Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

“Emeğimize Sahip Çıkacağız

“Emeğimize Sahip Çıkacağız
2.271 okundu.
26 Eylül 2020 - 17:21

Eğitimsen Karabük İl Başkanı Bülent Vergili ek ders ücretleri ve canlı derslerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Bülent Vergili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıların kafalarda soru işareti ve kaygı oluşturduğunu söyledi. Ek ders ücretleri ve ile ilkokul ve ortaokullarda yapılacak canlı derslerle ilgili yazıların öğretmenlerin emeklerini yok saydığını ifade eden Vergili aynı zamanda öğretmenlerin haklarını sınırlandırdığını ifade etti. Eğitim Sen’in bu girişimlere sessiz kalmayacağını vurgulayan Vergili sonuna kadar mücadele edeceklerini beyan etti.

“Tasarruf Etmek İsteniyorsa Lüks ve Şatafattan Yapılmalıdır”

Konuşmasının devamında ek ders ücretlerinden yapılan kesintiye değinen Eğitim-Sen İl Başkanı Bülent Vergili, “Kamu yöneticileri, salgın koşullarında, yürürlükte olan mevzuatı çalışanların lehine yorumlamak ve emekçilerin iş ve yaşam koşullarını geliştirmek durumundadır. Salgın koşullarında sosyal devletin görevi çalışanları desteklemek olmalıdır. Oysa MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmiştir. Tasarruf etmek isteniyorsa bu emekçilerin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden, makam arabalarından, lüks ve şatafattan yapılmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

“Demokratik Hakkımızı Kullanacağız”

Açıklamanın son bölümde demokratik haklarını kullanacaklarını vurgulayan Başkan Bülent Vergili, “Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bu konuda hukuksal yollara başvuracağımızı ve her tür demokratik hakkımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz. Eğitim Sen kısa bir süre içinde MEB yetkilileri ile konuyu görüşecek ve sorunun çözülmesini isteyecektir. Sorunun görüşmelerle çözülememesi durumunda idari yargıya başvurulacak ve yargının karar vermesine kadar geçecek süre içerisinde haklarımız demokratik, yasal ve meşru yollarla korunmaya devam edilecektir.

Tüm eğitim emekçilerini, özellikle de öğretmenleri ek dersler konusunda yaratılan mağduriyet giderilene kadar geçecek süre boyunca Eğitim Sen tarafından yapılacak açıklamaları takip etmeye ve çağrıları hayata geçirmeye davet ederiz. Kimse kaygılanmasın Eğitim Sen var. Eğitim Sen varsa umut hep var.” Dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.