Safranbolu Belediyesi, tarihi han, hamam ve konaklarıyla ünlü UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’da yılbaşı panayırı kurmaya hazırlanıyor. Turizme farklı bir nefes kazandırması amaçlanan ve 28-31 Aralık tarihleri arasında Tarihi Çarşı Han Arkası mevkiinde kurulması planlanan yılbaşı panayırı ile ilgili aynı zamanda esnaflara da katkı sağlanması hedefleniyor.

Safranbolu Belediyesi tarafından turizme ve esnaflara katkı amacıyla yılbaşı panayırı düzenlenecek. Hediyelik eşya, gıda ve içecek sektöründen yaklaşık 30 esnafın başvurusu ile kontenjanı tamamlanan ve 28-31 Aralık tarihleri arasında Tarihi Çarşı Han Arkası bölgesinde yapılması planan yılbaşı panayırı ile ilgili Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin katılımı ile istişare toplantısı yapıldı. Toplantıda esnafların fikirleri alınırken aynı zamanda panayır ziyaretçileri için de alternatifler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Safranbolu Belediyesi panayırda kurulacak standlarda satış yapacak esnaflardan stand ücreti talep etmeyecek aynı zamanda standlarda esnaflara elektrik, wifi, aydınlatma hizmeti verecek. Öte yandan kurulacak çadırlar ile esnafların soğuk hava şartlarından etkilenmemesi adına belirli zaman aralıklarında çay ve çorba ikramı da yapılacak.

WhatsApp Image 2023-12-02 at 11.14.19

Türkiye’nin her yerinden yoğun katılım olması beklenen yılbaşı panayırının kurulacağı alan, esnaflara sağlanacak satış noktaları, standlarda satışa sunulacak ürünler  gibi farklı konularda yapılan istişare toplantısında konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse: “Yaz ve bahar aylarında etkili olan turizmin kış aylarında etkisini yitirmemesi adına Safranbolu turizmine yeni bir nefes kazandırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda tarihi çarşı esnaflarımıza da katkı sağlamayı hedeflediğimiz yılbaşı panayırımızı 28-31 Aralık tarihleri arasında Tarihi Çarşımızda büyük emekler gösteren esnaflarımızla birlikte yapacağız. Bu ilk defa yapacağımız bir proje ve esnaflarımızla birlikte muhteşem bir panayırı başarı ile atlatacağımıza, Safranbolu turizmine yeni bir soluk getirerek tüm ülkede adından söz ettiren bir panayır yapacağımıza inanıyorum. Kontenjanlarımızı kısa sürede dolduran bütün esnaflarımıza ilgilerinden ötürü teşekkür eder, panayırımızın hazırlık sürecinde emek veren tüm mesai arkadaşlarıma başarılar dilerim.”

İstişare toplantısının ardından standlar kura çekimi ile sahiplerini buldu.