Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Erkan, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde şahsına yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlendiğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini duyurdu. Erkan, şahsına yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlendiğini belirterek, istifasını ailesinin etkilenmemesi için talep etti.

Erkan'ın sosyal medya üzerinden paylaştığı açıklama şu şekilde:

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim."

"Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır."

"Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum."

Erkan'ın istifası sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yazılı bir açıklama yaptı.

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır. Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir."

"Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz."

Hafize Gaye Erkan, seçimlerin ardından 9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile TCMB Başkanlığı'na atanmıştı. Erkan'ın göreve gelmesinin ardında yapılan para politikası değişiklikleri, döviz kuru ve enflasyonun seyri dikkat çekmişti. Başkan Erkan'ın istifasının ekonomik gündemi nasıl etkileyeceği merak konusu.