Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.

“ATA TOHUMU ATA TOPRAĞINDA”

“ATA TOHUMU ATA TOPRAĞINDA”
Mevlüt Budak( [email protected] )
934 okundu.
27 Mayıs 2022 - 12:30
Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 3 yıldır sürdürülen “Ata Tohumu Ata Toprağında projesi kapsamında süre gelen gelişmeler doğrultusunda bölgemize has Safranbolu Maniye Domatesi için Safranbolu Kaymakamlığı öncülüğünde başlatmış olduğumuz Coğrafi İşaret olarak Menşe İşareti alma çalışmalarında sona gelindi. 
Bu kapsamda geçmişten günümüze ata tohumu ürünlerimizin başında gelen Safranbolu Maniye domatesinin damaklardan dinmeyen muhteşem tadını yerelde genele yaymak ve tanıtma amacıyla Ağustos ayında yapacağımız şenlikten öncesi Safranbolu İlçesi Konarı Köyünde Elif-Ahmet Altınkaya çiftine ait tarlada fide dikim etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinliği Vali Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, kurum amirleri, il genel meclis üyeleri, Kontrol Sizde Projesi gönüllü tüketicileri ve çiftçiler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Çetin Ayvalık;

“ Yerleşim yeri olarak Eskipazar’ dan Eflani’ ye büyük bir kültüre sahip topraklarda yaşıyoruz. İl Müdürlüğü olarak da bu kültürleri gelecek nesillere aktarmak için başlatmış olduğumuz Ata Tohumu Ata Toprağında projesiyle yerli gen kaynaklarımızı kayıt altına aldık. Tarımsal olarak Safranbolu Safranı önceki senelerde coğrafi işaret alınmıştı. Bizde bu yıl Safranbolu Kaymakamlığının öncülüğünde ekibimizle birlik Safranbolu Maniye Domatesi ve Safranbolu Çavuş Üzümü için Coğrafi İşaret almak için girişimlerde bulunduk. Önümüzdeki aylarda Safranbolu Maniye Domatesi için Coğrafi işareti almış olacağız. Daha sonrasında da Safranbolu Çavuş Üzümü Coğrafi İşareti içinde çalışmalarımızı bitirdik başvurumuzu yapacağız. Bugün burada Ağustos ayında yapacağımız Maniye Domatesi Şenliği öncesi Maniye domateslerimizi sizlerle birlikte toprakla buluşturacağız. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. “ dedi.
Vali Fuat Gürel “Yöremizin tabii birçok değeri var ama tarımsal arazi olarak çok büyük arazilerimiz yok, bunun farkındayız. Ancak gayretimiz, mevcudumuzun çok ötesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından çok güzel çalışmalar yapılıyor, güzel projeler hayata geçiriliyor, bu proje de onlardan bir tanesi. “Ata tohumu, ata toprağında” önemli bir proje, yöreselliği ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bize ait olan ne varsa onun ön plana çıkarılması gerekir. Bu çok önemli bir iddialı bir laf, bunun altını doldurmak çok önemli. Geçmiş yıllarda Safranla ilgili coğrafi işaret alındı, ama iki tane önemli başka değerimizin müracaatı kaymakamlığımız öncülüğünde, Tarım Müdürlüğümüz destekleriyle yaptılar, Maniye Domatesi ve Çavuş Üzümü, bunların coğrafi işaret süreçleri son aşamaya gelindi, inşallah o da onaylandıktan sonra yöremize ait bu değerleri sofralarımıza gelirken bize has olan, bize ait olan bu ürünlerimizi geleceğe taşımış olacağız.
Bundan sonraki süreçte tarlalarımızın tekrar ekildiğini, daha büyük alanların ekildiğini görme fırsatı inşallah bulacağız. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve Çiftçilerimiz Ahmet ve Elif Altınkaya’ya bereketli, bol bir hasat diliyorum. İnşallah Ağustos sonu Eylül başında gerçekleştirilecek Maniye Domatesi hasadına gelerek yöremize has bu lezzeti dalından koparacağız.” Dedi.
Protokol konuşmalarının ardından Maniye Domates Fideleri Vali Fuat Gürel, Protokol üyeleri ve çiftçiler tarafından toprakla buluşturuldu.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2022 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.