Ölümünün 26. yılında sevenleri Metin Türker’i yalnız bırakmadı. Karabük'ün önemli iş insanlarınında aralarında bulunduğu topluluk Türker'i kabri başında yeniden andı.

ANMA TÖRENİNDE BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ İSİMLER

Anma törenine, Türker’in yakınlarının yanı sıra birçok iş insanı ve yöneticiler katıldı. Mezarı başında; Çelik-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Kılıç ve Aydın Baysal, AK Parti Karabük İl Başkanı Ferhat Salt, MHP il Başkanı Cenk Gedikoğlu, CHP İl Başkanı Vedat Yaşar, Karabük TSO Başkanı Fatih Çapraz, Çelik- İş Sendikası genel merkez yöneticileri, KARDEMİR AŞ. yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, Çelik-İş Sendikası Karabük Şube yöneticileri ve fabrika çalışanları ile Karabük İdman Yurdu futbolcuları yer aldı.

KENAN YILMAZ'DAN DUYGU DOLU SÖZLER

Özçelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz, 26. seneyi devriyesinde açıklamalarda bulundu. Türker'in ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu dile getiren yılmaz şunları söyledi; 

Metin Türker ismini Türkiye sendikal hareketine altın harflerle yazdırmış iyi bir sendikacı, büyük bir mücadele insanıydı. Fabrikanın kapatılma kararına karşı ‘Fabrikayı kapatırsam beni haddehane meydanında astırın’ diyen bir kahramandı. Bacaların tütmesi uğruna verilen mücadelenin 8 Kasım eylemlerinin önderi çelik işçisinin efsane ve unutulmaz genel başkanıydı. Bizler bugünün çalışanları olarak onun yüce ruhunun karşısında saygıyla eğiliyoruz, ruhu şad mekanı cennet olsun.

Özçelik İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kılıç, vefatının 26. yıldönümünde Metin Türker’i rahmet, minnet, şükran ve dualarla yad ettiklerini söyledi ve ekledi;

Metin Türker demek mücadele demekti. Metin Türker demek Kardemir, Karabük, sendikamız demekti. Metin Türker demek inandığı uğurda sonuna kadar mücadele edip halkı birleştiren kişi demekti. Mücadelesi ile her zaman bizlere örnek olan ve bu uğurda şehrimizi Karabük yapan, Karabük ili yapan rahmetli Metin Türker abimizi saygıyla yad ediyoruz.

AMERİKA'DA TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE VEFAT ETMİŞTİ

Geçirdiği rahatsızlık sonucu 6 Aralık 1997’de tedavi gördüğü Amerika’da hayatını kaybetmişti. Türker için ölümünün 26. yılında Öğlebeli Mahallesi’ndeki mezarı başında Kuran-ı Kerim okunarak dua edildi. Konuşmaların ardından Türker’in mezarına karanfil bırakılması sonrası program sona erdi.