Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi, Sağlık Bakanlığının koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi amacıyla aile diş hekimliği modeli için pilot o k başta Karabük olmak üzere, Eskişehir ve Kırşehir'i belirlediğine dair açıklama ve yaptı. Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi "Tüm genel sağlık hizmetlerinde olduğu gibi ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde de koruyucu, önleyici sağlık hizmetleri ön planda bulunmaktadır. Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri diş çürüğü ve risk faktörlerini dikkate a k, herhangi bir sağlık sorununun daha meydana gelmeden analiz edilerek önlenmesini ve kontrolünü hedeflemektedir.

"Rahatsızlıklar, erken teşhis ve müdahaleyle önlenmesinin sağlanacağı öngörülmektedir"

Aile diş hekimliği uygulaması, hastaların düzenli aralıklarla aile diş hekimini ziyaret ederek, birinci basamak sağlık hizmeti düzeyinde koruyucu diş sağlığı hizmetlerinin sunulmasını sağlamaktadır. Aile diş hekimliği uygulaması ile vatandaşlarımız üzerinde toplum ağız diş sağlığı bilincinin sağlamlaşması ve gelişmesi, önlenebilir rahatsızlıkların düzenli kontroller neticesinde erken teşhis ve müdahaleyle önlenmesinin sağlanacağı öngörülmektedir. Bu şekilde ileri ki dönemlerde ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan hastanelerimizde fazla yoğunluğun azaltılması ve ileri düzey tedavilerin gerektirdiği daha yüksek maliyetlerin önlenmesi, vatandaşlarımızın ileri düzey ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşturulması, koruyucu tedaviler ile önlenebilir hastalıkların elimine edilmesi hedeflenmektedir.

"Bakanlığımız, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor"

Sağlık Bakanlığımızca koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi amacıyla aile diş hekimliği modeli pilot o k başta ilimiz Karabük olmak üzere Eskişehir ve Kırşehir o k toplam 3 ilde hayata geçiriliyor.  Bakanlığımız, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor. Bu uygulama ile başta 2-12 yaş arası çocuklarımız koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla sisteme entegre edilecek. Aile diş hekimliği için MHRS uygulaması üzerinden randevu alınabilecek sistemle özellikle çocuklar için önem taşıyan ağız ve diş sağlığı kontrollerinin kolayca yaptırılabilmesi sağlanacak.

"Sayın Dr. Fahrettin Koca’ya ve tüm Sağlık Bakanlığı yetkililerimize şükranlarımı sunuyorum"

Toplum sağlığı için son derece önemli bir yenilik ve atılım olan bu sistemde pilot il o k bizleri uygun gören başta Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’ya, tüm Sağlık Bakanlığı yetkililerimize, Ağız ve Diş Sağlığı Daire Başkanlığı’mıza sonsuz şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Aile Diş Hekimliği sisteminin tüm vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum" ifadelerinde bulundu.