Karabük’te 11-22 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 11. Avrupa İşitme Engelliler Voleybol Şampiyonası’nda 6 ülkeden 11 takım mücadele edecek.

11. Avrupa İşitme Engelliler Voleybol Şampiyonası’nın tanıtım toplantısı Soğuksu Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’nda düzenlendi.

Toplantıda konuşan Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF) Başkanı Kerim Vural, “Karabük için bir ilk olan İşitme Engelliler Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın spor altyapısı konaklama imkanları tarihi ve turistik mekanları ile misafirperver Karabük halkı için bundan sonra da çokça uluslararası şampiyonalar almasına vesile olmasını temenni ediyorum. Biz ilkini yapmış olduk inşallah bundan sonra Karabük ilimizde çokça Avrupa ve dünya şampiyonaları gerçekleşir” dedi.

Şampiyonaya katılan ülkelerle ilgili bilgi veren Vural, “İtalya, Fransa, Polonya, Ukrayna, Bulgaristan ve Türkiye’den 11 takımın mücadele edeceği ve seyrine doyum olmayan kıyasıya maçların oynanacağı Avrupa Voleybol Şampiyonası’na bütün Karabük halkını buradan sizler aracılığıyla izlemeye davet ediyorum. Avrupa Voleybol Şampiyonası Karabük ilimizin ve ülkemizin tanıtımına katkı sunmasını temenni ediyor ve şampiyonasının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Şampiyonanın Karabük için güzel bir kazanım olduğunu aktaran Vural, “Bu bir il için bence güzel bir kazanım, önceden düşünülmüş hazırlanmış ve planlanmış bir çalışma. Dolayısıyla biz burada Voleybol kadın-erkek Avrupa Şampiyonası yapabiliyorsak aslında bu bir yönüyle de bizden sonra başka branşların da karetesinin, tekvandosunun, judosunun da bu ilde uluslararası faaliyetler yapabileceğini teyit etmiş olacak. Dolayısıyla emeği geçen bu yapılarda bu hazırlıklarda emeği geçen büyüklerimize de teşekkür etmeden kalkma vefasızlık olur. Onlara da çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

24 spor branşının içerisinde Türkiye’nin dünyada en tanındığı branşın voleybol olduğunu anlatan Vural, şunları söyledi: “Bir önceki olimpiyatların kadın-erkek olimpiyat şampiyonu olmuş olmamız bizi burada tabii biraz daha güçlü kılıyor. Öyle umut ediyoruz hem ilkini uluslararası faaliyetini ilkini yapmış olmayı hem de buradan Türkiye’nin kadın ve erkek sporcularımızın şampiyon olarak ayrılacağını umuyoruz.”

“Hedefimiz uluslararası bir organizasyonu ilimizde yapmaktı” diyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven, “Özellikle pandemi sürecinde İşitme Engelliler Spor Federasyonumuzun birçok branşını Karabük’te yapması bizler de katkı sağlamaya çalıştık. Bunun karşılığı olarak da ya da bizim bu organizasyonlarımıza vermiş olduğumuz desteği görerek de başkanımızın liderliğinde yönetim kurulu üyelerimizin de teklifiyle İşitme Engelliler 11. Avrupa Şampiyonası’nın ilimizde yapılmasına Belçika’da karara varıldı. Öncelikle ben bu desteği verdiklerinden dolayı başkanımız ve yönetim kurulu üyelerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Öte yandan maçların oynanacağı 2 bin kapasiteli Soğuksu Kapalı spor salonunda ise zemin valeybol maçlarına göre ayarlandı.

Kaynak: