Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Genel Müdür Soykan’dan 3 Nisan Kutlama Mesajı

Genel Müdür Soykan’dan 3 Nisan Kutlama Mesajı
905 okundu.
02 Nisan 2020 - 23:10

KARDEMİR Genel Müdürü Hüseyin Soykan, KARDEMİR’in temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 83. yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Genel Müdür Mesajında şu ifadelere yer verdi:

KARDEMİR’in kuruluşunun 83, özelleştirilmesinin ise 25. yıldönümü. 83 yıl öncesine gittiğinizde kurtuluş savaşından çıkmış bir ulusun yokluk ve yoksulluk içinde ağır sanayi hamlesi başladı. Savaş meydanlarında kazandığı siyasi ve askeri zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırıldı. Karabük Demir Çelik Fabrikaları gibi tesislerle iktisadi atılımlar yola koyuldu. 25 yıl öncesine gittiğinizde ise cumhuriyetimizin en önemli eserlerinden biri olan bu fabrikalara, çalışan işçisinden sendikasına, esnafından tüccarına, sanayicisinden emeklisine kadar tüm Karabük halkı dünyada eşine az rastlanır bir sahiplenme duygusu ile bu esere sahip çıktı.  3 Nisan 1937 tarihinde atılan temelden sonra 2,5 yıl gibi kısa bir sürede böylesi büyük bir entegre tesisin üretime başlaması yine insanımızın çalışkanlığı, azim ve inancının sonucudur. 10 Eylül 1939 tarihinde Kardemir’de üretilen ilk Türk Demiri ile başlayan çelik üretimi bugün Türkiye’yi dünyanın 8’inci, Avrupa’nın ise 2’inci en büyük üreticisi konumuna taşımıştır. Çelik sektörü Türkiye’nin en önemli ihracatçı sektörlerinden biri olmuştur.

“Fabrikalar kuran fabrika”

KARDEMİR’in “Fabrikalar kuran fabrika” unvanı ile adını Türk sanayisine çelik harflerle yazdırdığını belirten Genel Müdür Soykan;

Ülkemizin geleceğini şekillendiren, “Fabrikalar kuran fabrika” unvanı ile adını Türk sanayisine çelik harflerle yazdıran ve sadece hayat bulduğu Karabük’ün değil, ülkemizin kalkınmasında üstlendiği misyonla tüm Türkiye’nin gözbebeği olan KARDEMİR, bugün Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olmuştur. Özelleşme sonrası geride kalan çeyrek asırda 2 Milyar doların üzerinde yatırımın yapılmıştır. Kardemir’de, üretim kapasiteleri 500 bin tonlardan 2,5 Milyon tonlara taşınmıştır. Ray, kangal, demiryolu tekeri gibi katma değeri yüksek ürünlerle ürün yelpazesi genişletilmiştir. Enerji yatırımları ile tükettiği elektrik enerjisinin büyük bir kısmını kendisi üretebilen, 150 Milyon $’ın üzerindeki çevre yatırımı ve milyonlarca liralık sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren, tüm bu yatırımlarla dünden daha güçlü, dünden daha rekabetçi, paydaşları için dünden daha çok değer oluşturan bir şirket haline gelmiştir.” dedi.

Mesajının devamında ise şunları söyledi:

İlklerin fabrikası KARDEMİR, bugün ray ve demiryolu tekeri üreten Türkiye ve dünyanın sayılı üreticilerinden birisidir. Kalın kangal ve ağır profilde Türkiye’nin tek üreticisidir. 2019 yılında Karabük’e kazandırdığı AR-GE merkezi ve oluşturulan çalışma grupları ile ülkemizin milli hamlelerine daha çok katkı sunmaktadır. Başlattığı dijital dönüşüm projesiyle daha hızlı, esnek ve dijital bir üretimle yönetim yapısına doğru yol almaktadır.

Son olarak Karabük’ün ve Kardemir’in 83. kuruluş yıldönümünü kutlayan Genel Müdür Soykan:

Tüm Karabüklülerin ve paydaşlarımızın güven ve desteği ile sürdürülebilir başarıları kovalayan Kardemir’e alın ve akıl teriyle katkı veren ve Kardemir’in ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri haline getiren çalışanlarımızı, tüm yöneticilerimizi minnet ve şükranla anarken, aramızdan ayrılanları hayırla yad ediyor, hayatta olanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum. Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren dünyamız ve ülkemizin bir an evvel sağlıklı günlere kavuşması temennisiyle, tüm Karabük’lüleri ve çalışanlarımızı selamlıyorum. Karabük’ün ve Kardemir’in 83. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.