KBÜ Diş Hekimliği Fakültesi tarafından toplantı düzenlendi. Fakülte, 2023-2024 Eğitim/Öğretim Yılı Güz Dönemi Akademik ve İdari Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

KBÜ Diş Hekimliği Fakültesi tarafından düzenlenen toplantıya KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’da katıldı. Toplantı öncesi Diş Hekimliği Fakültesi Laboratuvarları gezildi.

FAKÜLTE DETAYLI ŞEKİLDE GEZİLDİ

Toplantının hemen öncesinde rektör ile beraber fakültede gezi düzenlendi. Teknik imkanlar hakkında bilgi alan Rektör Kırışık, Diş Hekimliği Fakültesi’nde toplantı öncesi Diş Hekimliği Fakültesi laboratuvarlarını gezdi.

TOPLANTIDAN ÇIKAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Fakültenin önde gelen isimlerininde yer aldığı toplantıda KBÜ Rektörü açıklamalarda bulundu. Toplantıda konuşan KBÜ Rektörü Kırışık, "Bilim Merkezli Öğrenci Dostu Üniversite" şeklinde bir yaklaşımları olduğunu vurguladı. Rektör Kırışık,

Bir üniversite ne kadar bilimsel anlamda gelişmişse iyiyse akademisyenleri ve hocaları ne kadar çok bilimsel çalışma yapıyorsa öğrenciye vereceğimiz katkı o kadar yüksek olacaktır ama bilimsel seviyemiz düşükse, akademik çalışmalarımız yetersizse bu durumda öğrenciye sunacağımız katkı da oldukça sınırlı kalacaktır.

Çünkü dünyada çok hızlı değişimler oluyor. Belki bir 10 sene sonra diş hekimliği alanında hiç bilmediğimiz, şu anda farkında bile olmadığımız teknolojilerin sahaya girdiğini göreceğiz. İşte belki de bir bakmışsınız 3D yazıcılarla dişler, damaklar, hepsi yapılacak.

Hemen yapıştırma teknolojisi artık neyse pek çok şey ortadan kalkabilir ama o güne hazır olmak için de bugünkü teknolojiyi, ulaşılan seviyeyi mutlaka bilmemiz, en iyi şekilde uygulayabilmemiz gerekiyor.

AKADEMİK ÇALIŞMALARA ÖNEM VERİLİYOR

Çok gelişmiş imkanlarımız var, pek çok üniversitede bulunmayan imkanlarımız var. Bu gerçekten bize önemli bir fırsat sunuyor, bir kapı açıyor.  Projeler noktasında da sizlerden büyük başarı beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Yaklaşık 36 tane projemiz vardı. Bu projelerden büyük çoğunluğu 2209 öğrenci projeleri kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesi projeleri, Diş Hekimliği Fakültemizden de bu alanda 2209 projeleri bekliyoruz. Gerçekten bu alanda son derece önemli.

Öğrencinin işin içine girmesi, aktif çaba göstermesi, hocasıyla birlikte çalışması, bir proje üretme mantığı çerçevesinde çalışması gerçekten çok çok önemli. Dolayısıyla hem kendimiz proje yapabiliriz hem de diğer öğrencilerimizle birlikte öğrenci projelerinin içerisine dahil olabiliriz.

Biz çalışmamızı belli bir standart çerçevesinde yürütelim, bilimsel çalışmalarımızı etkin bir şekilde seviyesini yükseltmeye çalışalım, öğrencilerimiz temel yeterlilikleri kazandıktan sonra kendi gelişimleri için çaba göstereceklerdir.

Akademik ve İdari Kurul Toplantısında konuşan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özdemir, Diş Hekimliği Fakültesi hakkında bilgilendirme yaptı.