Advert
sandalye fabrikası karabük
Referandum Bitti, Kim Kazandı, Kim Kaybetti?
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

Referandum Bitti, Kim Kazandı, Kim Kaybetti?

Bu içerik 1772 kez okundu

Yaklaşık iki aydır artık bıkkınlık derecesine veren, kulaklarımızı tırmalar hale gelen aşağı yukarı aynı söz ve söylemler ile yürütülen referandum çalışmaları sona erdi ve halkımız Pazar günü sandıkta noktayı koydu.

Hem de öyle bir nokta koydu ki anlamak isteyene çok güçlü bir mesaj verdi.  Buradan detaylı analize başlamadan referandum çalışmaları sırasında bu milleti seçmesini bilemeyecek kadar akılsız, izansız, düşüncesiz… vs küçük gören beyinlere umarım bu halkı bir daha böyle yargılamazsınız diyerek kibarca bir gönderme yapmak istiyorum.

Referandum sonuçlarını değerlendirmeye başlamadan bu sonuçları etkileyen etmenleri öncelikli incelemek lazım. Aslında birçok etmen ya da etken var diyebiliriz. İşte ciddi etkilediğini düşündüğümüz bazı noktalar;

Hayır, cephesi geçmiş seçimlerin aksine bu kez gündemin ardında giden değil sürekli gündemi ortaya koyan bir propaganda yaptı. Kimilerine göre tamamen uydurma, yalan yanlış, kimilerine göre gerçekçi birçok konuyu her dilden, her perdeden, her platformda ciddi şekilde halka ulaştırdı. Sosyal medyayı çok etkin şekilde kullandı. Hatta ve hatta nerede ise birebir markaj yaptı denilse yeri var.

Evet cephesi ise sürekli gündemi ortaya koyma, değişecek 18 maddeyi bütün ayrıntıları ile anlatabilme yerine, hayır cephesinin oluşturduğu gündemi takip edip cevap yetiştirmekle geçirdi tüm kampanya dönemini.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında başlayan ülkeyi FETÖ terör örgütü uzantılarından kurtarma operasyonlarındaki söylenen eksiklikler, iddia sahiplerine göre yaşanan mağduriyetler sonuçları ciddi şekilde etkiledi. Özellikle FETÖ örgütünün ibadet-ticaret-ihanet  katmanında yapılan temizliğin ağırlıklı ibadet kesiminde olduğu, ticaret ve ihanet kesiminde yeterince temizliğin yapılamadığı, hele hele siyasi temizliğe hiç dokunulmadığı düşüncesi referandum sonucunu etkiledi.

Kampanya sürecinde devlet memurları kanununda değişiklik yapılması gerekliliği dillendirildiğinde çok sayıda devlet memurunda elimizdeki garanti iş yarın kapının önüne rahatça konulur muyum endişesine dönüştü ve sandığa yansıdı.

Milliyetçi ve Ülkücü camiadaki 6 Haziran seçimleri sonrasında başlayan parti içi iktidar mücadelesi referandum çalışmasını özünden çıkarıp vatan hainliği suçlamasına kadar varacak şekilde suçlamalara dönüştü. Özellikle son birkaç günde Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının Ülkücü camianın çok hassa olduğu eyalet sistemi üzerine açıklamaları ciddi etki yarattı.

Güneydoğu da başlayan terör operasyonları, bölgenin PKK militanlarının yöre halkına illallah dedirtecek baskılarından kurtulmaya başlamaları sandıklara yansıdı.

Halkın, güçlü lidere evet ama babadan oğula geçecek, eş, dost akraba üzerine yönetim oluşturmaya, kontrol edilemeyen güce hayır, konusundaki ciddi duruşu sandıklara yansıdı. Hayır cephesinden oluşturulan bu algıya Evet cephesinden yeterli ve doyurucu cevap verilemedi.

Bir süredir ticari hayatta yaşanan ciddi sıkıntılar ve istikrar konusundaki ciddi talepler sandıklara yansıdı.

PEKİ KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ?

Bence bu referandum’ un en büyük kazananı yine halk olmuştur. Zira öyle bir sonuç ortaya koydu ki hem evet hem hayır cephesinde herkesi ciddi mesajlar verdi. Ben gerektiğinde gerekli şekilde noktayı koymayı iyi bilirim dedi.

Hayır cephesinin başını çeken CHP”ye ben istersem seni de iktidar yaparım ancak önce kendine iyice çeki düzen ver. Daha önce oy verdiğim partime ve politikalarına kızgınlığımdan hayır dedim. Ancak bu senin yanındayım manasına gelmez. Eğer benim oyumun devamlı seninle olmasını istiyorsan önce kendine bir çeki düzen ver. Bizim referanduma kadar yanında olduğumuz siyasi partimizin ve politikalarının olumlu yönlerini örnek al. Kendini ona göre dizayn et, dedi.

Evet cephesine ise, ortalıktaki söylemler ve yaşananlar kafamızı iyice karıştırdı. Kafamızdaki karışıklıkları gidermek için söz yetmez. İcraatlarınla bize böyle olmadığını göster, dedi.

İşte bu mesajlar nerede ise yarı yarıya olan sonuçlardaki oyların olası erken seçimde yada 2019 da yapılacak seçimlerde yönünü nereye çevireceğine işaret etmiş oldu.

Yarın Karabük özelindeki detaylı seçim değerlendirmemizi okuyabilirsiniz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
Parti Adının Kısaltmasını Bilmiyor Ama Aday Adayı Olmuş!
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı
500 Kişi Okuma Yazma Sertifikası Aldı