Türkiye'nin tarihi ve kültürel miras açısından zengin olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Safranbolu, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin girişimleri ile başlattığı Cittaslow’a dahil edilme sürecini tamamladı. Cittaslow Uluslarası komitesi tarafından Belçika’nın Damme kentinde düzenlenen törenle Safranbolu, Uluslararası boyutta Türkiye’nin en eşsiz 25 kentinden biri olma özelliğini taşıyan Cittaslow belgesini aldı.

Belçika’nın Damme kentinde düzenlenen törene Safranbolu Belediye Meclis üyesi Kemal Akgül katıldı. Safranbolu ile birlikte Cİttaslow’a dahil edilme hakkı kazanan Kastamonu’nun Daday ilçesi de bu görkemli törende yerini aldı. Her iki kentin de Cittaslow’a dahil olmasında emekleri olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de törene katılarak ödül takdiminde bulundu. Safranbolu Belediyesi tarafından sürdürülebilir yaşam ve yerel kültürün korunması için sürdürülen çabaların ardından Safranbolu, Belçika'nın Damme kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow Komitesi toplantısında Cittaslow'a katılım belgesini aldı. Sertifika toplantıya katılan Belediye meclis üyesi Kemal Akgül’e teslim edildi.

Törende yapılan konuşmalarda, Safranbolu'nun bu prestijli belgeyi almasıyla birlikte gelecekte de sakin yaşam tarzını ve kültürel mirasını koruma kararlılığı vurgulandı. Safranbolu'nun Cittaslow'a katılım belgesini alması ile birlikte kentin uluslararası alandaki prestijini ve liderliğini vurguladığı söylendi. 

Bu belge, Safranbolu'nun sürdürülebilir turizm ve korunan bir yaşam tarzı için öncü bir model olduğunu gösterdi. Damme'deki bu tören, Safranbolu'nun uluslararası bir platformda tanınırlığını artırarak, dünya genelindeki diğer topluluklara ilham verme potansiyeline sahip olduğunu kanıtladı. Özellikle Avrupa turizmini Safranbolu’da hareketlendirmesi beklenen bu girişimle nitelikli turizmin kapıları ardına kadar açıldı.

Editör: Haber Merkezi