Sait ALICI <br /> Alıcı Gözüyle
Sait ALICI
Alıcı Gözüyle
Giriş Tarihi : 05-09-2016 01:49

(Siyasetin Arka Yüzü, Yenice'de Neler Oldu?)

YENİCE’DE NELER OLUYOR?

Siyasetin ve politikanın genel anlamı yanında herkesin kendine göre de bir yorumlama ve anlayışı vardır. Asıl olan ise halk için, halkla beraber, halka hizmet etmek üzere yönetmektir desem herhalde itiraz eden olmaz!  Gerçi olur da olan itirazlar yüreklerinde siyaseti başka mecralar için yapanlarda olur onlarda açıkça hayır diyemezler.

Bir süredir Yenice ilçemizin Ak Parti tabanında ve onların temsilcisi Yenice ilçe teşkilatı ve Ak Partili Yenice Belediye Başkanı ile İl Teşkilatı ve Milletvekilleri arasında bir huzursuzluk devam edip gidiyordu. Yerel basına da zaman zaman bu huzursuzluklar yansımış ve yansımaya da devam ediyordu. Sonuç ise Ak Parti İlçe Başkanı ve ekibinin İSTİFASI! İle sonuçlandı.

Peki bu sonuç ne manaya geliyor?

Bu soruya cevap verebilmek için önce biraz gerilere gidip, “SİYASETİN ARKA YÜZÜ”nü okumak ve olup bitenleri ortaya koymak lazım.

GEÇMİŞTE NELER OLDU?

Son aylarda ki gelişmeler sürecinde hem meslektaşlarımızın yazdıklarından, hem siyasetin içindeki insanlardan edindiğimiz bilgiler aslında olayların geçmişinin 7 Haziran seçimlerine hatta biraz daha gerilere kadar gittiğini söylüyor. Belki bizim de duymadığımız, bilmediğimiz başka etkenler olabilir ancak duyduklarımız ölçüsüyle yorumluyoruz.

7 Haziran seçimlerinde Ak Parti 2. Sıra adayı Sedat Namal’ın özellikle partinin Yenice teşkilat ve tabanında ciddi bir sevgi ve sempati kazanması, aralarında duygusalda bir bağ oluşmasına sebep olmuş gibi görünüyor. Yenice teşkilatının ve tabanının her türlü etkinliğinde maddi manevi destek olduğu iddia edilen İş Adamı Namal, bildiğiniz gibi seçimlerden AKP’nin bir milletvekili çıkarabilmesi nedeniyle seçilememişti. Ancak, Yenice kaybedilen 2. Milletvekilliğinin nedenini asla kendisi görmedi. Sayın Sedat Namal’da. Zira ellerinden gelen gayret ve çabayı gösterdiklerine inandılar. Bu yüzden, sonuçları değerlendirme sürecinde hemen 1 Kasım’da gelen erken seçimde Yenice cenahının gönlünde tekrar adaylığı geçiyordu. Ancak öyle ya da böyle başka sebep ve değerlendirmeler neticesinde Sedat Namal aday gösterilmedi ve yerine KBÜ rektörü Prof. Dr Burhanettin Uysal aday gösterildi. Sonuç Ak Parti Karabük’ün iki milletvekilliğini de kazandı. Yenice parti teşkilatları her ne kadar kırgında olsa Partisi ve özellikle Lideri Recep Tayyip Erdoğan sevgisi nedeniyle çalışmış olsa gerek % 57.5 oranı ile 8.140 oy çıktı Ak Parti’ye.

Seçim öncesinin burukluğu ve sonrasının sevinci, ne yazık ki bir türlü geçmişin izlerini tamamen silemediği ortada. Hülasası Yenice İlçe Teşkilatı ile Karabük Milletvekili Sayın Uysal bir türlü yakınlık bağı kuramadı ya da kurulamadı. Madalyonun bir tarafında Milletvekili olmanın görünen üstünlüğü ve hürmet beklentisi, diğer tarafında taban olmanın, oy deposu olmanın verdiği güç. Aradaki denge çok önemli. Aslında bu dengenin kurulmasında özellikle siyasetin içinden gelmeyenler için görev danışmanlarına ve il teşkilatına düşer. Hatta Karabük özelinde Sayın Mehmet Ali Şahin’e düşer. Ancak sonuca bakıldığında yeterli olmayan bir çaba olduğu açık, ortada.

KARABÜK MİLLETVEKİLİ BURHANETTİN UYSAL

Bilgisi, kültürü, ufku ve tecrübesi, kişiliği, zarafeti ve beyefendiliği açısından son derece takdir edilen, yeterli ve yetenekli bir insan. Zaten seçim öncesinde öne çıkmasının en önemli sebebi de buydu. Karabük halkı, yeni projeler ve farklı bir hizmet beklentisi içindeydi ve bu beklenti devam ediyor. Ancak siyaset bambaşka bir kulvar.  Kamu ya da bürokrasiden siyasete giriş yapanların genelinde var olan bir uyum sorunu var. Sayın Uysal’da yaşıyor bu sorunu. Yerelin özelinde biraz da Sayın Mehmet Ali Şahin’in gölgesinde kaldı gibi. Siyasi danışman kadrosu var mı bilemiyorum, eğer yok ise zaten büyük bir eksiklik, var ise o zaman da siyasi danışman kadrosu yetersiz olsa gerek. Zira bu kadar zarif bir insanın Yenice tabanının gönlünü feth edememesinin başka bir izahı olamaz.

YENİCE ESKİ İLÇE BAŞKANI SABRİ TOM

Kendisini çok fazla tanımayız. Hiç te oturup bir sohbetimiz yok. Edindiğimiz bilgiler çerçevesinde gönül verdiği partisine hatta ve hatta Liderine son derece gönül bağı oluşturmuş. Partisinin başarısı için elinden gelen gayreti göstermiş. Yeri geldiğinde gece gündüz ekibi ile birlikte çalışmış. Çalışmasa yukarıdaki başarı olmazdı. Elbette ki bu kadar çaba çalışmasının karşılığında, sahada olan birisi olarak takdir görmek, yakınlık görmek ve ilgi görmek isteği gayet doğaldır. Ancak son dönemlerdeki tavırlarındaki en büyük eksiklik, Recep Tayyip Erdoğan isminin Türk İnsanındaki yerini biraz unutmuş gibi. Zira bence hala daha Ak Parti’nin kaderi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile aynı paralellikte. Yenice’de Ak Parti’ye çıkan oyların sadece kendi ekibinin çalışmasına bağlamış gibi hareket etti. Bu tavırda var olan soğukluğu bir türlü sıcağa çeviremedi. Son bir iki günkü görüşmelerde de haklı olduğu çok yerler olmasına rağmen açıkça il teşkilatına ve genel merkeze karşı diretme bir yerde başkaldırı gibi algılandı. İstifa yazısını okuduğumda bana sanki birileri tarafından kendisine hazırlanıp sunulmuş bir yazı hissi de uyandırmadı değil.

YENİCE BELEDİYE BAŞKANI ZEKİ ÇAYLI

Yıllardır Ak Parti’nin içerisinde siyaset yapıyor. İlçe başkanlığı yaptı. Seçimler yaşadı. Bunca zaman diliminde siyaseti epeyce öğrenmiş olsa gerek. Son birkaç gündür yaptığımız haberlere gelen yorumlara baktığımızda, birkaç kere kendisi ile geçmişteki görüşmelerimizde, gerekse Yenice insanlarının bir kısmındaki genel kanı, çalışkan ama biraz tabiri caiz ise Despot. Yani otoriter. Sert mizaçlı. Benim dediğim doğrudur mantığında. Aslında tartışmalar bu noktaya gelene kadar ilçe teşkilatı, il teşkilatı ve milletvekili arasındaki koordinasyon konusunda, muhalif konuların tatlıya bağlanması konusunda, etkin olması gereken bir isim. Gerekirse istifa ederim manasına gelen son çıkışı ise bunca yıllık tecrübesi ile hiç uyumlu olmadı. Çünkü üzerinden iki gün geçmeden geri vitese taktı. İl teşkilatı ile aralarındaki son konuşmada neler görüşüldü, neler konuşuldu? Bilemeyiz. Kimilerine göre ne pazarlık yapıldı bilemeyiz. Kulağımıza gelenleri burada yazmak yersiz, Ancak bir şeyi biliriz ki; Ak Parti Genel Merkezi’ne kadar ulaşan bu tartışma ve Rest Çekmenin ilerleyen süreçte muhakkak bir faturasının olacağını göz ardı etmemek gerekir.

İL BAŞKANI TİMURÇİN SAYLAR

Sayın Saylar uzun süredir siyasetin içerisinde. Milletvekili aday adaylığı da yaptı.  Özellikle İl başkanlığı dönemini değerlendirdiğimizde gerek yönetim tarzında, gerekse birkaç tane dönüm noktasındaki tercihlerindeki yanlışlıklar kendini gösteriyor. Bunlara burada girmeyeceğim. Ancak son olayın başlangıcından bitişine kadar bu noktaya gelmesinde en büyük payın kendisinde olduğunu düşünüyorum. Zira İl başkanı demek, genel başkanın en yetkili temsilcisi demek. İl Başkanı demek, ilin en yetkili kişisi demek. İl başkanı demek il, ilçe, genel merkez ve milletvekilleri arasındaki koordinasyonu başarılı Gemi Kaptanı gibi sorunsuz ve ahenk içinde yürütmesi gereken kişi demek. Kendisinin suskunluğu, olaylara sessiz kalıyormuş gibi tavırlarının yansımaları hiçte olumlu olmadı. Tam tersine kamuoyunun sık sık bilgilendirilmesi gerek. Eğer Milletvekili, Belediye Başkanı ve İlçe Başkanı arasında bir sorun var ise daha başlangıçta bunu çözmüş olması gerek. Şu ne der? ona göre hareket edeyip tavrı yerine gerektiğinde insiyatif alıp kendi kararını vermesi gerekirdi.

SÖZÜN HÜLASASI

Siyasetin arka yüzü gerçekten çok farklıdır. Tabanı iyi anlayabilmek, halkın sevgi ve sempatisini kazanmak, görev alanında uyum ile çalışmak, yetkisi çerçevesinde inisiyatif alabilmek, doğru kararlar alabilmek çok ama çok önemlidir. Unutulmaması gereken en önemli gerçek ise, halka rağmen asla siyaset yapamazsınız. İşte önünüzdeki en büyük örnek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Halkı anlayabilmek çok önemlidir. Eğer halka rağmen siyaset yapmakta diretirseniz binbir zorluklarla çıktığınız siyaset merdivenlerinden anında yere düşüverirsiniz.

Allah’a emanet olun

NELER SÖYLENDİ?
@
bir bilen 3 yıl önce
Yeni oluşturulacak yönetimin il yönetimi ve milletvekilleri ile ilişkisi sıcak olan, görevden ayrılmış olsa bile yenice teşkilatının itiraz etmeyeceği, Zeki ÇAYLI ile uyumlu çalışabilecek bir yönetim olmalıdır. Bu yönetimde Yortan Belediye Başkanı Yılmaz TİRYAKİ'nin, il yönetiminin ve yeni başkanın müştereken tespit ettiği isimler olmalıdır. İl yönetimine ve milletvekillerini karşı bir yönetim ne ise Yenice teşkilatına ve Zeki ÇAYLI'ya karşı bir yönetim de odur. Başarı şansı SIFIRDIR....Selamlar
yenice 3 yıl önce
Zeki başkan adamda istifa eder istemeyen yerde k.......... bile.durmaz söz dur ,,,,,,,,,,,,,, zeki
Sait ALICI <br /> Alıcı Gözüyle

Sait ALICI
Alıcı Gözüyle

DİĞER YAZILARI İnternet Medyasını ve Bizi Karalayanlara Okkalı Cevap 29-11-2017 13:14 BAŞBAKAN ÜZERİNDEN KARDEMİR SİYASETİ 26-10-2017 12:44 Budist Resmine Ödül Vermedin, Neyin Kafası Bu? 06-10-2017 09:31 KAMU VİCDANI, Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönlüm Razı Değil 06-09-2017 13:44 Akşener Gerçeği 23-08-2017 01:50 Ak Parti İlçe Kongrelerinin Ardından 21-08-2017 01:59 Kardemir Üzerinden Neden Kayyım Kartı Gösteriliyor? 17-08-2017 15:11 Karabük'te Siyaset ve Cemiyat Hayatına Dair Gündem. Neler Konuşuluyor? 06-08-2017 18:26 Sait ALICI'ı dan Derinlemesine Kardemir Analizi 01-08-2017 09:57 Kardemir Kulislerinde Neler Oluyor, Genel Müdürlük Taşınacak mı? 24-07-2017 00:51 SAFRANBOLU’DA NELER OLUYOR? 15-07-2017 01:47 Rektör Polat Neden Suskun? 13-07-2017 14:16 Bu Kent Kimin Tekelinde? 17-06-2017 22:50 Beni Meşhur Ettin 08-06-2017 00:02 VATAN HAİNİ KİM? SAFRANBOLU DÜŞMANI KİM? 26-04-2017 23:29 (Hayırseverler, Paraseverler, Çayın Taşıyla Çayın Kuşunu Vurma) 24-04-2017 02:12 Simsarlar İş Başında 19-04-2017 19:59 Referandum Bitti, Kim Kazandı, Kim Kaybetti? 17-04-2017 19:10 Zeki Çaylı Ne Demek İstedi? 11-04-2017 14:48 3 NİSAN BEREKETİ 05-04-2017 09:04 Galatasaray Mali Kongresinde Yaşananlar, Karabük'e Yansımaları, STK ve Dernekler 27-03-2017 11:34 DEVLET BAHÇELİ'DEN BASİRETLİ VE DAHİCE KARAR 24-03-2017 16:41 Susuyorum Çünkü: 12-03-2017 10:52 MİLLETİN ADAMI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I ANLAYABİLMEK 10-03-2017 15:46 AH ŞU KUMARBAZLAR! 09-03-2017 17:45 NEDEN EVET? 08-03-2017 01:10 KARABÜK'TEN İLGİNÇ DEDİKODULAR 04-03-2017 18:59 ŞEYH UÇMAZ MÜRİT UÇURUR 26-02-2017 13:28 MİLLİ SERVETE SAHİP ÇIKALIM 03-02-2017 11:26 Türk Milletinin Dünyaya Mesajı 17-01-2017 10:23 HASTANELERİ BİRLEŞTİRMEKLE HATA MI YAPTIK? 30-12-2016 10:51 ÇÖPLÜK İKİNCİ KEZ “PATLAR” MI? 28-12-2016 09:32 UYUYAN KENT! TEZCANLIMIYIZ YOKSA VURDUMDUYMAZ MI? 27-12-2016 09:55 Yeter Artık, Sabrımız Taştı 12-12-2016 09:50 Haftanın Ardından 04-12-2016 17:03 KYK İl Müdürlüğü'nde Görev Değişikliği mi Olacak? 09-11-2016 15:01 Yurtlar ve Kantinler. Neler Oluyor? 08-11-2016 09:03 Bir Emniyet Müdürü Geldi, Geçti. 03-11-2016 10:57 Uğur Yılmaz Neden Ayrıldı? Kim Gelecek? Perde Arkası 24-10-2016 23:57 Bakan ziyaretinde neler oldu? Dikkat çeken noktalar... 21-10-2016 10:52 Sanayi Bakanı, Piyasalar, KARDEMİR 19-10-2016 10:55 MİLYONLAR ÇÖPE Mİ GİTTİ? 12-10-2016 10:15 İnşaat Sektöründe Neler Oluyor? 09-10-2016 11:47 Kardemir Nasıl Yok Edilir? 07-09-2016 12:29 (Siyasetin Arka Yüzü, Yenice'de Neler Oldu?) 05-09-2016 01:49 FETÖ-KAMU İHALELERİ-HİMMET 01-09-2016 15:38 "BİR TAŞIN ALTINDAN DA ÇIKMA YAHU" 28-08-2016 18:45 (Daha Fazla Sahip Çıkmamız Gereken Zamanda Karabük Medikarın emniyet ayıbı mı?) 27-08-2016 17:20 Bu sürtüşme kimseye fayda sağlamaz. 27-08-2016 17:13 Ak Parti ve FETÖ Temizliği Ne Oldu? 26-08-2016 17:26 KARABÜK ÜNİVERSİTESİ & ÜLKÜCÜ CAMİA (NEYİN TARTIŞMASI?) 25-08-2016 18:16 SİYASİ TEMİZLİK YAPMAZSANIZ HALK BU TEMİZLİĞİ YAPAR 18-08-2016 02:00 15 Temmuz gecesi kimler ne yaptı. Sait Alıcı'nın köşe yazısında okuyabilirsiniz. 14-08-2016 13:38 Sevmek Zorunda Değilsiniz. 12-08-2016 01:00 SUS-MA-YA-CA-ĞIZ 13-06-2016 14:31 Her Dilden, Her Telden Dedikodu 04-06-2016 03:55 Kardemir Borç Sarmalına mı Sürükleniyor? 31-05-2016 01:35 Kardemir'de Çalışanlara Mobbing mi Uygulanıyor? 25-05-2016 13:09 KÜTÜK BİLMECESİNİN CEVAPLARI 19-05-2016 13:06 Şimdi Ne Olacak? 15-05-2016 19:20 Miraç Kandiliniz Mübarek olsun 27-04-2016 16:54
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 5
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Göztepe 5 5
 • 14 Beşiktaş 4 4
 • 15 İstanbul Başakşehir 4 4
 • 16 Kayserispor 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Survivor'da Sigara içerken Kameralara Yakalandı !
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Survivor'da Sigara içerken Kameralara Yakalandı !
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA