsız yönetim kurulu üyesi var” şeklindeki açıklamasının basında yer almasının ardından Karabük’te gündem oldu. Haddeciler Derneği Başkanı ve Karabük’ün en eski sanayicilerinden olan Sayın Nazım Çapraz, derneğin Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan onuruna verilen yemekte yaptığı eleştiri dolu konuşma gündemi iyice ısıttı. Sayın Çapraz konuşmasında vurgulamak istediği konu her darboğaza girdiğinde nasıl hükümetten ve geçmişte Mehmet Ali Şahin beyden yardım istenmiş ise, %66 oy alarak halkın iradesi ile seçilen Mehmet Ali Şahin’inde tekrar aynı darboğaza girilmeden ihtiyaç halinde gerekli müdahaleleri yapmasını istedi. Bir yandan da Haddecilerin hammaddesi olan Kardemir’in ürettiği kütüğün şirkette etkin hissesi olan Yücel Boru ve Kroman grubu tarafından öncelikli alım hakkına dayanak alınıp İstanbul civarındaki haddelerine götürülmesine tepki gösterdi. Konunun bu tarafı gündemde fazla yer almadı ama önemliydi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
karabük düşmanı     2016-12-05 SAYIN ALICI KARABÜK DEKİ FETÖ-PDY SORUŞTURMASI KAMUOYUNU TATMİN ETMİYOR.SAVCI-HAKİM HARİÇ KÜÇÜK MEMURLAR VE KÜÇÜK ESNAF HARİÇ KİMSE ALINMADI.SİYASET,BÜROKRAT VE İŞ ADAMLARINDAN KONUŞULANLAR VAR AÇIKLAMA YOK. SAYIN ALICI GÖREVDEN İHRAÇ EDİLEN YENİCELİ SAVCI AŞKIN GÜVEN VAR 15 KASIMDA İHRAÇ EDİLDİ,POLİS MEMURU KARDEŞİ DE İHRAÇ EDİLMİŞTİ. BİLİN BAKALIM ÇALIŞTIĞI KURUMDA MD.YRD İKEN BAŞKA BİR KURUMA İL MÜDÜRÜ OLARAK ATANAN VE BU ATAMASI DİKKAT ÇEKEN HANGİ İL MÜDÜRÜNÜN AMCA ÇOCUKLARI.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı