Ankara AKM'de Bugün Son Gün

Ankara AKM'de Bugün Son Gün

Ankara'da üçüncüsü düzenlenen Karabük tanıtım günleri bugün sona eriyor.

KARABÜK - 2016-05-22 12:25:37 Bu içerik 4344 kez okundu.

Ankara Atatatürk Kültür Merkezinde perşembe günü başlayan Karabük Tanıtım Günleri bugün sona eriyor. Açılışa Siyasetin, Bürokrasinin ve Cemiyetin üst düzey yetkilileri katılırken, açılıştan sonra vatandaşların ziyaretine açıldı. ilk gün oldukça ilgi gören AKM deki Karabük Tanıtım Günlerine sonrasında ilginin hayli düşük olduğu gözlendi.

Bugün sona erecek olan tanıtım günlerine, son gün olması nedeniyle ilginin fazla olması bekleniyor. Yapılan her işin iyi olduğu düşüncesi ile emeği geçen herkese Karabük Derin Haber olarak teşekkür ederken gördüğümüz eksiklikleri de dile getirerek gelecek yıllarda çok daha iyi ve etkili nasıl olunabalirliğin tavsiyelerinide etmeyi ihmal etmiyoruz.

Öte yandan Karabük Derin Haber olarak protokol haberciliği yerine yerinde ziyaret ederek hem tanıtım günlerindeki standları ziyaret ettik hemde katılımcı vatandaşlarla sohbet etme imkanı bulduk. Yaklaşık 3 saat boyunca Atatürk Kültür Merkezindeydik.

Karabük Valiliği ve Karabük Organize Sanayi Bölgesinin bulunduğu standa ne valilikten, nede organize sanayiden üst düzey bir yetkili göremedik. Oysa özellikle Ankara'da yaşayan Karabüklüler kentimizin yetkililerini görüp, tanışıp sohbet etmek istiyorlardı. Belki bir proplemini anlatmak istiyorlardı. Ancak standları boş görünce söyle bir gelip geçtiler.

 Yandaki resimde gördüğünüz gibi açlıan standların durumu. Çok az sayıda vatandaş söyle bir gelip geçiyor. Aslında gezinti süresinin oldukça uzun olması gerekirken, standlarda sadece ilgili kurum yada kuruluşların sadece çalışanlarının bulunması vatandaşlarında şöyle bir bakınıp hızla geçişlerine sebep oldu.

 

İlçelere ait standların içerisinde aslında amacına uygun en iyi stand Eflani ilçemizin standıydı. Amaç tanıtım yapmak ise iste tanıtım böyle yapılır. Bir teyzemizin dokuma tezgahında geçmişten esintileri katılan bir kaç ziyaretçinin ilgi odağı haline geldi.

 İşte Yenice İlçemizin tanıtım standı. Görseller oldukça hos. Ancak Boş standlar bir yere kadar. Nerede Yenice Belediye Başkanı yada Başkan Yardımcısı? Nerede Yenice Kaymakamı? Ankara'da yaşayan hiç mi Yeniceli vatandaşımız yok? Belki onlar Belediye Başkanları ile tanışmak, sohbet etmek, hasbihal etmek, özlem gidermek istiyorlardı. Belki bir sorunlarını yada temennilerini dile getirmek istiyorlardı. Tabi yetkililer olmayınca katılan bir kaç kişi de şöyle bir bakınıp geçti.

Standlarda gözümüze takılan bir diğer konu ise amaç Karabükün tanıtımı olmasına rağmen Karabük ile ilgili olmayan bir çok firmanın da standlarda yer almasıydı. Tabii insan doğal olarak kendi kendine soruyor. Bu nasıl bir kent tanıtımı diye.

 İşte bir diğer Stand. Orman İşletmesi tarafından açılmış. Peki Ormancılğımız ile de övünüyoruz ama özellikle başka kentlerden olup da şöyle bir ziyaret edelip diyerek gelen misafirlere bilgi verecek Karabük, Yenice, Eflani, Eskipazar işletme Müdürleri yada yetkilileri nerede?

incikciler, boncukcular yine revaştaydı. Aşağı yukarı hemen hemen her kent ziyarettinde görebileceğiniz klasik manzaralar. Oysa daha spesifik bir düzenleme yapılabilirdi.

 Ovacık ilçemizin standında da aynı manzaralar. Ne belediye başkanı ne Kaymakam. Biz göremedik. Ancak bindallı giymiş kızlarımız en azından standa bir renk katmışlar.Hatta sıkılıp fotoğraf çekmeye başlamışlar.

 Sayın Dursun Yeşiloğlu ve ekibini tebrik etmeden geçemeyeceğim. Zira ekibi ile birlikte görevinin başında, misafirler ile tek tek ilgilenmeyi asla ihmal etmedi.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odasının standını da ziyaret ettik. Hatta Oda Başkanı Sayın Tuncay Özcan'ı sorduk. Klasik manzara. Protokol açılışı ardından yetkililer kayıplarda. Ancak Ticaret ve Sanayi Odamızın cefakar ve çalışkan Genel Sekreteri Sayın Cem Biçen her zamanki gibi yine görevinin başında. Sorumluluk içerisinde misafirlerini ağırlıyordu. Tabii ki genel Sekreter vekili Hasan Kaya'yı da unutmamak gerekir.

Safranbolu standında tek türk ziyaretçi görmek mümkündü. Ancak dünya miras kenti olduğunu tescil olan bir kentin standı bu kadar boş olmamalıydı. Etkinlik adına hiçbir şey göremedik. Allah'tan her işe koşan çalışkan belediye başkan yardımcısı Hüseyin Bilicioğlu oralardaydı da, biraz olsun ziyaretçiler ile ilgilenildi.

Eskipazar standı oldukça görkemli hazırlanmış. Kentin tanıtımına özel neredeyse herşey vardı. Ekmeğinden Turşusuna hatta sülük bile tanıtımda vardı. Yine aynı manzara Eskipazarın ne belediye başkanı, ne başkan yardımcıları ne kaymakamını standa göremedik. Eskipazar Belediyesinen vefakar ve çalışkan personel Zekai Çakır yine görevinin ve işinin başındaydı. Üstelik müteahhit personeli olmasına rağmen. 

Bu arada Karabük Tanıtım Günleri ziyaretini birlikte gerçekleştirdiğimiz Kayıkçı Demir Çelik Şirketi sahiplerinden Kuddusi Kayıkçı ile ısrar üzerine YOGO denemeyi de ihmal etmedik.

Karabük'ten birlikte gittiğimiz ve Atatürk Kültür Merkezindeki Karabük Tanıtım Günleri standlarını birlikte gezdiğimiz, bizlere yoldaşlık eden Sayın Kuddusi Kayıkçı'nın, Kayıkçı Demir Çelik Şirketine ait Standı da gezmeyi ihmal etmedik.

Yiyecek İçecek Çadırı ise tam bir panayır havasındaydı. Hem yöresel hemde bizim yöremizin ürünü olmayan bir çok yiyecek oralardaydı. Hatta satış yapılan bazı yerlerde Yusufeli zeytininden Ülkemizin başka yerlerindeki ürünlere kadar herşeyi görmek mümkündü. Sanki burası Karabük'ün tanıtım günlerinden farklı bir duruma gelmişti. Mesela var olan bir kaç dönerciye özellikle sorduk. Safranbolu'nun meşhur cumartesi döneri var mı? Hiç safranbolu'dan bir usta var mı diye. Ancak ne gezer hepsi Ankara'dan tedarik edilmiş. Görüntü olsun diye sadece ticari amaçlı konmuş gibi.

Dışarıdaki manzara Karabük'ten çok Safranbolu'dan esintiler içeriyordu. Safranbolu evleri ağırlıktaydı. Bir eleştiri de buradan yapalım. Gördüğümüz Safranbolu evlerinin kapıları kilitliydi. Bir kaç bürokrat içini kendine özel döşemiş özel misafir geldiğinde girip oturmak için ayarlamıştı. Oysa halka açık tanıtım günlerinde bu kapıların ziyaretçiler için açık olması gerekiyordu.

Karabük Üniversitesimizin Standınıda ziyaret etmeyi unutmadık. Üniversite adına çalışkan Karabük Üniversitesi Genel Sekreteri Yaşar Alpay kurumu adına görevinin başında gelen misafirleri ağırladı. Standda bir süre sohbet etme imkanı bulduk. Bu arada Karabük Üniversitesi yine üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Öğrencilerden oluşan 3 Nisan Radyosu bunca kalabalığı müziği ile neşelendirme görevini üstlenmiş. Hatta ihtiyaç duyulan anonsları bile. Burada bir küçük eleştiri de onlara yapalım. Gerçi belki DJ arkadaşların yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi gerekiyordu. Zira Karabük, Safranbolu hatta çevre yöremize ait 3 saat boyunca hiçbir müzik parçası duymadık. Oysa böyle bir tanıtımda sık sık dinletilmesi gerekmezmiydi.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Günün Diğer Haberleri
Karabük Derin Haber, Türkiye genelinde örgütlü bulunan İYAD (İnternet Yayıncıları Derneği'nin) üyesidir.