Medikar (Sağlıcakla)
Medikar (Sağlıcakla)
Giriş Tarihi : 03-07-2017 10:09

KARPAL TÜNEL SENDROMU CERRAHİSİ

KARPAL TÜNEL SENDROMU CERRAHİSİ

Karpal Tünel Sendromu Nedir ?

Özel Medikar Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Serkan Atasoy halk arasında elde sinir sıkışması olarak bilinen Karpal Tünel Sendromu hakkında bilgi verdi.

El parmaklarının hareket ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü bulunan ve Median sinir olarak isimlendirilen yapının el bileği hizasında sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Sinir sıkışmaları içinde en sık görülen rahatsızlıktır. Median sinir el bileğinin iç kısmında parmakları hareket ettiren 9 adet tendon ile beraber karpal tünel denen dar bir boşluk içinden geçer. Görevi başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın iç yüzünün tamamı ile yüzük parmağının iç yüzünün dış yarısının hissetmesini sağlamaktır. Ayrıca parmakların ince bir takım hareketleri yapmasını sağlayan kasların çalışmasında da rol alır. Sinirin karpal tünel içinde bir şekilde uzun süreli basınca maruz kalması karpal tünel sendromuna neden olur.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Sık Görülür ?

Karpal tünel sendromu daha çok kadınlarda ve 40-60 yaş arasında daha sık görülür. Çoğunlukla belirgin bir sebep bulunamaz. Özellikle el bileğinin sürekli bükülü pozisyonda kaldığı durumlarda (daktilo, klavye kullanmak vb.) veya el ve el bileğine sürekli yük binen işlerde çalışanlarda(ev hanımları, çiftçiler, şoförler, aşçılar, tekstil işçileri, ağır işlerle uğraşanlar) daha sık görülür.

Ayrıca şeker hastalığı, romatoid artrit, hipotroidi, aşırı şişmanlık, gut gibi diğer başka problemlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde vücut sıvılarının artması karpal tünel içinde basınç artışına bu da geçici olarak karpal tünel sendromu belirtilerinin oluşmasına yol açabilir..

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nedir ?

Başlangıç döneminde ilk bulgular genellikle elde yanma uyuşma, elde güçsüzlük, çabuk yorulma ve özellikle ilk üç parmakta karıncalanma hissidir. İlerleyen dönemlerde ağrı şiddetlenirken parmaklarda uyuşmaların başladığı görülür. Ağrı ve uyuşukluk hissi genellikle geceleri hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir ve belirtiler hasta ellini salladığında ve bileğini hareket ettirdiğinde azalır.

Çok ilerlemiş vakalarda baş parmak tabanı etrafındaki kaslarda erime ve buna bağlı başparmakta güçsüzlük ortaya çıkar. Parmaklardaki his kaybı nedeni ile ağrı ve acı hissi de olmadığından hasta fark etmeden parmaklarını yakabilir veya kesebilir.

Karpal Tünel Sendromunda Teşhis Nasıl Konulur ?

Klinik bulgular ve hastanın şikayetleri genellikle teşhis için yeterlidir. Ancak kesin teşhis için sinir içindeki elektrik sinyallerinin taşınıp taşınmadığını gösteren EMG (elektromyografi) tetkiki de yapılmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Cerrahi tedavisinde;(cerrahi dışı tedaviler yeterli olmaz ise)

Normalde klasik yöntemler ile 40-45 dakika sürebilen KARPAL TÜNEL SENDROMU cerrahisini yaklaşık 1-2 dk süre içerisinde rejyonel intravenöz anestezi(RIVA)eşliğinde hemen hiç acı çekilmeksizin ve hiç kanama olmayacak şekilde  0,5-1,0 cm’lik bilek insizyonu ile 'RETİNAKÜLATOMİ' yöntemi ile yapmaktayım. Bu şekilde 2500 civarı karpal tünel sendromu cerrahisi gerçekleştirdim. Avuç içi nisbeten 'ölü cilt' dokusunun iyileşme süresi uzunluğu göz önüne alındığında bileğin taze ve hızlı iyileşen cildinde 1 cm lik tek kesi olması ve bu cerrahi sonrası genelde hasta ertesi günden itibaren ev içi işlerini yapmaya başlamaktadır.

RETİNAKÜLATOMİ’ nin Avantajları

1-)  0.5-1cm lik kesi ile çok erken yara iyileşmesi ( şeker hastaları diyaliz hastaları ileri yaşlarda olanlarda yara iyileşmesi zaten geç olduğu için ölü bir doku olan el tabanında yapılan klasik cerrahiden oldukça avantajlıdır.)

2-)  Ertesi gün hatta bazen aynı gün hastanın günlük işlerde elini kullanmaya başlaması.( ertesi gün günde 1000-2000 defa tüm parmakları açıp kapayacak şekilde çok kolay yapılan bir egzersize başlaması ile birlikte evde o eliyle hastamız yemek yiyebilir, yemek yapabilir, etrafı toplayabilir elini çok zorlamayacak şekilde evde tüm günlük işlerine başlayabilir.)

3-)  Cerrahinin 'acısız' ve 'kansız' olması(RIVA anestezisi ile birlikte tüm kol kanı sıvazlanmış olur ve sadece kola yapılan anestezik madde ile ağrı duyulması en minimal halde olur. klasik cerrahi hem yaranın cerrahi boyunca kanayabildiği ve hastanın da ağrı duyabildiği şekildedir.)

4-)  cerrahi sonrası '1 saat' gibi kısa bir sürede hastanın taburcu olması.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Alanyaspor 43 33
 • 9 Çaykur Rizespor 41 33
 • 10 Kayserispor 41 33
 • 11 Fenerbahçe 40 32
 • 12 Kasımpaşa 39 33
 • 13 Sivasspor 38 32
 • 14 MKE Ankaragücü 37 32
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 32
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Survivor'da Sigara içerken Kameralara Yakalandı !
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Survivor'da Sigara içerken Kameralara Yakalandı !
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA