Karabük Derin Haber

Demiryolu Ulaşımına Kardemir Katkısı

Demiryolu Ulaşımına Kardemir Katkısı
9.090 okundu
11 Ocak 2020 - 22:10

KARDEMİR hızlı tren rayı üretimine başladı.

Ankara Tren Garı’nda düzenlenen “Engelsiz Ulaşım, Engelsiz Turizm, Engelsiz Yaşam” temalı program düzenlendi.

Programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, yaptığı konuşmada KARDEMİR’in demiryolu üretimine katkısından bahsetti.

Yerli ve milli marka olan KARDEMİR’in bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisin kurulma çalışmalarına başlandığını söyledi.

Öte yandan 2023 hedefleri doğrultusunda 5.509 kilometre daha yeni demiryolu hattının tamamlanacağını belirtti.

Demiryollarındaki millileşme oranlarının arttığına dikkat çeken Bakan Turhan, “KARDEMİR AŞ tarafından uluslararası standartlarda hızlı tren rayının yerli olarak üretimine başladık. Bugüne kadar 770 bin ton rayı yerli imkânlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık. KARDEMİR AŞ bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi kurma çalışmalarına başladık. Keza bu çalışmaların sonuçlarını da alıyoruz” dedi.

“770 bin ton rayı yerli imkânlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık”

Ulusal demiryolu endüstrisinin oluşturulması için önemli adımlar attıklarını söyleyen Bakan Turhan, “Travers ve bağlantı elemanları üretim tesisleri kurdurularak sektörün ihtiyaç duyduğu demiryolu üstyapı elemanlarının yerli olarak üretilmesini sağladık. Çankırı Hızlı Tren Makas Fabrikası (VADEMSAŞ) ve Sivas Modern Travers fabrikası ile hatlarımızda kullanılan her türlü makas ve beton travers imalatlarının yerli imkânlarla yapılmasını sağladık. KARDEMİR AŞ tarafından uluslararası standartlarda hızlı tren rayının yerli olarak üretimine başladık. Bugüne kadar 770 bin ton rayı yerli imkânlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık. KARDEMİR AŞ bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi kurma çalışmalarına başladık. Keza bu çalışmaların sonuçlarını da alıyoruz” diye konuştu.

 

 

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.