T.C. Dakar Büyükelçiliği ve Dakar Yunus Emre Enstitüsü girişimleriyle Senegal’in devlet televizyonu RTS “Bir Senegalli’nin Gözünden Türkiye Belgeseli” çekimleri için Karabük Üniversitesi'ne ziyaret gerçekleştirdi. Senegal’den gelen belgesel ekibi “Bir Senegalli’nin Gözünden Türkiye Belgeseli” için Karabük Üniversitesi'nde çekimler yapıldı.

Senegal devlet televizyonu RTS, Türkiye’nin anlatılacağı ve Senegal ile olan ilişkilerin de yer alacağı “Bir Senegalli’nin Gözünden Türkiye Belgeseli"nde Karabük Üniversitesi de bulunuyor. Belgeselin Karabük Üniversitesi ayağında Rektör Prof. Dr. Refik Polat ile röportaj gerçekleştirildi. Ardından, kampüste ve dersliklerde ulus rası öğrencilerle çekimler yapıldı. Belgesel ekibi daha sonra Unesco Dünya Miras Kenti Safranbolu’da da bazı çekimler gerçekleştirdi.    

Belgesel çekiminde RTS mikrofonuna konuşan Rektör Prof. Dr. Refik Polat, ulus rası öğrencilerin Türkiye’de en çok tercih ettiği üniversitelerden biri olan Karabük Üniversitesi ile ilgili genel bilgiler vererek üniversitenin ulus rası alandaki başarısını anlattı. Rektör Polat ayrıca, Karabük Üniversitesinde öğrenim gören 201 Senegalli öğrencinin eğitim durumları ve sosyal yaşamları hakkında da bilgiler aktardı.

KBÜ Rektörü Kırışık’tan  Alfraganus Üniversitesine Ziyaret KBÜ Rektörü Kırışık’tan Alfraganus Üniversitesine Ziyaret

Senegalli öğrencilerin birinci tercihi KBÜ 

Karabük Üniversitesi son 7 yılda ulus rası alanda yaptığı atılımlarla üniversitenin ve şehrin adını dünyaya duyurmaya devam ediyor. Her geçen gün ulus rası arenada görünürlüğünü artıran Karabük Üniversitesinin ulus rası öğrenci sayısı 12 bine yaklaştı. Afrika ülkelerinden yoğun ilgi gören Karabük Üniversitesinin Afrikalı öğrenci sayısı ise 4 bin oldu.

Karabük Üniversitesinin, 2020 yılında Senegal ile başlattığı güçlü ilişkileri sayesinde de Senegalli öğrencilerin birinci tercihi Karabük Üniversitesi olmaya devam ediyor. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde devam eden ilişkiler sayesinde 2020 yılında sadece 1 Senegalli öğrencinin olduğu Karabük Üniversitesinde bugün 201 Senegalli öğrenci eğitim görüyor.

Son iki yıldır karşılıklı o k Senegal’de bulunan birçok üniversiteye ziyaretler geçekleştirildi. Senegal’deki üniversiteler ile Karabük Üniversitesi arasındaki ikili iş birlikleri sayesinde akademik personel değişimi ile öğrenci alımları artmaya başladı.