Karabük Derin Haber

Ağaç Parçalarına Oymacılıkla Hayat Veriyor

Ağaç Parçalarına Oymacılıkla Hayat Veriyor
37 Okuma
09 Aralık 2019 - 12:30

Ağaç Parçalarına Oymacılıkla Hayat Veriyor

Ülkesindeki karışıklıktan kaçan Muhammed mesleğini Karabük’te güvenle icra ediyor.

Irak’taki iç karışıklıktan dolayı ailesiyle Türkiye’ye sığınan Muhammed Fadıl Jasim Algburi, ahşap oyma sanatını Karabük’te sürdürüyor.

Irak’ın Bağdat şehrinde yaşayan 30 yaşındaki Muhammed Algburi, ülkedeki karışıklık ve baskılar nedeniyle bir yıl önce Türkiye’ye geldi. Karabük’e yerleşen Algburi, Türkiye’de dünya evine girerken uzun bir süre çeşitli işlerde çalıştı. Ahşap oyma zanaatkarı olan Algburi, en sonunda Safranbolu ilçesinde bulunan Karıt küçük sanayi sitesinde bir mobilya dükkanında işe başladı. Kendi mesleğini yapmanın mutluluğunu yaşayan Algburi, bir gün yine ülkesine dönmenin hayalini kuruyor.

Algburi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Türkiye’de geldikten sonra birçok işte çalıştığını da sözlerine ekledi.

“Türkiye Güvenli Ülke Olduğu İçin Buraya Geldik” 

Kendi mesleğini yapmak istediğini söyledi. Ve kısa süre önce de bu işi bulduğunu ifade etti. Algburi, “Türkiye güvenli ülke olduğu için ben ve ailem buraya geldik. Patlamalar ve partilerin yaptığı korku ve sıkıntılarından kurtulmak için buraya gelip yerleştik. Şimdi burada çalışıyorum. Allah’a şükürler olsun işler, durum iyi ve rahat. Allah’tan dileğimiz Irak’taki güven geri gelir, bizde ülkemize döneriz” diye konuştu.

“Onunda İşe, Bizim de Zanaatkara İhtiyacımız Vardı”

İşyeri sahibi Marangoz ustası Serkan Sevingen de Muhammed Algburi ile bir arkadaşının vasıtasıyla tanıştığını ve işe aldığını belirtti.

Algburi’nin el oymacılığında usta olduğunu aktaran Sevigen, şunları kaydetti:

Hem o para kazansın biz de bu işi yapacak eleman kazanalım diye işe aldık. Genelde ahşap işi yaptığımız için oyma işleri geliyordu. Bize en yakın Kastamonu vardı, oradan tedarik ediyorduk. Bu arkadaşımız burada olduğu sürece bunları da burada yapma şansımız olacak. Müşteri ne isterse çizim getiriyor, onları da Muhammed’e yaptırıyoruz. Genelde ceviz ağacı kullanıyoruz. Ceviz ağacı çok güzel bir ağaç ama değerini bilmiyoruz, oyma işinde kullanınca ağacın değeri ortaya çıkıyor. Artık malzemelerle de uğraşıyoruz. Arkadaşımız iyi memnunuz, zanaatkar zaten. Bir sene olmuş Türkiye’ye geleli, yeni evlenmiş. Onunda işe ihtiyacı var bizim de zanaatkara ihtiyacımız vardı, ağabey kardeş geçiniyoruz.

Eleman bulmakta zorlandıklarını da vurgulayan Sevigen, “Yetişen yok, arkadan gelen yok. Bizim marangozluk sanatı da ölecek böyle giderse” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Karabük Derin Haber 2020 © Tüm Hakları Saklıdır. Karabük'te doğru haberin adresi.