Karabük Derin Haber

Şantiye Çalışanlarına İş Güvenliği Anlatıldı

Şantiye Çalışanlarına İş Güvenliği Anlatıldı
6 okundu
02 Ekim 2019 - 11:02

Şantiye Çalışanlarına İş Güvenliği Anlatıldı

Safranbolu Belediyesi, ağır ve tehlikeli iş kollarında çalışan personeline iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi. Eğitimin ardından sağlık taraması yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 28548 sayılı resmi gazetede yayınlanan “6331 Sayılı Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Usul ve Esaslarına” dair yönetmeliğe uygun olarak Safranbolu Belediyesi şantiyelerinde çalışanların tamamına iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

Seminerde, personelin sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi için çalışanların uyması gereken kurallar ve olası durumlarda yasal hakları anlatıldı. Daha sonra Çalışanların kan tahlileri, işitme testleri, solunum testleri, akciğer filmi çekildi. Çalışmalar hakkında firma yetkilisi İşçi Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Sedat Topçu tarafından Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye bilgiler verildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; çalışanların can güvenliği açısından alınabilecek tüm tedbirlerin alındığını, yapılacak hiç bir işin çalışanların canından daha önemli olmadığına vurgu yaptı.

Başkan Köse açıklamasına devam etti. “İşçilerimizin can güvenliği açısından alabileceğimiz tedbirleri maksimum düzeyde almaya gayret ediyoruz. Bununla ilgili gerekli eğitimler yasanın ön gördüğü şekliyle iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verildi. Ve personelimizin de bu eğitimi alması gerekiyor. Eğitimler esnasında zaten ben biliyorum diye bir düşünce yok, herkes birçok şeyi bildiğini zanneder eğitim gördükçe bilmediğini fark eder. Bu bakımdan içinde bulunduğumuz idari şartlarda eğitimimizi almamız gerekir. Bu eğitimlerin başta kendimiz için gerekli olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İnsanın en değerli varlığı kendi canı kendi sağlığıdır. Durum böyle iken Kiralanan mobil sağlık tarama aracı şantiyelerimize getirildi. Çalışanlarımızdan Kan örnekleri alındı tahlile gönderildi. İşitme testi, solunum testi, akciğer filmi çekilerek ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin önceden belirlenmesi. Yanı sıra, mevcut problemlerin ortaya konulmasının amaçlandığı sağlık taramasında elde edilecek sonuçlar. Ve raporla işçilerin şahsi dosyalarında saklanacak.” ifadelerini kullandı.

Karabük Derin Haber Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.