Karabük Derin Haber

“KARDEMİR Büyüyor, Karabük Büyüyor”

“KARDEMİR Büyüyor, Karabük Büyüyor”
4 okundu
01 Ekim 2019 - 11:29

“KARDEMİR Büyüyor, Karabük Büyüyor”

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (KARDEMİR), 10 Haziran’da durdurulan 4 nolu yüksek fırın. 112 gün süren yenileme çalışmalarının ardından düzenlenen törenle yeniden ateşlendi.

Yaklaşık 85 milyon lira harcamayla yenilenen yüksek fırında bölgesel zırh değişimi yapıldı. Fırın üretim kapasitesi yüzde 10 artışla 550 bin tona yükseltildi. Yenileme kapsamında fırındaki tüm soğutma sistemleri, refrakterler, dökümhane, hidrolik boru hatları, elektrik otomasyon kabloları. Ve sabolar yenilenerek modernize edildi. Düzenlenen ateşleme töreninde yatırım süreci ile ilgili bilgi verdi. KARDEMİR Genel Müdürü Hüseyin Soykan, yenileme çalışmalarında KARDEMİR personeliyle birlikte yurt içi. Ve yurt dışı tedarikçi firmaların personellerinden oluşan yaklaşık 250 kişilik yatırım ekibinin görev aldığını belirtti.

Toplam 2 bin 650 ton çelik ve 2 bin 200 ton refrakter de-montaj ve montajının gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Soykan, 85 milyon lira harcanan bu bakım duruşu sonrasında fırın hacminin 450 metreküpten 580 metreküpe çıkarıldı. Böylelikle sıvı ham demir üretim kapasitesinin 100 bin ton daha artırılarak 450 bin tondan 550 bin tona yükseltildiğini kaydetti.

Yüksek Fırınlar Müdürlüğünün bu kapasiteyi maksimum kullanacağından emin olduğunu aktardı. Genel Müdür Soykan, “Bu önemli bakım ve kapasite artışını gerçekleştiren başta yüksek fırın personeli olmak üzere tüm işletme, yatırım. Ve satın alma personeli ile birlikte emek ve katkı veren tüm arkadaşlarımı kutluyorum.” diye konuştu.

“KARDEMİR büyüyor, Karabük büyüyor”

KARDEMİR’in 3.5 milyon ton/yıl üretim hedefine ulaşması için gerekli vizyon ve desteği için yönetim kuruluna da ayrıca teşekkür etti. Soykan, yenilen 4 nolu yüksek fırının, KARDEMİR’e bereketli kazançlar getirmesini diledi. Soykan, “KARDEMİR büyüyor, Karabük büyüyor, ülkemiz büyüyor” dedi.

KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ise KARDEMİR’deki mühendislik kabiliyetlerine dikkat çekti.

Güleç, şunları kaydetti:

25 yıl önce bu revartmanların hiçbirini kendimiz yapamayıp dışarıdan ekip getirerek yaptırıyorduk. Özelleşme sonrası bütün revartmanları kendimiz gerçekleştiriyoruz. KARDEMİR’in mühendisi, işçisi, formeni ve çalışanı ile birlikte başarıyoruz. Bu bizim yüreğimize su serpiyor. Ülkemizde özel şirket olarak yüksek fırın kuran ilk şirket KARDEMİR AŞ. bunu da mühendis arkadaşlarımızla, işçimizle, çalışanımızla başardık. Bu yüksek fırınımızda genel müdürümüzün söylediği gibi sadece bir revartman değil aynı zamanda bir kapasite artışı sağlamış oluyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Çok önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Güleç, şu ifadelere yer verdi:

En önemlisi de bu yatırım yapılırken hiçbir şekilde kimsenin burnunu kanamadan, iş kazası olmadan bu işin başarılmasıdır. Bundan dolayı da arkadaşlarımızı ayrıca tebrik ediyorum. 3,5 milyon ton kapasiteye çıkabilmek için bir tane daha yüksek fırın yapacağız. Bu yatırımı da önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleşecek ve biz 3,5 milyon ton fiili kapasiteyi yakalamış bir şirket olacağız. Buda bizlere övünç veriyor. Burada emeği geçen 250 kişilik kadronun tamamına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm KARDEMİR işçilerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. Yönetim kurulumuz bu yatırım kararlarını almazsa hiç birinin gerçekleşmesi mümkün değil. Onları da ayrı ayrı tebrik ve teşekkür ediyorum. Bu fırının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

KARDEMİR’in çelikhane bölgesinde devam eden 2. nolu konverter kapasitesinin artırılması. Yeni kireç fabrikası ve 4. sürekli döküm makinası yatırımlarının da önümüzdeki günlerde tamamlanarak işletmeye alınması bekleniyor.

Konuşmaların ardından dua edilerek yakılan meşalelerle yenilenen yüksek fırın ateşlenerek üretime başladı.

 

 

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.