Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.
casino siteleri

Safranbolu’da 10 Tescilli Köprüde Restorasyon Çalışması

Safranbolu’da 10 Tescilli Köprüde Restorasyon Çalışması
2.477 okundu.
22 Şubat 2020 - 12:57

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, tarihi köprüler restore edilerek turizme kazandırıldı.

3 bin yıllık geçmişe sahip olan ve İpek Yolu’nda kurulu tarihi ilçenin çeşitli bölgelerindeki 10 tescilli köprüde, proje çalışması başlatıldı.

Tarihi kentte, Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan proje çalışmasıyla 4 tarihi köprünün restorasyonu tamamlanarak turizme kazandırıldı. 6 köprünün daha restorasyonu yapı k turizme kazandırılacak.

“Projesi devam eden 6 tane daha köprü var”

Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer yaptığı açıklamada, Osmanlı döneminde yapılan Aşağı Tokatlı Köprüsü, Candaroğulları döneminden kalan Çevrik ve Karıt köprüleri ile Konarı köyünde bulunan Konarı Köprüsü’nün restorasyonunun tamamlandığını söyledi.

Safranbolu’nun “İpek Yolu” üzerinde yer alan önemli bir şehir olduğunu ifade eden Ürkmezer;

“Tarihi köprüleri restorasyon görevi Karayolları’na verilmiş. Karayolları tarafından Safranbolu’da 4 tane tarihi köprü restore edilerek turizme kazandırıldı. Bunlar hem turizme kazandırılırken hem de gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması amaçlanıyor. Bunlarla beraber şuanda projesi devam eden 6 tane daha köprü var. Bunlarında en yakın zamanda projeleri tamamlanıp, 2020 içerisinde en azından birkaç tanesine başlamayı planlıyorlar” diye konuştu.

Safranbolu’nun sadece tarihi evleriyle değil ilçenin her yerine dağılmış olan tarihi ve doğal güzellikleriyle bir bütün olduğunu aktaran Ürkmezer;

Kanyon içerisinde kalan bu köprüler, doğa ve tarih sevenleri çekiyorlar. Bundan sonra da çekecekler. Restorasyonlarla beraber bu köprüler, hem halkımızın kullanımına hem de turizme açılıyor. Safranbolu’daki köprülerin de tam anlamıyla turizme açılmasıyla beraber, Safranbolu’ya turist sayısında doğa turizmiyle birleştiğinde çok daha fazla turist ağırlamayı bekliyoruz. Şuanda 1 milyon 300 bini geçti, daha fazla 1,5 milyona ulaşan rakamı hedefliyoruz” dedi.

Araştırmacı yazar Aytekin Kuş da Safranbolu’nun tarihi şehir ve Bağlar kesiminde kent merkezine inilirken köprülere gerek duyduğunu belirtti.

Aşağı Tokatlı Köprüsü’nün Kirkille bölgesinden Bağlar bölgesine gitmek isteyenler için kestirme yol olduğunu vurgulayan Kuş;

Bu köprü Safranbolu’nun asıl ‘Bağlar’ı olan Kirkille ile eski adı ‘Öte Bağlar’ olan Bağlar kesimine ulaşmak için kestirme bir yol. Kirkille’de oturan bir şahıs Bağlar’a gitmek için kentin alt yollarından değil bu kestirme yolundan giderdi. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa’nın buradaki bazı köprüleri yaptırdığı, bu köprülerden geçişle birlikte suyunda karşı tarafa geçmesi içinde kullandığı görüldü” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.