Advert
sandalye fabrikası karabük
HASTANELERİ BİRLEŞTİRMEKLE HATA MI YAPTIK?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

HASTANELERİ BİRLEŞTİRMEKLE HATA MI YAPTIK?

Bu içerik 2837 kez okundu

BİRLEŞTİRMEKLE HATA MI YAPTIK?

Türkiye’de sadece 8 ilde devlet hastanesi ile üniversite  hastanesinin birleştirilerek  yürütüldüğü pilot uygulama  kentimizde de, Şirinevler Devlet Hastanesi, Karabük Devlet Hastanesi, Beşbinevler Çocuk ve Doğum Hastanesinin birleştirilmesi ile uygulamaya alındı. Adına da Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi verildi.

Geçtiğimiz günlerde Karabük’ü ziyaret eden CHP milletvekillerinin “Karabük’te Devlet Hastanesi yok” şeklinde konuyu TBMM ye taşıması ve Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal’ın cevabı ile gündeme oturdu.

Tartışmaların siyasi boyutunu bir yana bıraktığımızda bu “EVLİLİĞE” farklı bir açıdan baktığımızda aslında “BİRLEŞTİRMEKTE HATA MI ETTİK” sorusu akla gelmeye başladı.

Burada Devlet Hastanesi nedir, Araştırma Hastanesi nedir? Sorularına öncelikli cevap bulmak durumu anlama açısından önemli.

DEVLET HASTANESİ  ve 2. basamak sağlık hizmeti nedir?

Yaptığımız araştırmalarda  edindiğimiz bilgi;

“Acil hizmetlerini pratisyen hekim ve acil tıp uzmanlarının yürüttüğü, diğer tüm branşlarda asistanlık eğitimini tamamlayarak uzmanlığını alan uzman hekimlerce yürütülür. Uzman hekim demek branşında ki hastayı tek başına muayene eden, tanı koyan, tıbbi veya cerrahi tedavisini tek başına tamamlayıp sonuçlandıran kişidir. Ülkemizde uzman hekimler günde 50-100 arası hasta bakabilen süratli çalışan günlük muayene talebini karşılayan ana unsurdur.  Devlet hastanelerinde istihdam edilirler” şeklinde.

ARAŞTIRMA HASTANESİ ve 3. basamak sağlık hizmeti nedir?

Yine yaptığımız araştırmalara göre;

Üniversite  hastaneleri ve sağlık bakanlığına bağlı eğitim araştırma hastanelerince yürütülen hizmettir.

Asistan eğitimi yaparak uzman hekim yetiştirir,

Bilimsel araştırmalar yapar, doçent ve profesör yetiştirir

2. Basamak hastanelerde teşhis konulamayan veya tedavi edilemeyen hastalara tedavi eder,

Süratli çalışmak yerine detaylı çalışmak zorundadır.

Peki bugün KBÜ Eğitim Araştırma Hastanesinde uygulanan Karma protokol nedir?

Üniversite hastanesi ile devlet hastanesi iç içe demektir, yani birleşik hastane demektir.

Konuya yakın uzmanlar bu iç içe çalışmanın getirdiği bir takım karışıklıklara, karmaşaya ve verimsizliğe dikkati çekerken ilginç bazı saptamalarda ortaya çıkmaktadır. Zira;

Uzman hekimi asistan işlerinde kullanmak, uzmanın bir klinikte tek başına hasta yatırıp tedavi etme yetkisini elinden almak, doçent ve profesörlerin emri altına almak, kısaca uzmanlık diplomasında yazılı olan bir klinikte tüm hasta süreçlerini tek başına yürütme yetkisini elinden almak manasına gelmez mi?

Asistanın uygulamalı olarak hasta muayene etme, gördüğü hastayı doçent ve profesör hocasına danışma ve beraberce karar verme fırsatının elinden alınması ve eğitiminin eksik kalması manasına gelmez mi?

Hocaların asistana ve araştırmaya ayıracağı zamanı uzman hekim gibi poliklinik yaparak yanlış yerde tüketmesine yol açmaz mı?

Sözün hülasası bu saptamalar, asistanlık, uzman doktorluk, doçentlik ve profesörlük görev tanımlarının ve çalışma alanlarının iç içe girdiği, yetki ve sorumluluk kargaşası yaşandığı, bu meslek gruplarının hiçbirini memnun etmeyen, çok başlı bir yönetim şekliymiş gibi görünüyor.

 Ayrıca döner sermaye gelir paylaşımında adaletsizlik te dikkate alındığında çalışan memnuniyeti çok kötü bir noktaya dönüşmüyor mu?

Karma protokol uygulanan 8 ilde aynı sorunların yaşandığı söylenmektedir. Eğer böyle ise, bu durumda sonuç olarak karma protokol işlevsel değil, hastaneleri sorun yumağı haline getiren yanlış bir uygulamadır denilebilir. Karabük’te ki eğitim araştırma hastanesinde de karma protokolün tüm aksaklıkları yaşandığı bir çok çalışan tarafından ifade edilmektedir.

“KARABÜK DEVLET HASTANESİ” NEDEN GÜNDEME OTURDU?

Aslında yukarıda yazdığımız detaylı açıklamalar gündeme oturmasının sebebi olarak gösterilebilir. Ancak ikinci bir sebep ise mevcut kapasitenin yetersiz kalması olamaz mı?

10 yıl önceki yatak sayısının altında, 3 hastanenin birleştirilmesi ve içine bir de tıp fakültesi eğitim araştırma hastanesinin giydirilmesi. Türkiye de Karabük devlet hastanesi olmayan tek il merkezi haline geliverdi.

 Akla gelen birçok soru var, gerek vatandaş gerekse sağlık çalışanları tarafından bakıldığında;

 Başarısız görülme kaygısı ile sağlık bürokratları sistemin çarpıklığını siyasi iradeden gizleniyor mu?.

Böyle bir endişeleri yoksa karma protokolün getirdiği mevcut yönetimsel sorunlar neden dile getirilmiyor?

Hangi formülle % 70 kapasite kullanımı, ne kadar gerçekçi bir oran. Edinilen bilgilere göre bazı üniteler için geçerli ama yoğun bakımlar, poliklinikler ve servisler % 90 üzerinde doluluk oranıyla çalışıyor.

Bürokratlar siyasetçileri halkın karşısında zor durumda bırakmıyor mu?

Hastaneye gelmeden maaş alan Profesör, Doçent gibi hocaların olduğu iddiları doğru mu?

Hoca baskısı ile istifa etmek isteyen, başka hastanelere giden ve tayin isteyen uzman hekimler var mı?

Üniversite personeli ile bakanlık personeli arasında döner sermaye gelir paylaşımının açtığı iddia edilen adaletsizlik duygusundan ve açtığı yaralardan siyaset kurumunun haberleri yok mu?

Bu uygulama ile tıp fakültesinin gelişimi ve kurumsallaşması engelleniyor düşüncesi haklılık kazanmıyor mu?

Devlet hastanesinin yokluğu da üniversite hastanesi ile perdelenmeye çalışılmış olmuyor mu?

ÇÖZÜM VE HALKIN BEKLENTİSİ

Karabük ile birlikte sekiz ilin hepsinde karma sistemin başarısı ciddi şekilde incelenmelidir.

Her iki hastanenin amacı ve işletme sistemi farklıdır. Bu yüzden Üniversite hastanesi ile Devlet hastanesi birbirinden ayrılmalıdır.

Karabük’te hastane ve yatak kapasitesinin arttırılması gerekmektedir. Bu artışın sağlanabilmesi için

Mevcut hastane üniversiteye bırakılmalıdır. Hem daha verimli çalışması hem de kapasitenin artırılması için yeni bir devlet hastanesi bu şehre kazandırılmalıdır.

Hastane siyaset üstü düşünülmeli, politik çekişmelere alet edilmemeli, kentin ortak talebi olarak algılanmalı ve bu süreç engellenmemelidir

Mesela eski devlet hastanesinin olduğu yer olan bayır mahallede yapımı devam eden ağız diş sağlığı hastanesinin devlet hastanesine dönüştürülmesi gerektiğini savunanlar az değildir.

Karabük Üniversitesi Rektörü Sayın Refik Polat bildiğimiz kadarı ile Diş Hekimliği Fakültesi ile ağız diş sağlığının bir arada olmasını düşünüyordu. Siyasilerin taleplerinden olsa gerek zımmen razı kalmıştı. Eğer projede tadilat edilir ise o zaman araştırma hastanesinden devlet hastanesi hizmetlerinin ayrılması neticesinde ortaya  çıkacak boşluk Diş Hekimliği Fakültesinin de burada hizmet vermesini sağlayabilir.

Güven kavşağından ilerideki istasyon civarı ve merkez nüfusun 30-35 bine yakını hala eski hastane yerine hastane beklentisi içindedir. Burada yıllardır oluşan Ticaret kesimi de aynı beklenti içerisindedir.

Biz Karabük Derin Haber olarak toplumun tamamını ilgilendiren bu konuyu tartışmaya açıyoruz. Gerçekten siyaset üstü görülerek, politik düşünce ve kaygılardan arınmış şekilde ciddi şekilde tartışılmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Kentimiz siyasilerinin, karar vericilerin, etkin ilgili ve bilgili insanların fikirlerini, düşüncelerini açıklamalarını bekliyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Erdogan Çalman     2016-12-31 TIP FAKÜLTESİ İLE İLGİLİ OLMAYAN BAŞKA AKADEMİSYENLERİNDE HASTANE YÖNETİMİNE ATANDIĞI VE DOLAYİSİYLE DÖNER SERMAYEDEN YÜKSEK MİKTARLARDA PAY ALDIĞI SÖYLENİYOR.. BİR UZMAN HEKİM 1600 TL CİVARINDA DÖNER SERMAYEDEN PAY ALIRKEN, ÜNİVERSİTEDEN HASTANEYLE ÇOK İLGİLİ OLMAYAN BİRİNİN YÖNETİM KURULU ÜYESİ SIFATIYLA ÇOK DAHA ASTRONOMİK RAKAMLAR ALDIĞI KONUŞULUYOR...HASTANE ÇALIŞANLARI ARASINDA BU KONUDA HUZURSUZLUK VAR
karabük düşmanı     2016-12-30 SAYIN SAİT ALICI İŞİN EKONOMİK BOYUTUNA KISMEN GİRMİŞSİNİZ.KARMA PROTOKOLÜN SEBEPLERİNDEN OLAN ESKİ REKTÖR YENİ VEKİL BURHANETTİN UYSAL NE REKTÖR İKEN KADAR DÖNER SERMAYE ÜCRETİ ALMIŞTIR.DEVLET HASTANESİ İLE ÜNİVERSİTE HASTANESİ ARASINDAKİ FARKI HASTANIN CEBİNDEN ÇIKAN TUTAR İLE DE MUKAYESE EDİP KÖŞENİZDE PAYLAŞMANIZI RİCA EDİYORUZ.
Recep ÖZÇELİK     2016-12-30 Siyaseten bitaraf olan KARABÜK'lüyüm. Bu konuyu başbaşa dünü bugunü olarak görüşüp konuşabiliriz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı