Advert
sandalye fabrikası karabük
Zeki Çaylı Ne Demek İstedi?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Zeki Çaylı Ne Demek İstedi?

Bu içerik 4277 kez okundu

ÇAYLI NE DEMEK İSTEDİ?

Ak Partili Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı geçtiğimiz günlerde, referanduma kısa bir süre kala, yazılı bir açıklama yaptı. Edebiyat ve siyaset sanatı güçlü bir kalemin elinden çıktığı aşikar bir açıklama! Zamanı ve zemini göz önüne alındığında, Çaylı’nın vermek istediği mesaj ilgili kesimlerde farklı farklı algılandı. Tabii ki akıllara da şu soru geldi! Zeki Çaylı ne demek istedi?

Biz bu soruyu İl Başkanı Sayın Timurçin Saylar'a sorduk. İl Başkanı Saylar, dili sürçerek "Yenice İl Başkanı'na" sorun diye cevapladı. 

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’nın ne demek istediğini anlamak için yazının içerisinde vurgulanmaya çalışan noktalar itibariyle biraz takvim yapraklarını geriye doğru çevirmek doğru olsa gerek.

Ak Parti siyasi tarihinin başlangıcı ile birlikte, Yenice ilçe teşkilat ve belediye bağlamında son birkaç yıla kadar tartışılmaz takdir ve kabul gören bir siyasi sima, bir anda özellikle parti içi siyasi tartışmaların odağına geliverdi.

Peki son birkaç yılda neler oldu ya da olduğu iddia edildi! 6 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi, sonrası ve sonuçlarını Yenice yerelinde iyi okumak lazım. Ak Parti Milletvekili aday adaylarının pankart asma, seçim bürosu açma çalışmalarında yaşananları hatırlamak lazım. Gönül desteğinin reele dönüşme isteğine bakmak lazım. Göktepe şenliklerinde yaşanan kırgınlıkları, sebep ve sonuçlarını ortaya koymak lazım. Ak Parti Yenice ilçe teşkilatının istifa noktasına gelişi ve istifa noktasında Sayın Çaylı’nın verdiği tepkiyi anımsamak lazım. Detayları ile bilinmekle birlikte işte bu mihenk noktalarını iyi hatırlar ve okursak, Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’nın zaman ve zemini manidar bir dönemde ne demek istediğini ilgili kişiler, merak edenler, çok daha iyi anlayacaktır.

Ülkemizin yöneten kadrolarına münhasır, ciddi eleştirel noktalara ulaşmış bir hastalığı vardır. Biz buna ‘koltuk hastalığı’ diyoruz. Kamu Makamı, Dernek, Cemiyet Başkanlığı, Siyasi ve İdari seçilmişlik ya da atanmışlık sonrası, zorlanabildiği kadar zorlanan, kalıcı olma hastalığı! ‘Beni buralara getirenler varsa ben de varım’ dan, ‘ben varsam beni buraya getirenler var’ rengine bürünen hastalık! ‘Doğru’ benim doğrum hastalığı!

Bu genellemeyi yerel siyaset penceresi özeline dönüp baktığımızda, siyasi tarih bu hastalığa kapılmış, hatta ve hatta hırsının kurbanı olmuş, siyasi mevtalar ile doludur. Ben isim zikretmiyorum ama son 30 yılın Yenice, Eskipazar, Safranbolu, Karabük siyaset tarihine bakanlar, bu siyasi mevtaları hemen hatırlayacaktır.

Bu açıklama ışığında, Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı ne demek istedi! Sorusunun cevabına döndüğümüzde, tüm kırgınlıklar, tüm yaşananlar, tüm başarılı ya da başarısız siyasi çalışmalar sonrasında, gelecek yıllarda hoş bir seda ile anılmak istenen, en az hırpalanma ile noktalamayı hedefleyen ‘erken veda açıklaması’ gibi geldi bizlere.

Elbette ki takdir, yorum, düşünce kamuoyunun ve ilgili kişilerin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
BİR BİLEN     2017-04-11 YENİCE İLÇE TEŞKİLATININ İSTİFA SÜRECİNDE DEFALARCA DİLE GETİRDİK, BU NAZİK DÖNEMDE HER İKİ TARAFIN DA RIZA GÖSTERDİĞİ TECRÜBELİ BİRİSİ ATANSIN DEDİK. İL TEŞKİLATI İSE EMİRLERİNDEN ÇIKMAYACAKLARINI DÜŞÜNDÜKLERİ NERDEYSE EN OLMAYACAK İSMİ TEŞKİLAT BAŞKANI OLARAK ATADI. BU SEVİMSİZ SÜRECİN SORUMLUSU ZEKİ ÇAYLI OLDUĞU KADAR, YILMAZ TİRYAKİ VE TİMUÇİN SAYLAR'DIR. KONYALI HEMŞEHRİSİ VEKİL İÇİN BUNCA DÜMENE GEREK YOK. HERKES OLANIN BİTENİN FARKINDA. REFERANDUMDAN SONRA, KONGRELERDE GÖRÜŞMEK ÜZERE...
BİR BİLEN     2017-04-11 ZEKİ ÇAYLI YANINDAKİ BEŞ KİŞİYLE BERABER SİYASİ MEVTA OLMUŞTUR. SAYISIZ HATALAR YAPMIŞ, KENDİSİNE RAKİP OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜ ONLARCA KİŞİYİ KARALAMIŞ, İL TEŞKİLATI VE MİLLETVEKİLLERİ İLE ARALARINI BOZMUŞTUR. EĞER ZEKİ ÇAYLI GEÇMİŞTE BUNCA İNSANA YANLIŞ YAPMAMIŞ OLSAYDI, TÜM SAMİMİYETİMLE SÖYLÜYORUM, NE İL BAŞKANINA NE MİLLETVEKİLİNE HELE HELE BİR BELDE BELEDİYE BAŞKANINA BU HAVAYI YAPTIRMAZDIK. KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ, EFENDİ GİBİ SESSİZCE GÖREV SÜRESİNİN DOLMASINI BEKLESİN...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı