Karabük Derin Haber

Vergili’den AB’ye Rapor Eleştirisi

Vergili’den AB’ye Rapor Eleştirisi
Avatar
melis dondu( [email protected] )
129 okundu
12 Şubat 2020 - 13:15

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Türkiye’yi 11 yıldır temsil ettiği Avrupa Yerel Yönetimler Meclisi İzleme Komitesi Toplantısına katıldı.

Vergili, İsveçli ve Hollandalı raportörler tarafından Türkiye’nin yerel yönetimlerdeki ilerleyişi ile ilgili hazırlanan rapor üzerine söz aldı.

Fransa’nın Metz şehrinde düzenlenen toplantıda konuşan Vergili, Hollandalı ve İsveçli raportörler tarafından hazırlanan rapora sert çıktı.

Demokrasi ve insan hakları noktasında Avrupa’nın Türkiye’ye karşı çifte standardının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Vergili, açıklamasının devamında ise “Kimse bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın” dedi.

Öte yandan “PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edilen bir örgüt değil mi? Öcalan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkûm edilen bir terörist değil mi?” şeklinde sert ifadelerde bulundu.

İki dönemdir Türkiye raporunu hazırlayan raportörlerin PKK yandaşlarına kucak açmasıyla tanınan İsveç ve Hollandalı olmasının manidar olduğuna da dikkat çekti.

Raporun çelişkilerle dolu olduğunu kaydeden Vergili; “Çünkü raporun bir maddesinde yerel yönetimlerin bütçe olarak merkezi hükümete mahkûm olduğunu iddia ediyor. Ardından da bir başka madde de yerel yönetimlerin bütçelerinin yüzde 48’ini kendisinin sağladığını belirtiyorsunuz. Bu ne yaman bir çelişkidir.” dedi.

Vergili: “Raportörler bize demokrasi dersi vermeye kalkıyor”

Demokrasi ve insan hakları noktasında Avrupa’nın Türkiye’ye karşı çifte standardının kabul edilemez olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Vergili; “Seçimle değil, kraliyet ailesi tarafından atanan raportörler bize demokrasi dersi vermeye kalkıyor. Türkiye’ye geliyorsunuz, cezaevindekilerle görüşüyorsunuz, görevden alınan belediye başkanlarıyla görüşüyorsunuz, peki onlara hiç şu soruları sordunuz mu; Abdullah Öcalan terörist mi, PKK terör örgütü mü? Eminim sordunuz, lakin işinize gelmediği için cevabı rapora yazamadınız, yazabilseniz zaten problem kalmayacak. Şimdi ben size soruyorum. PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edilen bir örgüt değil mi? Öcalan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkûm edilen bir terörist değil mi?“ diye konuştu.

Türkiye’ye haksız ithamlarda bulunulan raporun Mart ayında meclisteki görüşmelerinin sert geçeceğini de dile getiren Vergili şunları söyledi:

Kimse bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın. Önce aynaya baksınlar. Sonuna kadar mücadelemiz devam edecek.

 

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.