Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.
casino siteleri

Rektör Polat, Ulusal Basında Karabük Ünivetesi’ni Tanıtmaya Devam Ediyor

Rektör Polat, Ulusal Basında Karabük Ünivetesi’ni Tanıtmaya Devam Ediyor
3.161 okundu.
04 Ağustos 2021 - 15:08

YKS sınavının açıklamasının ardından üniversite adaylarında tercih heyecanı başladı. Öğrenciler okumak istedikleri bölümleri ve üniversiteleri araştırırken üniversiteler ise tanıtım çalışmalarına hız verdi. Ülkemizin Akademik alanda önemli başarıları olan ve Devlet Üniversitelerinde zirve de yer alan Karabük Üniversitesi de tanıtım çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Eğitim Merkezi programında KBÜ’yü anlattı. 

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Bloomberg HT televizyonunda yayınlanan “Eğitim Merkezi” programının konuğu oldu. Yaklaşık 15 dakika süren programda Rektör Polat bu yıl üniversite tercihi yapacak öğrencilere Karabük Üniversitesini anlattı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Turgut Özay’ın hazırlayıp sunduğu Bloomberg HT kanalında yayınlanan “Eğitim Merkezi” programına katıldı. Programda, Karabük Üniversitesi tercih döneminde bulunan öğrencilere Rektör Polat tarafından anlatıldı.

“Hedefimiz 8 milyar öğrenci” 

Prof. Dr. Refik Polat “Bu yıl tercih yapacak öğrencilerimiz Karabük Üniversitesinin kampüsünü ve imkanlarının yerinde gelip görürlerse tercihlerini ona göre yapabilirler. Nüfusuna oranla Türkiye’de yüzde o k bünyesinde en fazla öğrenci bulunduran üniversiteyiz. 50 bin öğrencinin 10 binden fazlası ulus rası öğrenci.  93 farklı ülkeden öğrenciyle Türkiye’deki en fazla ulus rası öğrenciye sahip üniversiteyiz. Biz dünyanın en zeki çocuklarının peşinde koştuk. Ülkeleri gezerek oranın en iyi öğrencilerini seçerek almaya çalışıyoruz. Hedefimizi 80 milyon değil de 8 milyar o k belirledik. Böyle olunca önünüze çok güzel bir tablo çıkıyor. Mesela bu yıl düzenlenecek TEKNOFEST yarışmalarına ulus rası öğrencilerimizle katılacağız. Örneğin tamamı Çadlı öğrencilerden oluşan drone takımı kurduk. Bu yıl TEKNOFEST yarışmalarına böyle bir katılım sağlayacağız. Oraya da çok güzel bir renk katacağını düşünüyorum. Onların ülkelerine faydalı bir şekilde daha güzel şeyler öğrenerek dönmelerini sağlıyoruz.”

“İki yıldır dünyanın en iyi üniversiteleri arasındayız” 

Rektör Prof. Dr. Refik Polat KBÜ’yü tercih edecek öğrencilerin çok kültürlü bir ortamda eğitim alacaklarını ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Üniversitemizde çok kültürlü bir eğitim ortamımız var. Öğrencilerimiz; Afrika’dan, Balkanlardan, Türk Cumhuriyetlerinden çok güzel dostluklar edinmişler, dil öğrenmişler. Tek hedefimiz bu değildi tabi. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına nasıl gireriz diye düşündük. Kendimize bir hedef koyduk. Son iki senedir dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasına giriyoruz. Güzel başarılar sağladık. Türkiye’den dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren 11 üniversite var. 6’sı devlet üniversitesi. Karabük Üniversitesi, Ankara ve İstanbul’daki bu 6 üniversiteden hariç listeye giren Anadolu’dan tek üniversite. Ayrıca dünya üzerinden 350’den fazla üniversiteyle iş birliğimiz bulunmakta.”

“Mezunlarımıza iş aramıyoruz, kendileri buluyorlar” 

“Karabük Üniversitesi, mezunları en hızlı iş bulabilen üniversiteler arasında. Kaliteli eğitim verdiğiniz zaman bu kendiliğinden gelen bir süreç. Siz öğrencilere iş aramıyorsunuz, onlar kendileri buluyorlar. TÜSİAD’ın “Bu gençlikte iş var” programında girişimcilik bayrağını kazanmış üniversiteyiz. Üç yıl üst üste ilk üçte yer aldık. En fazla proje gönderen üniversiteyiz. Öğrencilerimizi proje yapmaya yönlendirerek onları sürekli teşvik ediyoruz. Bu da eğitimi tamamladıklarında on büyük bir katkı sağlıyor. Biz öğrencilerimizi yetiştirerek mezun ediyoruz.  Eylül ayında inşallah öğrencilerimize buluşmayı diliyorum. Uzaktan eğitim de bin 200 akademisyenle bir buçuk yılda, bir milyon saate yakın ders işlendi. Fakat biz bu dönem öğrencilerimizi yerleşkemizde yüz yüze görmek istiyoruz. Hem kredi yurtlar kurumunun hem de özel teşebbüslerin sayesinde Karabük’te barınma sorunu da bulunmamakta.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.