Advert
sandalye fabrikası karabük
3 NİSAN BEREKETİ
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

3 NİSAN BEREKETİ

Bu içerik 1661 kez okundu

3 NİSAN BEREKETİ

Dile kolay 80 yıl! Geçtiğimiz pazartesi günü üç beş haneli bir köy iken 1937 yılında temeli atılan, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk demir çelik fabrikası sonrası bugünlere gelen bir Kent. Yedi düvele meydan okuyan kurtuluş savaşı sonrası kurtuluşlarını kutlayan bir çok kentimizin aksine kuruluşunu kutlayan nadir kentlerden biri Karabükümüzün kuruluşunun 80. Yılını kutladık.

Yaşımız gereği bu seksen yılın içerisinde çok kutlamalar gördük, ancak bu seferki gerçekten 80 yıllık tarihi içerisinde çok müstesna bir kutlama oldu. Bereketli, dolu dolu, maddi manevi kazancı bol bir kutlama yılı oldu.

Karabük insanının yaptığı eserleri ile takdirini kazanan Belediye Başkanı Rafet Vergili yıllar boyu unutulmayacak bir esere daha imza attı. Büyüyüp geliştikçe birbiri ile birleşme noktasına gelen Karabük ile Safranbolu ilçesini doğanın ayırdığı kanyonun üzerine inşa ettiği köprü ile birleştiriverdi ilimizin merkezi ile en büyük ilçesini. Hem de 3 Nisan’a yetişsin diye gece gündüz çalışarak, iki-üç kat efor sarf ederek zamanında önce bitiriverdi. Siyasetin üst perdesinden, bürokrasinin ekseriyetine, halkın geniş katılımına hınca hınç dolan bir alan ile muhteşem bir açılış ile taçlandırdı bu hizmeti. Hani insanın ya Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ya da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılsaydı bu insan seli nereye sığacaktı dedirtti insana!

Ekonomik şartların getirdiği tüm olumsuzluk ve bilançosundaki zarara rağmen sosyal sorumluluklarını hiç unutmayan Kardemir kuruluş yıldönümüne yakışır bir imza daha attı. Gelecek nesillerimizin yetişeceği yeni İmam Hatip Lisesi’ne ilk harcı koyuverdi. Genel Müdür Ercüment Ünal’ın temel atma töreninde yaptığı doyurucu, geniş persfektiftli, ileriye yönelik umutlar dolu  konuşma takdir topladı. Milli Eğitim Müdürü Ali Hocamızın yeni bir okul kazanıyor olmanın sevinci gözlerinden okunurken, programın hazırlanmasındaki titizliği hemen kendini gösteriverdi.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı ve İş adamı Kamil Güleç’in sevinci ise bu sefer bir başkaydı. Mutlu, içten ve hevesli olduğu o kadar açıktı ki, yıllardır ilk defa birlikte toplu bir törene katılım sağladığı, Eşinden torunlarına kadar tüm aile efradını saran bir mutluluk gözlerimize çarptı. Karabük Üniversitesi Yerleşkesinde kendi adıyla inşa ettiği ve donattığı kütüphane başta Karabük Üniversitesi öğrencilerinden Karabük halkına yıllarca hizmet edecek bir yatırımın açılışını yaşadık. Tebrik ve Takdir etmemek elbette ki büyük haksızlık olur.

Burada bir parantez de Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat ve ekibine açmak lazım. Kütüphane açılışı için düzenlenen tören hani halk tabiri ile “10 numara 5 yıldız” oldu. Öğrencilerden hazırlanan Türk dünyası şarkılarının içerdiği mini konser katılımcılardan tam not aldı ki, 24. Dönem TMBB Başkanı, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ve beraberindeki protokol üyeleri hem tempo tuttular hem de şarkıları tekrar dinlediler.

Sayın Şahin’in konuşmasında, “Kardemir fabrikalar yapan fabrikadır. Bugün demir çelik sektöründeki çok firmanın sahipleri, üst düzey çalışanları buradan yetişmiş ya da geçmiştir. Bir sonraki yıl bu kişilerinde törenlere davet edilmesini ve katılımının sağlanması öneriyorum” sözü 81. Yıl kutlamalarının bu yıldan çok daha görkemli olacağını şimdiden işaret etti.

Düzenlenen 80. Yıl etkinliklerinin bir diğer güzelliği ise Türker İnanoğlu’na verilen Onursal Doktora unvanı idi. Bu noktayı verildi ile geçiştirmek gerçekten çok anlamsız olur. Zira iyi düşünüldüğünde Karabükümüze getirisinin ne kadar çok olduğunu ve olacağını anlamak hiç de zor değil. Türk sinemasının duayeni sayın İnanoğlu zaten yıllardır Safranbolu’ya elinden gelen her fırsatta hizmet ediyor, destek veriyor. Hatırlayın yakın bir tarihte fenomen dizi Arka Sokakların iki bölümü çekilip yayınlanıverdi. Ünü bilinen tarihi kentimiz Safranbolumuzu bir kez daha milyonlarca izleyicinin gözlerinin önüne getiriverdi. Katılan sinema ve spor camiasından ünlüler yarınlarda gelecek yüzlerde diğer ünlünün habercisi gibiydi. Hani bir söz vardır ya “Marifet İltifata Tabidir” diye. İşte tam manası ile bu söz yerine gelmiş oldu. Başta bu payeyi verme kararı alan Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat ve yönetimine teşekkür etmek hepimizin borcudur.

Bu kadar açılış ve dolu program olunca Karabük Valisi Mehmet Aktaş’ın keyfine ise diyecek yoktu. Şehrin en büyük mülki amiri olarak her programa titizlikle katıldı ve mutluluğu yüzüne yansıdı. İmam Hatip Lisesi’nin temel atma töreninde ayaküstü yaptığımız kısa sohbette de bu mutluluğunu dile getirdi Sayın Valimiz Aktaş. Elbette her vali görev yaptığı kentin bu tür hizmet ve yatırımlarla sürekli gelişmesini ve ilerlemesi ister. İşte biz bu sevinci gördük Karabük Valisi Mehmet Aktaş’ta.

Bunlar 80. Yılın görsel kazanımlarıydı. Bir de siyaseten kazanımı oldu elbette. Cumhuriyetimizin siyasi tarihinde alışkanlık haline gelen, siyasilerin her fırsatta birbirlerini eleştirmesinden çok uzaktı kutlama konuşmaları. Farklı siyasi partiye mensup bir Belediye Başkanlığı ve Milletvekilliğine rağmen kent için el ele verilmiş, kol kola girilmiş bir havayı teneffüs ettik. Sayın Mehmet Ali Şahin ve Sadır Durmaz’ın kanyon köprü açılışında el ele yürüyüşleri “işte özlenen tablo. İşte biz böyle oldukça topu ile gelseler yıkamazlar bu vatanı” dedirtti bize.

Her ne kadar 16 Temmuz’da yapılacak referandumun gölgesi hissedilse de konuşmaların geneli Karabük’ün ve Ülkenin birlik ve beraberliği, bekası üzerine kurulmuştu. Karabük Milletvekillerimiz Mehmet Ali Şahin ve Burhanettin Uysal mümkün olduğunda referandum etkisinden uzak, Kardemir ve Karabük’ün kuruluşuna odaklı konuşmalar yaptılar. Hele ki konuşmaların hep en sonunu yapan Sayın Şahin’in usta siyasetçiliğine bir kez daha şahit olduk. MHP’nin ağır topu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın sert eleştirileri bile, “CHP’nin Tayyip Erdoğan tek adam olacak” fobisi üzerine kurduğu kampanyasının aksine, memleketim, vatanım, yeniden hortlayan haçlı ruhuna karşı duruş, “üst akıl” destekli terör örgütlerine karşı vatan mücadelesi üzerine kuruluydu. Ezberimizdeki “konu vatan ise gerisi teferruat” sözü çerçevesindeydi.

Sözün özü şu ki, Karabük’ün ve Kardemir’in kuruluşun 80. Yılı bir farklıydı bu sene. Her yönüyle bol kazançlı ve bereketliydi. Dostane ve hep birlikte idi. Hazırlayanlara ve emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyoruz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı