Safranbolu Hıdırlık Tepesi | Seyir Zevki Olanlara Özel

Hıdırlık Tepesi; mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi Hıdırlık Tepesi. Buradan hiç bir evin diğerinin görüşünü kısıtlamadığını ve ne kadar düzenli bir şekilde konumlandırıldığını görebilirsiniz.

KARABÜK - Karabük Gezilecek Yerler - 2016-06-02 09:57:16

Hıdırlık Tepesi, Safranbolu'ya Kastamonu tarafından geliyorsanız, şehrin girişinde sağda yüksekçe bir tepede bulunan mekandır. 

Burayı önemli kılan, Safranbolu'nun cezbedici tarihi konakları ve bu konakların bulunduğu Arnavut kaldırımlı sokakları önünüzde hiç bir engel olmadan kuş bakışı görebilmenizdir.

Orhan Gazi döneminde yaşamış olan Şehzade Gazi Süleyman Paşanın kumandanlarından Hıdır Bey'in türbesi Hıdırlık Tepesinde bulunmaktadır.

Burada iki türbe daha bulunmaktadır. Bu türbeler, Rumeli'de Köstendil Sancağı Kaymakamı iken geçirdiği bir koğuşturma sonunda H.1219 (1843) yılında Safranbolu'ya sürgün edilen Hasan Paşa ile Şeh-ületıbba Dr. Ali Yaverataman'a aitir (1868-1955).

Hıdırlık Tepesi Eski Safranbolu'yu tepeden görmesi nedeni ile seyir terası olarak turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

 

Günün Diğer Haberleri