Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.
casino siteleri

“Ameliyat için 90 bin dolar istediler”

“Ameliyat için 90 bin dolar istediler”
4.462 okundu.
16 Aralık 2020 - 15:33

Karabük’te ‘Kulak Yokluğu’ (Microtia) hastası o k dünyaya gözlerini açan 2 yaşındaki Metin Tuğra Çanakçı’nın sol kulağının yeniden duyabilmesi için 90 bin do ihtiyacı var.

Karabük Beşbinevler Mahallesi’nde ikamet eden iki çocuk sahibi Göksel ve Filiz Çanakçı çiftinin 2 yaşındaki oğulları Metin Tuğra Çanakçı, ‘Kulak Yokluğu’ hastası o k dünyaya geldi. Minik Minik Tuğra on bin doğumda bir görülen microtia hastalığı sonucu sol kulak kepçesi ve kanalı olmadan doğdu.   2 yaşındaki Tuğra kalabalık ortama girdiğinde sesleri ayırt etmekte zorlanıyor.

Minik Tuğra’nın sol kulağının  sağlıklı bir şekilde duyabilmesi için araştırma yapan Çanakçı çifti tedavinin ABD’de yapıldığını öğrendi. Yaklaşık 90 bin dolar ameliyat masrafı olduğunu duyan aile oğullarının yeniden sağlıklı bir şekilde duyabilmesi için sosyal medya üzerinden yardım kampanyası başlattı.
Anne Filiz Çanakçı  yaptığı açıklamada, minik Tuğra’nın iki yıl önce mikrotia hastası o k dünyaya geldiğini söyledi.
Anne Filiz Çanakçı, “Sol kulağında kulak kepçesi ve kanalı yok. Sol kulağından duyamıyor. Biz de doğduğundan beri araştırmalar yapıyoruz. Türkiye’de sadece kulak kepçesini yapıyorlar. Yani kulak kanalı açılmıyor” diye konuştu.

“30 yıldan bu yana bu ameliyatları yapıyorlar”

Microtia hastalığı için Amerika’da bir kliniğe ulaştıklarını belirten Çanakçı, “Onlarla irtibata geçtik. Onlar hem kanalı açıyor hem de aynı operasyonda kulak kepçesini yapıyor. 30 yıldan bu yana bu ameliyatları yapıyorlar. Çok tecrübeliler. Bir ay önce de bir Türk çocuğu Amerika’da operasyon geçirdi. Çok başarılı bir operasyon oldu” dedi.

“Ameliyat için 90 bin dolar istediler”

Minik Tuğra’nın ameliyatı için Amerika’daki doktorların 90 bin dolar istediklerini hatırlatan Çanakçı, “Bu parayı ailesi o k karşılamamız mümkün değil. Biz de o yüzden gerek Karabük’ten gerekse tüm ülkedeki iş adamlarından, hayırseverlerden destek bekliyoruz. Yardım istiyoruz oğlumuz için” ifadelerini kullandı.

“Psikolojik travma geçirmesine sebep olacak”

Çanakçı, oğlunun diğer çocukları gibi olmasını istediğini dile getirerek şu ifadelere yer verdi:
“Hiçbir anne-baba çocuklarının diğer çocuklardan farklı olmasını istemez. Tuğra kalabalık ortamlarda biraz sessizleşiyor. Şu anda henüz 2 yaşında ama 3 yaşına geldiğinde ve ilerleyen yaşlarda farkında olacak. Bu da onun psikolojik travma geçirmesine sebep olacak. Biz anne-baba o k bu konuda çok üzgünüz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.