Safranbolu Belediyesi ve Sürdürülebilir Kentsel ve Kırsal Kalkınma Platformu (SUDA) iş birliğinde "Sürdürülebilir ve Yenilikçi Kent" Konferansı düzenlenecek.

20 Ocak’ta Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde "Safranbolu için el ele" başlığı altında düzenlenecek konferans öncesi odak grup toplantıları yapıldı.

Safranbolu’nun bugünü ve yarınında sivil katılımın kalıcı mekanizmalar haline gelmesine yönelik konferansın odak grup toplantılarına, Safranbolu’da turizm sektöründe hizmet veren işletmeler, dernek, oda, sivil toplum kuruluşu başkanları, kurum temsilcileri katıldı. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, odak grup toplantılarının yapıldığı alanları ziyaret etti. Köse, katılımcılar ve SUDA yöneticilerine teşekkürlerini ileterek, Safranbolu’nun geleceğine yönelik ortaya çıkacak projeler noktasında tüm gruplara iyi çalışmalar diledi.

SUDA Başkanı Serdar Karadağ, odak grup toplantıları öncesi Safranbolu Belediyesi ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Bir süredir Safranbolu Belediyesi ile de çeşitli çalışmalar yapıyoruz, fikir geliştiriyoruz. Bazı küçük uygulamalarımız da oldu. Bu çalışmaların sonundaki hedef kalıcı bir mekanizma oluşturmak. Burada tabiki görüşler projeler ortaya çıkacak fakat önemli olan bunları kalıcı bit hale getirebilmek." diye konuştu.

“Katılımlı ve Kapsayıcı Yerel Yönetim Projesi" yürütücüsü Prof. Dr. Gülden Erkut, şu ana kadar yaptıkları aşamalarda sorunları belirlemeye çalıştıklarını, birtakım iç ve dış çevre analizleri yaptıklarını belirtti. Safranbolu’nun güçlü yönleri ve dışarıdan gelen fırsatları listelediklerini aktaran Erkut, "Paydaş analizleri yapıldı. Sevindirici olan Safranbolu’da ilgisi ve etkisi yüksek olan bir paydaş kümesi oluştu ve bu hiç görmediğimiz bir şey. Bu iş birliğine yönelik küçük adımlardan sonra uluslararası projeler hazırladık, sunduk ve başvurucaklarımız var aynı zamanda. Bütün bu çalışmaların toplamı bir yayın haline gelecek ve bize rehberlik eden bir kitap olarak duracak" değerlendirmesinde bulundu.
Söz konusu konferansın odak grup toplantıları öncesi yapılan konuşmaların ardından alanlarına ve konu başlıklarına göre bir araya gelen grup üyeleri toplantılarına başladı.