Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.
casino siteleri

Serpil Ovacık’tan İstanbul Sözleşmesi Vurgusu

Serpil Ovacık’tan İstanbul Sözleşmesi Vurgusu
1.718 okundu.
25 Kasım 2021 - 16:52

CHP Karabük Kadın Kolları Başkanı Serpil Ovacık 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ulus rası Mücadele Günü nedeni ile basın açıklamasında bulundu. CHP tarafından 81 ilde eş zamanlı yapılan basın açıklamasında yapan Ovacık “İstanbul Sözleşmesi” vurgusunda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük Kadın Kolları Başkanı Serpil Ovacık yaptığı basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz ifadelerini kullandı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ulus rası Mücadele Günü’nün tarihçesinden bahseden Ovacık demokrasi ve adalet için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Kadın Kolları adına CHP Karabük Kadın Kolları İl Başkanı Serpil Ovacık  yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ulus rası Mücadele Günü. Gücünü üç kız kardeşin bir diktatöre karşı verdiği onurlu mücadeleden alıyor.

Tarihe Mirabel kardeşler o k geçen bu üç kadın ülkelerinde demokrasiyi savundukları için vatan haini ilan edildiler, defalarca hapse atıldılar.

25 Kasım günü Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran diktatörün yandaşları, önce tecavüz etti, sonra da uçurumdan aşağıya attılar.

Vahşiçe katledilmeden önce  Maria Mirabel şöyle demişti; “Belki bize en yakın şey ölüm. Ancak bu beni korkutmuyor.  Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz”

61 yıl önce canlarıyla bedel ödeyen bu cesur ve onurlu kadınların mücadelesi bugün de bizlerin omuzlarında yükseliyor. Bu bilinçle dünyaya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti ve eşitliği getirmek için  var gücümüzle savaşacağız.

“CHP 6 Kolaylık Projesi”

 Yaşam en temel haktır diyerek, ‘YaşamHak’ adını verdiğimiz 444 8 285 hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadınlarımıza ve çocuklarımıza 7/24 ücretsiz destek vermeye devam ediyoruz,

İktidar olduğumuzda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yol haritamızı ‘Altı Kolaylık’ başlığıyla şöyle açıkladı.

İlk altı ayda ne mi yapacağız?

1-Kadına şiddet davaları için özel yetkili mahkemeler ve Yargıtay’dan ayrı bir ceza dairesi kuracağız.

2-Hane geliri asgari ücretin altında olan aileler için Aile Destekleri Sigortası’ndan mali destek sağlayacağız. Böylece ev kadınlarının sosyal güvence meselesini çözeceğiz.

3-Kadın istihdamını artıracağız.

4-Boşanan kadınlar için Aile Destekleri Sigortası kapsamında yeni başlangıçlar fonu oluşturacağız.

5-Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz.

6-Kıdın ve ergenlik çağına giren kız çocuklarını sağlık ve hijyen konusunda güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.