Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

İlgi Yoğun, Türkiye’nin Örnek Dönüşüm Projesi İlklere İmza Atıyor!

İlgi Yoğun, Türkiye’nin Örnek Dönüşüm Projesi İlklere İmza Atıyor!
12.969 okundu
21 Mart 2020 - 16:59

BU PROJEYE YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN İLGİ YOĞUN

Sur Yapı’nın Antalya Kepez’deki 1 milyon 300 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştireceği dev kentsel dönüşüm projesi, çevreci uygulamalarıyla Türkiye’ye örnek oluyor. Satış ve inşasının devam ettiği projedeki çalışmaların tamamı akıllı ve örnek dönüşüm metotlarıyla gerçekleştiriliyor. İlk etabın teslimlerine sayılı gün kalan proje alanındaki her türlü atık yeniden hayata kazandırıldı.

Araziden çıkan yüzlerce ton bina molozu projede kullanılmak üzere dönüştürüldü. 600 ton demir geri kazanıma gönderilirken, 114 ton ahşap yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Arazi üzerindeki 10 bin 764 ağaç peyzajda kullanılmak üzere kimliklendirildi ve muhafaza altına alındı. Bölgede yaşayan sokak hayvanları için özel barınaklar kuruldu.

Sur Yapı’nın Antalya’da inşa ettiği 8 milyar TL değerindeki proje, Türkiye’nin örnek dönüşüm modeli olarak tarihe geçiyor. Antalya’da yeni ve modern bir Antalya’nın inşa edildiği proje, çevreci dönüşüm modeliyle ilklere imza atıyor. Antalya projesinde ağaçlardan sokak hayvanlarına, hafriyatında çıkan molozdan ahşabına kadar, arazi üzerinde var olan her unsur korundu, yeniden değerlendirildi.

Sur Yapı’nın Antalya projesinde uygulanan dönüşümle ilgili bilgi veren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, fay hatları üzerinde bulunan Türkiye için dönüşümün hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

‘Topyekün kentsel dönüşüme odaklanmalıyız’

“Bütün tarihsel veriler fay hatlarımızın kırılma sürelerinin dolduğunu gösteriyor. Deprem bir yıl sonra da olabilir, on yıl sonra da olabilir ama bizim ülke olarak hazırlıklı olmamız gerekiyor. Topyekün kentsel dönüşüme odaklanmalı ve bu büyüklükteki projelere destek olmalıyız” şeklinde konuşan Elmas,  bu bakış açısıyla geliştirdikleri Antalya projesinin önemine dikkat çekti. Dev arazinin Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi Antepe ve müşavir firma Sanpaş’ın destekleriyle inşaata hazır hale geldiğini söyleyen Elmas, projenin inşası titizlikle ve çevreci yaklaşımla yürütüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin markası Antalya’da örnek bir proje

Elmas, “ 1 milyon 300 bin metrekare alan üzerinde gerçekleşecek modern projenin Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Türkiye’nin incisi Antalya’ya yeni bir yaşam alanı sunarken, yeşil ve maviyle iç içe Antalya’nın özüne uygun bir dönüşüm gerçekleştirdik” dedi.

En çevreci örnek dönüşüm

Projenin, sadece büyüklüğü ile değil uygulanan geri dönüşüm modeliyle de en çevreci kentsel dönüşüm projesi olduğunu vurgulayan Elmas, şöyle konuştu: “Arazinin hafriyatından çıkan yüzlerce ton molozun geri dönüşümünü sağladık. Geri dönüştürdüğümüz malzemeleri proje yapımında kullandık. Çıkan 3 farklı beton malzemesi ile proje kapsamında yapılan kanalizasyon-yağmur suyu ve içme suyu hattı yapımında dolgu malzemesi olarak kullandık. Ayrıca mevcut yollardan ve kazılardan çıkan nebati toprak malzemesi de yine bu proje kapsamındaki peyzaj işlerinde kullandık.”

Antalya’nın en büyük şehir parkı yapılıyor

Elmas şunları ekledi: “1.300.0000 metrekarenin içerisinde yaklaşık 249 bin metrekare yeşil alan olacak. Kurulacak olan yeni şehrin ortasına inşa edilecek dev şehir parkı ise yaklaşık 157 bin metrekare büyüklüğünde olacak.  Dev şehir parkının içerisinde piknik alanı, sera alanı, pergola altı dinlenme alanları, iskele alanları, etkinlik çadırı, göletler, yeşil alanlar, süs havuzları, geniş meydanlar, amfi alanları, köy meydanı, gölet kafeleri ve çim sahaları gibi alanlar planlanıyor…

Yıllık 5 bin kişilik istihdam, 8 milyar TL’lik yatırım değeri

Elmas, yatırım değeri 8 milyar TL’yi bulan, 8 yıl boyunca yıllık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak projenin son durumuyla ilgili de bilgi verdi.  Elmas, projenin ilk etabının inşaatının tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde teslimlerine başlanacağını belirterek, “Projede sadece Antalya’dan değil İstanbul ve Ankara başta olmak üzere İzmir, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Konya, Afyon, Isparta, Denizli ve Mersin dahil 81 ilden satış yaptık. Bu yatırım şimdiden Türkiye’nin projesi oldu. Türkiye’nin markası Antalya’da örnek olan bir şehir kuruyoruz” dedi.

 

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.