Karabük Derin Haber

Safranbolu’da 30 Ağustos Coşkusu Yaşandı

Safranbolu’da 30 Ağustos Coşkusu Yaşandı
6 okundu
31 Ağustos 2019 - 10:11

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerde Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı binlerce kişiyi ağırladı.

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen programa Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Abdullah Çakır, İlçe Başkanı Bahtiyar Acar, Belediye Başkan Yardımcıları Halil Bakkal ve Ahmet Şahin, Belediye Meclis Üyeleri, Safranbolu ADD Başkanı İsmet Zühtü Saraçoğlu, ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunal Tülbentçi Öğretmen Evi önünden başlayan Kortej Yürüyüşü Misak-ı Milli Demokrasi Meydanın da son bulurken yürüyüşe binlerce Safranbolulu bayrakları ile birlikte geldi. Meydana gelindiğinde gençler tarafından açılan Türk Bayrağı etrafında toplanan kalabalık hep bir ağızdan İzmir ve 10. Yıl Marşlarını söyledi.

Hilal Vesi isimli üniversite öğrencisinin ‘Şimdi Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor’ isimli şiiri okumasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; “Bugün 30 Ağustos. Bizi ulusal egemenliğe taşıyan zaferin 97. yıl dönümü. Mustafa Kemal'in, Kasım 1918'de yani 30 Ağustos zaferinden 4 yıl önce bir islim bot üzerinden boğazdaki işgal gemilerine bakarak 'Geldikleri Gibi Gidereler' deyişi ile başlayan süreç, Anadolu'da büyük bir özgürlük ateşinin fitilini yakmıştı. Tarihe kazınan bu cümlenin devamında gelen ve insanlarımızın kaderini değiştiren kararlılığın, liderliğin, birlikteliğin ve inancın bugünlerimizi aydınlatacak bir vatanperverlik dersi olduğuna gönülden inanıyorum. Millî mücadele sürecimizde Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinden birisi de Safranbolu'muzda kurulmuştu. Halkımız Anafartalar Kahramanı Mustafa kemal ve silah arkadaşlarına büyük destek vermiştir. Arasta Çarşısında kadınlarımız ve erkeklerimiz teşkilatlanmış, ordunuın çarık, kolsuz yelek ve çorap ihtiyaçları büyük ölçüde karşılanmış, devletin gönderdiği pazen ve pamuklu kumaşlarla kadınlarımız askerlerimiz için kıyafet hazırlamış, haftada 11 bin yemeni dikilmiştir. Kadın erkek, genç yaşlı demeden kanı ve emeği ile yurdumuzu müdafaa eden halkımıza minnet ve şükran borçluyuz. Bu vesile ile bu zaferi kazanırken kanıyla topraklarımızı sulayan ve bugün hala başta, ülkemizin doğusunda olmak üzere bizi ve hudutlarımızı korumak için can veren tüm şehitlerimizi anıyor, Allah'tan rahmet, ailelerine ve her birimize baş sağlığı ve sabır diliyorum. Biz Safranbolulular, dünya tarihine yön veren kadim bir ticaret yolunun İpek Yolunun üzerinde yaşıyoruz. Yaşadığımız bu toprak için bin yılı aşkın bir medeniyetten, Anadolu'daki Türk hakimiyetinden, büyük Osmanlı'dan ve şanlı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş mücadelesinden alınan dersler, örnekler ve ilhamla yolumuza devam edeceğiz. Ülkesini, insanlarını seven vatandaşlar olarak karşılaştığımız zorluklar ve musibetler olduğunda " geldikleri gibi giderler " sözünü anımsamalı; karalı inançlı bir birlik içinde olarak aldığımız derslerden yola çıkarak tarihten aldığımız ilhama vizyoner ve çağa uygun bir bakış açısı katarak daha iyiye, daha güzele ilerlemeliyiz ve öyle de yapacağız. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.” dedi.

Başkan Kösenin konuşmasının ardından Devrek Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Okan Onur'un Mustafa Kemal Atatürk ve ailesinin konu edildiği Vasiyet adlı tek kişilik gösterisi ile program devam etti.

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlene ve binlerce kişinin katıldığı etkinlik Gurup Ata'nın muhteşem konseri ile son buldu.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse gurup üyelerine teşekkür ederek çeşitli hediyeler verdi.

 

 

 

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.