TEKNOFEST heyecanına Karabük Üniversitesi'nden 117 takım ortak ortak oldu. Dünyanın en büyük teknoloji festivali olan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen TEKNOFEST Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor. Bu yıl toplamda 117 takımını TEKNOFEST’e gönderen Karabük Üniversitesi, üç takımla finallerde iyi derece alabilmek için yarışacak.  

Karabük Üniversitesi TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına 4 yılda gönderdiği 330 öğrenciyle 207 üniversite arasında 18’inci sırada yer alıyor. Karabük Üniversitesi’nde öğrenim gören ulus rası öğrenciler de bu yıl TEKNOFEST heyecanını ilk kez yaşadı.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e bu yıl İstanbul ev sahipliği yapıyor. Meşakkatli aşamaları geçerek finallerde yarışacak KBÜ’lü ekipler derece alabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Sosyal İnovasyon Takımı, İHA Takımı ve BÜRKÜT Model Uydu Takımı Finalde Yarışacak

Sağlıkta yapay zekâ yarışmasına Durmuş Sarıkaya “Healtall” takımıyla yer alıyor. Sürü İHA Yarışması Airbender Sürü İHA ve Airbender Karma Sürü Takımı, Savaşan İHA Yarışmasında  Blacknight Düz kanat kategorisi ve Blacknight Döner kanat kategorisi, Karma İHA sürü yarışmasında ise Batuhan Karaçal derece alabilmek için yarışacak. Roket grubunda Atalay Roket Takım 6 bin metre için yarışacak.

Unika Ulus rası Destek Takımı TEKNOFEST’te 

Karabük Üniversitesinde öğrenim gören ulus rası öğrenciler de Ulus rası Destek Takımı’yla TEKNOFEST de yer a k hem teknolojiyi yerinden takip etti hem de standı ziyaret edenlere Karabük Üniversitesi hakkında bilgiler verdi. Tamamı Çad uyruklu öğrencilerden oluşan drone takımı da ilk kez TEKNOFEST heyecanı yaşadı.

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar öğrencilere destek olmak için TEKNOFEST’e katılan öğrencileri ziyaret ederek bilgi aldı ve başarılar diledi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat TEKNOFEST de yer alan öğrenci ve akademisyenleri tebrik ederek başarılar diledi. Polat, bu yıl yarışma ulus rası öğrencileri de gönderdiklerini ifade ederek TEKNOFEST de edindikleri bilgilerle teknolojiyi yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için Roket’ten Otonom Sistemlere, Tarımdan Sualtı Sistemleri’ne teknolojinin her alanında düzenlediği yarışmalarla Türkiye tarihinin en büyük Teknoloji Yarışmalarını gerçekleştiriyor. Havacılık, uzay ve teknoloji alanlarında ülkemizde son yıllarda öne çıkan başarı örneklerinin sergilenmesi, teknoloji yarışmaları, girişim etkinlikleri, havacılık gösterileri gibi sayısız etkinlik ile teknoloji ekosisteminin tüm temel yapı taşlarını TEKNOFEST kapsamında bir araya getiriyor.