Advert
sandalye fabrikası karabük
ÇÖPLÜK İKİNCİ KEZ “PATLAR” MI?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

ÇÖPLÜK İKİNCİ KEZ “PATLAR” MI?

Bu içerik 3141 kez okundu

ÇÖPLÜK İKİNCİ KEZ “PATLAR” MI?

Karabük’ün çöp sorununa çözüm bulma arayışları bir türlü mutlu sona ulaşmıyor. Hani yılan hikâyesi oldu desek yeri var.

Birkaç yıl önce Aşağı Kızılcaören köyü yakınlarında başlayan serüven bir kaç yıllık çalışmanın sonunda hüsranla sonuçlanmış ve "hesabı henüz sorulmamış" devletin kasasından çıkan milyon liralara mal olmuştu.

Olmadı sil baştan başlayan Modern adı ile “katı atık bertaraf tesisi” yer arayışları bir süre önce Karabük sınırları içerisindeki Yenice yolu üzerinde, Menise mevkiinde bulunan eski bir taş ocağı üzerinde yoğunlaştı.

Nerede ise tamam karar verildi derken bu sefer de Yenice’nin tepki ve muhalefeti ile karşılaştı. Tepki yürüyüşlerinin yanı sıra bazı sivil toplum kuruluşları imza kampanyası bile başlattılar. Hani siyaset üstü bir duruş sergiliyorlar desek yeri var. Bu konuda Yenice insanı iyi dinlenmeli ve Yenice halkının geniş kesiminin mutlaka ikna edilmesi gerekir. Eğer gerçekten iddia edildiği gibi Yeşil Yenice ormanlarına ve görüntüsüne zarar verecek ise başka yer arayışlarına gidilmeli.

Kimse evinin yakınında, köyünün yakınında, mahallesinin yakınında, ilçesinin yakınında bir “ÇÖPLÜK” istemiyor. Herkes “ÖTEKİ TARAFA” diyor. Hatta bizi arayan bazı okurlarımız “Ovacık yakınlarına yapılsın” şeklinde manalı bir tavsiye de bulunuyor. Ancak bu çöp nihayetinde bizim ve illaki bir yerde toplanması gerekiyor.

NE OLMALIYDI?

Gördüğümüz kadarı ile burada bir sürü anlatım ve anlama karmaşası yaşanıyor. Bu tepkilerin asıl kaynağı da yol, yöntem ve üslup hatası olsa gerek. Zira;

1- Karar verilmek istenen alternatif yerler konusunda ÇED raporları da dahil fizibilite çalışmaları sessiz sedasız yapılmalıydı ve uygunluğu konusunda kesinlik kazanmalıydı.

2- Kurulacak tesisin geçmişte olduğu gibi, uluorta atılacak “vahşi” bir depolama olmadığının, modern, çevre dostu bir tesis olacağının iyi anlatılması gerekiyordu.

3- Tercih edilen birden çok yer ile ilgili, o yerin ahalisi, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ile toplantılar yapılarak, nedenleri, gerekçeleri, sonuçları açısından bilgi alışverişi ve ikna yolu denenmeliydi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Anladığımız kadarı ile “katı atık bertaraf tesisi” yeri konusunda bir karar verildi, ancak henüz ÇED raporu ve fizibilite çalışmaları tamamlanmadı. Etkili ve yetkili insanların baskısı ile “uygun olmayan bir yere teknik uygunluk” raporu verilmeyeceğine göre yarın bu çalışmalar da olumsuz sonuçlar olursa ne olacak? Sorusunu iyi düşünmek lazım!

Tabii ki birileri diyecek ki, “biz tepki gösterdik, etkili ve yetkili insanlar geri adım attılar. Demek ki tepki gösterince sonuç alınıyor”

Etkili ve yetkili insanlar diyecek ki; “madem uygun değildi neden kamuoyu önüne erken attınız konuyu. Bu kadar tartışmaya sebep oldunuz, bunun bir faturası var!”

Çalışmalar olumlu sonuçlanırsa o zaman da;

Birileri diyecek ki, “siz misiniz bizi dinlemeyen, bizim kapımızın önüne çöp tesisi yapan, biz de zamanı gelince sizin sözünüzü dinlemeyiz, inanmayız ve gerekeni yaparız”

Velhasıl bu çöp bu sefer “ikinci kez patlayacak” gibi görünüyor. Bu patlama kime, neye patlar, zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
atakan     2016-12-28 Türkiyede çöpünü vahşice depolayan başka bir il yok.safranbolu çöplüğü babasultanda mezarlığın altında günün 24 saati yanıyor.rezillik.kocaeli yozgat ve çorum çöplüklerini inceleyin.hatta boluyu inceleyin.yenice yolu belkide en uygun yer arkadaşlar yenice halkı filyos üzerine yapılan 2 tane hes çıkarmadıda bu çöplüğüme mi ses çıkartacak onların doğasını bozan o HESLER OLDU.BOŞ YERE HAVANDA SU DÖĞMESİNLER.O MODERN KATI ATIK BERTARAF TESİSİ NE İNSANA NE DOYA ZARARSIZ.MAMAK ÇÖPLÜĞÜĞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı