Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Sempozyumda Olası İstanbul Depremi Konuşuldu

Sempozyumda Olası İstanbul Depremi Konuşuldu
3.097 okundu.
24 Eylül 2020 - 11:49

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından online olarak düzenlenen IEACES2020 sempozyumu başladı.

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen  “The 2nd International Symposium of Engineering Applications on Civil Engineering and Earth Sciences 2020 (IEACES2020) Sempozyumu” açılış oturumu çevrimiçi (online) gerçekleştirildi.

Bilim insanları, araştırmacılar, uzmanlar ve öğrencilerin bir araya geldiği sempozyumda İnşaat Mühendisliği ile Yer Bilimleri gündeme alındı. Söz konusu alanlar da yaşanan en son gelişmeler ve araştırmaların paylaşıldığı sempozyum devam ediyor.

KBÜ Hedef Marka Olmak”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu ve Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İnan Keskin sempozyumda en seçkin araştırmacıların bir araya geldiğini ifade etti.

Seçkin konuşmasında;” Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı programın açılışında şunları söyledi: “IEACES2020, en seçkin araştırmacılarının, İnşaat Mühendisliği ve Yerbilimleri konularında birbirinden değerli çalışmalarını yayınlayacağı global bir oluşum olma hedefindedir. O nedenle sempozyumu her yıl düzenleyerek söz konusu disiplinler için marka bir oluşum haline getirmeyi arzulamaktayız.” İfadelerine yer verdi.

“Önümüzde İki Seçenek Vardı”

Konuşmasının son bölümünde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle sempozyumun online gerçekleştirildiğine dikkat çeken Keskin; “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle bu yıl sempozyumu online olarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Keskin,  “Bu karar öncesinde önümüzde iki seçenek olduğunu düşündük. Bunlardan bir tanesi, bu yıl için planlarımızdan vazgeçerek sempozyumu iptal etmek diğeri ise sempozyumu online yapmaktı. Organizasyon komitesi olarak üniversitemizin, uzaktan eğitim konusundaki başarısıyla cesaretlenerek ikincisini seçtik. Sempozyumda çok değerli katılımcılar tarafından geoteknik, çelik ve betonarme yapılar, ulaştırma, yapı malzemeleri ve yer bilimleri başlıkları altında birbirinden kıymetli sunumlar yapılacaktır. Sözlerime son vermeden önce bölümümüz için acı ve erken bir kayıp olan saygı değer hocamız Prof. Dr. Ahmet Necati Yelgin’ e bir kez daha rahmet dilemek istiyorum. Bu yıl sempozyumu onun anısına organize ettiğimizi ifade ederek Saat 13.00’de başlayacak olan özel oturuma hepinizi davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Olası İstanbul Depremi Değerlendirmesi”

Açılış konuşmasının ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve 22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı tarafından “Olası İstanbul Depremine Yönelik Yeni Arazi Kullanım Kararları ve Ulaştırma Sistemleri Değerlendirmesi” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Olası İstanbul Depremiyle ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ilıcalı, ” 7,5 büyüklüğündeki deprem senaryosu için bina hasarı tahmin sonuçlarına göre İstanbul’daki binaların yüzde 58’ine yakınında hasar beklenmemekte ancak yüzde 4’ün üzerinde ağır ve çok ağır hasarlı olması gereken bina bulunmaktadır.” şeklinde konuştu. Olası İstanbul Depremiyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Ilıcalı, “Yüzlerce binada orta ve üstü hasar meydana gelecek. Binlerce geçici barınma ihtiyacı doğacak. Çok sayıda bina 20 ve 40 yaş üstünde.” diye konuştu

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.