"2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni" pandemi nedeni ile video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen törende Karabük Üniversitesi (KBÜ) Demir Çelik Kampüsü Mekânda Erişilebilirlik alanında Turuncu Bayrak sahibi oldu.  Söz konusu program ile Yükseköğretim kurumlarında engelli bireylerin mekan , eğitsel imkan ve sosyo-kültürel faaliyeletlere erişimleri konusunda farkındalık yaratması hedefleniyor. Engelli bireylerin yükseköğretimde kolay ve ulaşılabilir bir şekilde eğitim alabilmesi için Yükseköğretim Kurumu tarafından çeşitli çalışmalar yapılıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında düzenlenen ödül törenine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, YÖK Başkanı Yekta Saraç ve YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri katıldı. Program üniversite öğrencileri, engelli öğrenci birimi sorumluları ve birçok yetkili katıldı.

 "Üniversitelerimiz Toplumsal Adaleti Güçlendiriyor"

2021 Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni’nde konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Üniversitelerimiz, farklı engel guruplarından oluşan yaklaşık 50 bin öğrencimize ev sahipliği yaparak toplumsal adaleti güçlendiriyor. Eğitim fırsatlarından eşit ve adil bir şekilde yararlanmalarını sağlıyor. Yükseköğretim Kurulu’muzun, 2018 yılında başlattığı, 41 üniversiteye Engelsiz Program Nişanı vermesini, bu sayının geçen yıl 116’ya yükselmesini takdirle karşıladığımı ifade etmek isterim. 2023 hedefleri doğrultusunda inşallah bu nişanı almayan üniversitemizin kalmayacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

"Tüm Öğrencilerimizin Yükseköğretimine Erişimini Önemsiyoruz"

YÖK o k en büyük hedeflerinden birinin yükseköğretime girerken ve okurken tüm engelleri ortadan kaldırmak olduğunun altını çizen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, şunları kaydetti: “Bugün itibari ile YÖKSİS verilerine göre farklı engel düzeylerindeki öğrencilerin sayısı 50 binin üzerindedir. Bu rakamların çok üstünde engelli öğrencimizin olduğunu ve maalesef bu durumlarını resmi makam bildirmediklerini de biliyoruz. Engelleri kaldırabilmek için yükseköğretim sistemimizdeki engelli öğrenci sayısını ve engel durumlarını bilmek, buna göre önlemler almak, bu öğrencilerimize ulaşmak üniversitelerimizin önemli görevlerindendir. Tüm öğrencilerimizin yükseköğretime erişimini önemsiyor, engelli öğrencilere engelsiz bir eğitim öğretim ortamı sunmak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımlarını sağlamak için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştiriyoruz.” Öte yandan Engelsiz Üniversite Ödülleri için bu yıl 114 üniversiteden farklı kategorilerden 837 başvuru yapıldığını anımsatan Saraç, “Türk yükseköğretim sistemi özel öğrencilerimiz için her açıdan engelsiz eğitim ortamını sağlayacak ve kampüs yaşamına dahil edecektir. İnancımız bu yöndedir” açıklamasında bulundu.

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Kampüsü Mekânda Erişilebilirlik alanında Turuncu Bayrak Sahibi Oldu 

Karabük Üniversitesi 2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni’nde Demir Çelik Kampüsü ve çevresi binalarda yaptığı çalışmalarla Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak) sahibi oldu.

Fiziksel, görme, işitme ve kronik sağlık sorunlarına bağlı engeli bulunan Karabük Üniversiteli öğrenciler, Karabük Üniversitesinin kampüs ve çevresi ile uzaktan eğitim faaliyetlerinde yapılan çalışmalar sayesinde eğitimlerini engelsiz şekilde sürdürüyor. Üniversite de engelliler için bugüne kadar yapılan çalışmalarda; 900 metre hissedilebilir yüzey, yol güzergahı boyunca rampa ve geçiş, Braille alfabesi ile düzenlenmiş kapı isimlikleri görme engelli bireyler için yenilendi. Ayrıca yerleşkedeki bütün merdivenlere omurilik engellilerinin kullanımına uygun çift küpeşteli korkuluklar yapıldı. Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği konferans salonlarına giriş ve sahne çıkışına da yatay asansörler konuldu. Engelli lavaboları, acil çıkış kapıları ve pek çok bölge sesli uyarı ve yönlendirmeler ile ulaşılabilir hale geldi.