Sait ALICI <br /> Alıcı Gözüyle
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle
Giriş Tarihi : 04-06-2016 03:55

Her Dilden, Her Telden Dedikodu

HER TELDEN DEDİKODU

Toplum olarak pek severiz dedikoduyu. İki kişi bir araya geldin mi başlar sohbet. O şunu söyledi, bu şunu söyledi. O böyle yapmış, bu şöyle yapmış. Bilsek de, bilmesek de ahkâmlar keseriz.  Yeminler ederiz. Şartlar ederiz. Şundan duydum, bundan duydum. Şu aradı, bu aradı. Uzar gider bu sohbetler. Hiç mi hiç sevmeyiz dedikoduyu. Bilimsel ve gerçeklere dayalı konuşmayı severiz. Ancak bugün hafta sonu keyfiyle bizde katılalım bu kervana, konuşulan dedikoduları sizlere aktarım istedik.

VUR, KIR, ÇIRP, ENTRİKA

Son dönemlerde Kentimizde bir firma da üst düzey bir yönetici hakkındaki dedikodular. Sıfırdan nasıl zengin olunur? Nasıl hızlı bir şekilde merdivenler çıkılarak zirvelere ulaşılırın örneği. Güya, her türlü alavere, dalavereyi yapmış. Siyasi yelpazenin birçok yerinde yer almış. İl den ile dolaşmış. Hayli önemli yerlerde yönetici olmuş. Hangi patronun ihtiyacı var ise mıknatıs gibi çekmiş, bulmuş adamı. Çalışana eziyet mi dersin, gönül ilişkileri mi dersin, akşamları kurulan eğlence masaları mı dersin,  dövme, sövme, tehdit ve iftira mı dersin. Geçmişte küfür ettiği siyasi görüşe, ihtiyaç olunca etrafında dört dönme mi dersin. Sanki yok yok. Hatta kendisine lakap bile takmışlar. Valla biz duyduk ama inanması zor. İhtimal veremedik. Kendisini tanımayız görmeyiz. Kişiselleşmemek ve toplum yararına yeterli belge ve bilgi olmadığından herhangi bir isim de zikretmedik.

SAYIN CAVİT YÜCEL NEDEN KARDEMİR YÖNETİMİNDEN AYRILDI?

İşte bu konuda da çok sayıda tevatür dedikodular dolaşıyor. Bu dedikodulardan bir tanesi Yargıtay’daki ticaret yetkisinin iptali ile ilgili davaların sonuçlanmaya başlaması üzerine, Ankara’da yaptığımı bir dizi görüşmelerin ardından, yakın zamanda olabilecek el koyma, kayyum atama gibi durumlar karşısında mevcut yönetici durumunda olmamak için istifa ettiği yönünde. Bir diğer dedikodu ise çok uzun süredir Sayın Çağrı Güleç ile aralarının bozuk olduğu, sık sık tartıştıkları bu yüzden aynı yönetimde daha fazla durmak istemediği için istifa ettiği. Öteki bir dedikodu ise Sayın Kamil Güleç’in uzun süre Yücel gurubunda çalıştığı, çalışandan bu kadar büyük bir servete ve patronluğa yükselmesinin Sayın Yücel’in kafasında soru işaretleri olduğu bu yüzden bir türlü anlaşamadıkları şeklinde.  Dedikodulardan farklı bir tanesi ise, Sayın Cavit Yücel’in “ biz 15 günde bir gelip toplantıya katılıp gidiyoruz. Zaman zaman şehir dışında bile oluyor. Gelişmeleri basından öğreniyoruz. Güleç gurubunun bu kadar Kardemir ile ticaretin içinde olması, hem alım yönünde hem satım yönünde her şeye müdahale eder olmaları benim kabul edebileceğim durum değil. Çok uğraştım ama madem Güleç gurubu yönetimden ayrılmadı o zaman ben ayrılıyorum” diyerek ayrıldığı şeklinde.

YOLBULAN-YÜCEL AKRABALIĞI YETMEDİ Mİ?

Yücel ailesi ile Yolbulan ailesinin aralarında akrabalık bağı olduğu ayrı bir dedikodu. Güya bu dedikodulara göre Sayın Cavit Yücel’in, Güleç gurubunun yönetimden ayrılmasının sağlanması için akrabalık bağı olan Yolbulan gurubu ile ortak hareket etme kararı aldığı. Sayın Mutullah Yolbulan’ın kendisine söz verdiği ancak biraz sabır etmesi gerektiğini söylediği. Ancak bu biraz sürenin bir türlü gelmemesi üzerine Sayın Cavit Yücel’in gemileri yakarak Kardemir Yönetiminden ayrılma kararı aldığı bu yüzdende akrabalık bağı olan iki aile arasına küslük girdiği şeklindeki dedikodu.

MEHMET ALİ ŞAHİN KENDİ İSTEĞİ İLE GÖREVLERİNİ BIRAKMADI

Karabük Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali Şahin’in kendi isteği ile, dinlenebilmek için görevlerinden ayrılma ve yeni görev almama talebinin uygun görülmesi neticesinde sadece milletvekili olarak kalması üzerine, insanlar arasında da çeşitli dedikodular hemen aldı başını yürüdü. Bunlardan bir tanesi ise Sayın Mehmet Ali Şahin’in bir iki kere Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ters düştüğü, en son olarak Sayın Davutoğlu’nun Başbakan iken erken seçim kararı almasının arkasındaki tetikleyen nedenler sırasında Sayın Mehmet Ali Şahin’in Sayın Ahmet Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği, bu yüzden de Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sayın Şahin’i  “defterden sildiği” şeklindeki dedikodu.

DALEVERECİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİ

Bir dedikodu da kentimize son dönemlerde gelen üst düzey bir yönetici hakkında. Güya bu yönetici kendisini iyi reklam yapıyormuş. Çalıştığı yerlerde üst düzey görevler alabilmek için, yasal, gayri yasal her şeye imza atabiliyormuş. Bu yüzden de patronlar ihtiyaç duyduklarında çağırıyorlarmış. Güya daha önce çalıştığı bazı şirketlerde bu özelliklerini kullanarak iş başı yapmış. Ancak son derece kurumsal çalışan bu şirkette  hiçbir departmanda uzun süreli kalamamış. 6 ay, bir senede, bilgisiz ve beceriksizliği zeytinyağı gibi suyun yüzüne çıkınca birkaç departmanı gezmiş. Baktı dikiş tutturamayacak, bir altın vuruş yapayım demiş. Çalıştığı şirketin satın aldığı çok yüklü bir hammadde için yurt dışlarına gidip firmanın birisi ile iyi bir pazarlık yapmış. İşi bağlayıp alımını sağlamış. Sonra da çalıştığı şirketten ayrılıp çekip gitmiş yurt dışına. Hemencecik bu hammaddeyi satan şirkette iş başı yapmış. Ancak huy bu ya o şirkette de ömrü uzun olmamış. Şunu yapıyorum, bunu yapıyorum, biliyorum derken gittiği şirketi de nerede ise batırıyormuş ki, oradan da kaçıp gitmiş. Vallahi pes doğrusu millet nereden duyar da uydurur bunları bizde hayret ettik.

“FETÖ” TEHDİDİ

Bir şirkette yönetim kurulu üyesi olan ve aynı zamanda kendisine ait te şirketleri olan şahıs, babadan kalma devam eden ticari gücünü daha fazla kazanca dönüştürebilmek için her türlü enstrümanı kullanıyormuş. İstediğinin olmadığı bir zaman şehir dışındaki bazı iş adamlarını son çare olarak tehdit etmeye başlamış. “Siz benim babamı biliyor musunuz? Babam Fetullah Gülen’in en yakınlarındaki insan. Kafamın tasını attırmayın yoksa sizi duman ederim” şeklinde tehditler savurmuş. Pes doğrusu bu dedikoduyu uyduranlar acaba ömürlerinde görmüşler mi bu insanları.

MADEM AKRABALAR NEDEN BİRLİKTE HAREKET EDEMİYORLAR?

Güleç gurubunun Kardemir yönetiminden ayrılmasının sağlanamaması ile ilgili yapılan dedikodu da ise, Yolbulan Gurubu ile Yücel ailesi arasındaki akrabalık bağları var. Hem de iki gurubun toplam hissesi çok rahat Güleç gurubunu genel kurulda yönetime seçtirmeyebilirdi. Bundan başka bir iş var. Bu akrabalığa rağmen, yapamadılar. Demek ki Sayın Mutullah Yolbulan’ın, Sayın Kamil Güleç’e karşı ciddi bir açığı var. Bu yüzden sesini çıkaramıyor. Kardemir’in ilk kurulduğu yıllarda aralarında centilmenlik sözü vermişler ve hatta aralarında mukavele yapmışlar. Kim centilmenlik anlaşmasını bozarsa diğerine 100 milyon liranın üzerinde para verecekmiş. Bu yüzden Sayın Mutullah Yolbulan bir türlü masaya yumruğunu vuramıyor.  Hatta buna bağlı bir dedikoduda ise insanlar hemen şunu ekliyor; Sayın Yolbulan’ın çok önemli bir açığı var. Bunu Sayın Kamil Güleç biliyor. Bu yüzden Sayın Yolbulan bir türlü kıpırdayamıyor. Şeklinde dedikodu uzayıp gidiyor.

YETKİLİ GÖNDERİLMEK İSTENİYOR

Kentimizde görev yapan ve sevilen bir kamu yöneticisinin gönderilmeye çalışılması ya da tayininin çıkartılmaya çalışılması ile ilgili dedikodu. Güya bu yönetici görevi sırasında bir siyasetçinin yakın bir akrabası ile ilgili işlem yapmış.  Siyasetçi çok bozulmuş buna. Sağın solun haberi olmadan bu olayın üstünün kapanmasını istemiş ancak istediği olmayınca, kamu yöneticisi görevinin gereğini yapmakta ısrarcı olunca ben sana yapacağımı bilirim moduna dönmüş olay. Her Ankara’ya gidiş gelişte sürekli bu kamu yöneticisi ile ilgili yakınmalara, şikayetlere başlamış. Hatta birlikte hareket ettiği diğer bazı siyasetçileri de kendisine destek olmaları yönünde ikna etmiş. Birkaç ağızdan sürekli bu baskıyı sürdürüyorlarmış. Biz ihtimal vermedik ama dedik ya bu dedikodular ciddi şekilde konuşuluyor.

Dedikodu çok ta şimdilik bu hafta sonu için bu kadar yeter sanırım. Ramazan önü daha fazla günah işlemeyelim.  Okurlarımız sever hoşlanır ise zaman zaman tekrar yazarız. Dediğimiz gibi dedikodu, pek severiz.

Vikipedi sözlükte dedikodu nun manası; “başkalarının kişisel ve özel konuları hakkında yapılan konuşmalardır. Dedikodu bazen gerçek olaylar ve konular hakkında olsa da,genellikle kişiler arasında konuşulduğundan, kişilerin birbirlerine olayı veya haberi iletimi sırasında yanlışlıklar ve çarpıklıklar içermektedir. Bazı gazetelerde dedikodu köşeleri içermekte bu sayfalarda ünlü ve toplumun gözü önünde olan kişilerin dedikoduları yapılır veya skandallardan bahsedilir. Günümüzde dedikodu üniversitelerde insanlar arasındaki ilişki çerçevesinde üzerinde çalışılan bir konudur.” Şeklinde tarif edilmiştir.

Bizde duyduğumuz dedikoduları, isimlerini açıkça zikrettiğimiz kişilerin hoşgörüsüne sığınarak yazıyoruz. Bu dedikodulardan haberleri olmamış ise, böylece haberdar olsunlar diye tercüman oluyoruz. Dedikodu diyerek gülüp geçerler ise zaten bir sorun yok demektir. Yok biz bu dedikodulara cevap vermeliyiz toplumdaki yanlış bilgi ortadan kalksın derler ise elbette ki sorumlu gazetecilik anlayışımız çerçevesinde magazin sayfamız yerine ciddi haber olarak seve seve yayınlarız.

NELER SÖYLENDİ?
@
Sait ALICI <br /> Alıcı Gözüyle

Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

DİĞER YAZILARI İnternet Medyasını ve Bizi Karalayanlara Okkalı Cevap 29-11-2017 13:14 BAŞBAKAN ÜZERİNDEN KARDEMİR SİYASETİ 26-10-2017 12:44 Budist Resmine Ödül Vermedin, Neyin Kafası Bu? 06-10-2017 09:31 KAMU VİCDANI, Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönlüm Razı Değil 06-09-2017 13:44 Akşener Gerçeği 23-08-2017 01:50 Ak Parti İlçe Kongrelerinin Ardından 21-08-2017 01:59 Kardemir Üzerinden Neden Kayyım Kartı Gösteriliyor? 17-08-2017 15:11 Karabük'te Siyaset ve Cemiyat Hayatına Dair Gündem. Neler Konuşuluyor? 06-08-2017 18:26 Sait ALICI'ı dan Derinlemesine Kardemir Analizi 01-08-2017 09:57 Kardemir Kulislerinde Neler Oluyor, Genel Müdürlük Taşınacak mı? 24-07-2017 00:51 SAFRANBOLU’DA NELER OLUYOR? 15-07-2017 01:47 Rektör Polat Neden Suskun? 13-07-2017 14:16 Bu Kent Kimin Tekelinde? 17-06-2017 22:50 Beni Meşhur Ettin 08-06-2017 00:02 VATAN HAİNİ KİM? SAFRANBOLU DÜŞMANI KİM? 26-04-2017 23:29 (Hayırseverler, Paraseverler, Çayın Taşıyla Çayın Kuşunu Vurma) 24-04-2017 02:12 Simsarlar İş Başında 19-04-2017 19:59 Referandum Bitti, Kim Kazandı, Kim Kaybetti? 17-04-2017 19:10 Zeki Çaylı Ne Demek İstedi? 11-04-2017 14:48 3 NİSAN BEREKETİ 05-04-2017 09:04 Galatasaray Mali Kongresinde Yaşananlar, Karabük'e Yansımaları, STK ve Dernekler 27-03-2017 11:34 DEVLET BAHÇELİ'DEN BASİRETLİ VE DAHİCE KARAR 24-03-2017 16:41 Susuyorum Çünkü: 12-03-2017 10:52 MİLLETİN ADAMI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I ANLAYABİLMEK 10-03-2017 15:46 AH ŞU KUMARBAZLAR! 09-03-2017 17:45 NEDEN EVET? 08-03-2017 01:10 KARABÜK'TEN İLGİNÇ DEDİKODULAR 04-03-2017 18:59 ŞEYH UÇMAZ MÜRİT UÇURUR 26-02-2017 13:28 MİLLİ SERVETE SAHİP ÇIKALIM 03-02-2017 11:26 Türk Milletinin Dünyaya Mesajı 17-01-2017 10:23 HASTANELERİ BİRLEŞTİRMEKLE HATA MI YAPTIK? 30-12-2016 10:51 ÇÖPLÜK İKİNCİ KEZ “PATLAR” MI? 28-12-2016 09:32 UYUYAN KENT! TEZCANLIMIYIZ YOKSA VURDUMDUYMAZ MI? 27-12-2016 09:55 Yeter Artık, Sabrımız Taştı 12-12-2016 09:50 Haftanın Ardından 04-12-2016 17:03 KYK İl Müdürlüğü'nde Görev Değişikliği mi Olacak? 09-11-2016 15:01 Yurtlar ve Kantinler. Neler Oluyor? 08-11-2016 09:03 Bir Emniyet Müdürü Geldi, Geçti. 03-11-2016 10:57 Uğur Yılmaz Neden Ayrıldı? Kim Gelecek? Perde Arkası 24-10-2016 23:57 Bakan ziyaretinde neler oldu? Dikkat çeken noktalar... 21-10-2016 10:52 Sanayi Bakanı, Piyasalar, KARDEMİR 19-10-2016 10:55 MİLYONLAR ÇÖPE Mİ GİTTİ? 12-10-2016 10:15 İnşaat Sektöründe Neler Oluyor? 09-10-2016 11:47 Kardemir Nasıl Yok Edilir? 07-09-2016 12:29 (Siyasetin Arka Yüzü, Yenice'de Neler Oldu?) 05-09-2016 01:49 FETÖ-KAMU İHALELERİ-HİMMET 01-09-2016 15:38 "BİR TAŞIN ALTINDAN DA ÇIKMA YAHU" 28-08-2016 18:45 (Daha Fazla Sahip Çıkmamız Gereken Zamanda Karabük Medikarın emniyet ayıbı mı?) 27-08-2016 17:20 Bu sürtüşme kimseye fayda sağlamaz. 27-08-2016 17:13 Ak Parti ve FETÖ Temizliği Ne Oldu? 26-08-2016 17:26 KARABÜK ÜNİVERSİTESİ & ÜLKÜCÜ CAMİA (NEYİN TARTIŞMASI?) 25-08-2016 18:16 SİYASİ TEMİZLİK YAPMAZSANIZ HALK BU TEMİZLİĞİ YAPAR 18-08-2016 02:00 15 Temmuz gecesi kimler ne yaptı. Sait Alıcı'nın köşe yazısında okuyabilirsiniz. 14-08-2016 13:38 Sevmek Zorunda Değilsiniz. 12-08-2016 01:00 SUS-MA-YA-CA-ĞIZ 13-06-2016 14:31 Her Dilden, Her Telden Dedikodu 04-06-2016 03:55 Kardemir Borç Sarmalına mı Sürükleniyor? 31-05-2016 01:35 Kardemir'de Çalışanlara Mobbing mi Uygulanıyor? 25-05-2016 13:09 KÜTÜK BİLMECESİNİN CEVAPLARI 19-05-2016 13:06 Şimdi Ne Olacak? 15-05-2016 19:20 Miraç Kandiliniz Mübarek olsun 27-04-2016 16:54
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 21 11
 • 2 Fenerbahçe 20 11
 • 3 Trabzonspor 19 11
 • 4 Alanyaspor 19 11
 • 5 İstanbul Başakşehir 19 11
 • 6 Galatasaray 19 11
 • 7 Yeni Malatyaspor 18 11
 • 8 Beşiktaş 18 11
 • 9 Gaziantep FK 15 11
 • 10 Çaykur Rizespor 14 11
 • 11 Göztepe 13 11
 • 12 Konyaspor 13 11
 • 13 Kasımpaşa 12 11
 • 14 Denizlispor 11 11
 • 15 Antalyaspor 11 11
 • 16 Gençlerbirliği 10 11
 • 17 MKE Ankaragücü 9 11
 • 18 Kayserispor 7 11
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Survivor'da Sigara içerken Kameralara Yakalandı !
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Survivor'da Sigara içerken Kameralara Yakalandı !
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA