40 yaşındaki Ercan Taşkıran ve 45 yaşındaki Hüseyin Kül eğitimin yaşının olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Karabük Mesleki Eğitim Merkezi'ndeki eğitimlerini başarı ile tamamlayan Taşkıran ve Kül mesleki lise diploması almaya hak kazandı. Düzenlenen mezuniyet töreninde belgelerini gururla alan ikilinin şimdiki hedefleri ise üniversite mezunu olmak.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mesleki Eğitim Merkezlerinde düzenlenen kurslarda ustalık ve kalfalık belgesi alan ortaokul mezunlarına mesleki ve teknik lise diploması alma şansı tanındı. Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptıran Ercan Taşkıran (40) ve Hüseyin Kül (45) da telafi derslerini başarıyla geçerek mezun olup, lise diploması almaya hak kazandı. Karabük Mesleki Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen telafi eğitimlerinin tamamlanması ile mezuniyet töreni düzenlendi. İkili düzenlenen törende mezuniyet belgelerini a k bir çok vatandaşa motivasyon kaynağı oldu. Düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, İŞKUR Müdürü Mustafa Çalış, okul müdürü, öğretmenler, aileler ve öğrenciler katıldı.

"Pandemi Sürecinde Eğitim Camiası Zorlu Bir Süreç Yaşadı"

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Akbaş, “Bugün burada mezuniyet töreni yapmamız çok kıymetli. Hepimizin malumu geçen sene mart ayında başlayan salgın süreci. Bu salgın sürecinden en çok etkilenen tabii ki sağlık camiası ve akabinde de eğitim camiamız oldu. Eğitim camiası o k biz yöneticiler, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz çok zorlu bir süreç yaşadı” ifadelerini kullandı.

"Sınav Girdik ve Başarılar Elde Ettik"

Diplomasını alan Ercan Taşkıran,  yaptığı açıklamada Karabük Belediyesi’nde tornacı o k çalıştığını belirterek, “Lise belgesi almak için tornacı belgelerimizle, ustalık belgelerimizle meslek merkezine başvurduk. Sınav girdik ve başarılar elde ettik. Bundan dolayı diplomamızı almış bulunmaktayız. Burada emeği geçen arkadaşlarımıza, hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Böyle bir fırsatın verilmesi ile çocuklarımıza örnek olduk. Üniversite sınavına da girdik. Devam edebilirsek bakacağız” dedi. Taşkıran, mezuniyet cübbesi giyip kep takmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getirdi.

"Diplomayı Almaktan Gerçekten Gururluyum"

Dersleri başarı ile tamamlayarak lise diplomasını alan Hüseyin Kül ise, “Uzun yıllar bu diplomayı almak için bekledik. Ortaokul bitti, biz usta eğitici belgesi olan arkadaşlarız. Devletimiz bize böyle bir hak tanıdı. Sınav girdik başarılı olduk. Diplomayı almaktan gerçekten gururluyum” dedi. Ortaokul sürecinin ardından okumadığına pişman olduğunu aktaran Kül, “Büyüklerimiz okuyun dediler ama genç olduğumuz için biz dinlemedik. Belli bir yaştan sonra insan pişman oluyor okumadığı için. Demek ki bazı şeyler yeri ve zamanını bekliyor” diye konuştu. Üniversite sınavına oğlu ile birlikte girdiğini dile getiren Kül, makine veya otomotiv mühendisliği okumak istediğini söyledi.