Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.
casino siteleri

Türkiye’nin İlk ve Tek “Kahve Müzesi” Kahveye Bakış Açısını Değiştiriyor

Türkiye’nin İlk ve Tek “Kahve Müzesi” Kahveye Bakış Açısını Değiştiriyor
6.123 okundu.
21 Şubat 2020 - 14:58

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde açılan Türkiye’nin ilk ve tek “Kahve Müzesi“, insanların kahveye bakış açısını değiştiriyor.

Anadolu’da 500 yıllık bir geçmişe sahip olan ve unutulmaya yüz tutmuş Türk kahve kültürünü tekrar canlandıran müzede, Sultan 2. Abdülhamid Han ile Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kahve içtiği fincanların birer kopyaları yer alıyor.

Müzede, “Nohut“, “Zingarella“, “Tarz-ı Hususi“, “Burçak“, “Cilveli“, “Mırra“, “Dibek“, “Şehzade” ve “Hilve” gibi çeşitli kahveler de bulunuyor.

Ayrıca 100-150 yıllık cezve, fincan, el değirmeni, kavurma makineleri ve tavaları, terazi, su küpü ve şeker kapları da bulunuyor.

Dünyada içecek alanında ilk kez UNESCO Soyut Olmayan Dünya Miras Listesi’ne alınan Türk kahvesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan evleriyle dünyaca ünlü Safranbolu şehri, soyut ve somut mirası bir arada sunuyor.

“Türkiye’de ilk ve tek kahve müzesi”

Müzenin kurucusu Semih Yıldırım yaptığı açıklamada, tarihe ve kahve kültürüne olan meraklarının müzeyi oluşturmaya ettiğini söyledi.

Kahve kültürünün Türk insanının hayatında çok önemli olduğunu ifade eden Yıldırım, “500 yıllık bir tarihi var. ’Kahve Türklerin dünyaya armağanı’ diye bir sloganımız var. Osmanlı topraklarında kahve en ücra köşede içilirken Avrupalı daha kahveyi tanımıyordu. Osmanlı sayesinde tanıdı ve bu bizim için çok önemli bir kültür haline geldi. Kahveyle ilgili çok güzel hikayeler var. Bizde son dönemde kahveye olan ilginin artmasından dolayı Türk kahvesi kültürünü daha iyi tanıtabilmek adına özel bir müze kurduk. Türkiye’de ilk ve tek kahve müzesi. Türk kahvesi kültürünün yeni nesle, gelecek kuşak daha doğru aktarılıp hem maddi hem manevi o k kazanç sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kahveni hak ettiği yerde olmadığına inandığını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

2013 yılında Türk kahvesi dünyada ilk o k içecek dalında UNESCO’nun Somut Olmayan Dünya Miras Listesi’ne alındı. Hak ettiği yerde olmadığına inanıyoruz. Yokluk dönemlerinde, kahve çekirdeği bulamadığımız dönemlerde unutulmuş. Son yıllarda kahveye olan ilginin aşırı derecede yükselmesi, Türk kahvesinin de ön plana çıkmasını sağlıyor. Biz de kendi imkanlarımızla Türk kahvesinin gelişimine katkı sağlamak adına bir katkı sunmaya çalışıyoruz.

Safranbolu’da soyut ve somut olmayan mirası birleştirdiklerini aktaran Yıldırım, Osmanlı şehri olan Safranbolu’nun kahveyle çok özdeşleştiğini belirtti.

Yabancı turistlerin ilgisinin de fazla olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Avrupalılar, Uzakdoğulular çok ciddi ilgi gösteriyorlar, kahve kültürüne dair burada bilgi ediniyorlar. O da bizi çok mutlu ediyor” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.