Birikimler döviz ve altının üzerinde durmaya devam ediyor. Bankalardaki döviz mevduat hesaplarının toplam mevduat içindeki payı yüzde 55'e yaklaştı. Ülke genelinde döviz mevduatını en çok tercih eden il Yozgat olurken, altın mevduatında ise %43,22 ile Karabük öne çıktı.

Vatandaşlar birikim tercihlerini döviz ve altında tutmaya devam ediyor. Bankalardaki döviz mevduat hesaplarının toplam mevduat içindeki payı yüzde 55'e yaklaştı. Döviz mevduatını en çok tercih eden il Yozgat olurken, altın mevduatında ise Karabük birinci oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 6 aylık verilerine göre, katılım bankalarında TL cinsi mevduatın payı sadece yüzde 19,7 iken, mevduat bankalarında ise bu oran %23,7 düzeyinde tespit edilmiştir. Döviz mevduatının toplam mevduat içindeki payı mevduat bankalarında yüzde 36'ya çıkıyor.

KATILIM BANKALARINDA MEVDUATIN YÜZDE 41'İNİ DÖVİZ OLUŞTURUYOR

Katılım bankaları ise döviz mevduatı konusunda mevduat bankalarının önünde ilerliyor. Katılım bankalarında döviz mevduatın toplam içindeki oranı yüzde 41'i buluyor. Katılımda en çok döviz mevduatı oranına sahip olan il %71,6 ile Tunceli. Onu %71,1 ile Hakkari izliyor. Kilis'te oran %70,34, Bingöl'de %67,7, Ardahan'da yüzde 67,1 seviyesinde.

ALTININ PAYI YÜZDE 20

Hem mevduat hem de katılım bankalarında altın mevduatının toplam mevduata oranı %20 seviyelerinde tespit edildi. Mevduat bankalarında altın oranı en yüksek iller %43,22 ile Karabük, %35,18 ile Gaziantep, %29,72 ile Kastamonu, %27,62 ile Kocaeli ve %26,39'la İstanbul. Katılım bankalarında ise ilk sırada yine Karabük geliyor.