Erdoğan Dinçel ile Rafet Vergili arasında gerilim devam ediyor. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Erdoğan Dinçel’i hedef alan açıklamalarının ardında Dinçel bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan Dinçel düzenlediği basın toplantısında Rafet Vergili’nin kendisi hakkında yaptığı eleştirilere sert cevap verdi. Karabük Merkez Cami ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Erdoğan Dinçel ile Rafet Vergili arasında söz düellosu devam ediyor. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Erdoğan Dinçel’in başarısız bir siyasetçi olduğunu ileri sürmüş ve Dinçel’e ağır eleştirilerde bulunmuştu. Av. Erdoğan Dinçel ofisinde düzenlediği basın toplantısında Rafet Vergili’nin seviyesiz açıklamalarda bulunduğunu iddia ederek Başkan Vergili’ye ağır eleştirilerde bulundu.

Atışma Nerede ve Nasıl Başladı

Hatırlanacağı üzere Cumhuriyet Halk Partisi Karabük Eski İl Başkanı Erdoğan Dinçel Karabük Derin Haber’e özel açıklamalarda bulunarak Rafet Vergili’ye ağır eleştiriler yöneltmişti. Karabük Merkez Camii ile ilgili Karabük Derin Haber’e değerlendirmelerde bulunan Dinçel, Karabük Merkez Camii’nin yapılması planlanan yerinin yanlış olduğunu ve Karabük’e telafisi olmayan yatırımların yapılmaması gerektiğini vurgulamıştı. Dinçel Karabük Derin Haber’e yaptığı açıklamada; Bu tartışmaları yaparken olumlu veya olumsuz görüş belirten kişileri hemen camiye ve dine karşı değil mi gibi bir kategoriye sokmak son derece yanlış. Kimin kime karşı olduğu, kimin camiye yada dine karşı olup olmadığı kimin ne kadar Müslüman olduğu konusunu herhalde bu siyasiler değerlendirmeyecektir. Yok efendim belediye başkanı orayı seçim vaadi yapmıştı. Yok efendim işte belediye başkanı makam arabasına binmiyormuş. Makam arabası yokmuş kendi arabasına biniyormuş. Yok belediye başkanı işte maaş almıyormuş. Yok belediye başkanı işte maaşından burs veriyormuş. Ya kardeşim Allah aşkına nedir bu? Yeter ya. Durmadan bunu bizim başımıza kakmaya gerek yok. Tamam almıyorsan alda bizde rahat edelim ya nedir bu? Yani sen maaşını almıyorsun diye her yaptığın doğru değil. Binde makam arabana doğru yap.” Şeklinde konuşmuştu.

“Sen Kimsin de Beni Eleştiriyorsun Erdoğan Dinçel Beyefendi”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise yaptığı açıklamada; “Gelelim cami karşıtlığına. Camiye karşıtlıkları yalnızca burası olduğu için değil. Bazıları halen kendini Karabük’te siyaset yapıyorum sanıyor. Ama siyasetinde nasıl yapılacağını da bilmiyor. Bugüne kadarda zaten siyasetin nasıl yapılacağını bilmediği için başarılı olamadı. Sen camiye girmiyorsan girmiyorsun. Ben sana bu güne kadar camiye neden girmiyorsun diye hiç sordum mu? Ben bugüne kadar senin siyasetinle ilgili hiç konuştum mu, siyasetinle ilgili hiç eleştirdim mi? Sen SHP’den başlayarak dönem dönem CHP’nin başkanlığını yapmış bir siyasetçisin. Yıllarca siyaset yaptın, bu şehirde ne iş yaptın, Karabük’ün kaç mahallesi, kaç köyü olduğunu biliyor musun? Oturduğun yerden Karabük’ün siyasetini yapmaya çalışıştın ve hiçbir zamanda başarılı olamadın. Bu kadar başarısız bir kimliğinle sen kimsinde beni eleştiriyorsun Erdoğan Dinçel Beyefendi. “ ifadelerini kullanmıştı.

“Erdoğan Dinçel’den Sert Açıklamalar”

Erdoğan Dinçel düzenlediği basın toplantısında Rafet Vergili’nin iddialarına tek tek yanıt verdi. Dinçel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Benim 30-35 yıllık siyasi yaşamından hiç üslubu, tarzı olmayan bir biçimde çok ağır eleştirilerle karşı karşıya kaldım. Öncelikle bun cevap verirken Karabük halkının, beni tanıyan insanların Erdoğan Dinçel’e yakışmayan bir üslup olduğunu bilmelerini isterim. Buna cevap verirken aynı seviyede ve ya seviyesizlikle cevap vermeye gayret edeceğim böyle bir surum olursa da şimdiden özür diliyorum.

“Belediye Başkanı Erdoğan Dinçel’in İnancı Eleştirme Hakkı Yoktur”

30-35 yıllık siyasi yaşamamım bana birçok şeyi eleştirme hakkı veriyor. En azından bir seçmen bir vatandaş o k vergi veren bir insan o k Karabük Belediyesinin icraatlarını eleştirme hakkı veriyor ama Sayın Belediye Başkanına hiçbir şekilde Erdoğan Dinçel’in inancına, Müslümanlığına, camiye gidip gitmediğine eleştirme hakkını kesinlikle vermez. Bu üslup çok çirkin bir üsluptur. Bir Belediye Başkanına yakışmayan seviyesi son derece düşük ve bir belediye başkanının konuşmaması gereken bir tarzda , kullanmaması gereken bir üslupta olduğunu da ifade edeyim.

“Sen Kimsin Bana Cami İnancımı Soruyorsun?”

Sürekli, ‘Erdoğan kimsin sen’ gibi bir karşılık bulduğumu görüyorum. Şu üsluba bakar mısınız ‘Ya sen camiye giriyorsun, girmiyorsun ben sana bu zamana kadar sordum mu?’ Şimdi ben de aynı şekilde bu soruyu soruyorum ‘Sen kimsin de bana cami inancımı soracaksın.

“Benim Başarılı Olup Olmadığıma Partim Karar Verir”

‘Sen bugüne kadar Karabük’te ne yaptın. Bu kadar başarısız kimliğinle sen kim oluyorsun beni elemleştirecek.’ demiş. Benim başarılı olmadığımı kendi siyaset yaptığım arkadaşlarım karar verir, partim karar verir. Sen kim oluyorsun! Benim ne kadar başarılı olup olmadığım bu tartışırız, ben 35 yıldır bu siyasetin içindeyim. Bakın 8 Kasım anılırken insanlar Erdoğan Dinçel’i hatırlamıştır. Ben bugün senin şahsının olmasa da şirketlerinin ekonomik ilişkisi olan KARDEMİR’in kurtarılması için büyük mücadele vermiş olan insanım.

“Sen Bugün O Hayatta KARDEMİR’den Para Kazanıyorsun”

Sen bugün o hayatta olan KARDEMİR’den para kazanıyorsun ama ben Kardemir’den bugüne kadar bir kuruş para kazanmadığım gibi KARDEMİR’e de hiçbir eşimi, dostumu, kardeşimi, akrabamı işe sokmadım. KARDEMİR’de avukatlıkta yapmadım, bazı siyasiler gibi maaşta almadım. Ama sen ‘Kimsin ya sen bugüne kadar ne yaptın dediğin Erdoğan Dinçel’in verdiği emekler karşılığında ticaret yaparak KARDEMİR’den para kazanıyorsun.

“Kendine Çeki Düzen Verip Ölçeceksin Sonra Konuşacaksın”

Fabrikan nerde Organize Sanayi bölgesinde Erdoğan Dinçel’in emeği, alın teri var bunları hatırlatmak fayda var. Kendine çeki düzen verip ölçeceksin ondan sonra konuşacaksın. Ben uzun zamandır bu siyasetin içindeyim hiçbir gün benim kendime çeki düzen vermem gerektiği bir pozisyon gördünüz mü? Her zaman eleştirirken bile ölçülü, edepli, adaplı olmuşumdur. Ben, benden önceki siyasileri Belediye Başkanlarını, milletvekillerini siyaseten çok ağır eleştiren bir insanım ama bugün hepsiyle dostluk yapıyorum.

“Haddini Bil”

Sen kim oluyorsun da bana kendine çeki düzen ver diyorsun. Senin camide ne işin olur demiş. Bu kadar terbiyesizlik olmaz, sana kim bu görevi verdi. Bu tabir yanlış. Cumhur ittifakının içinde dura dura o ittifak içindeki üslubu benimsemiş arkadaş. Sen kimsin ya sen kim ya diyor ya hani aynı üslubu almış bende bunu kullanmaktan utanıyorum ama cevap vermek durumundayım. Sen biraz terbiyeli olsana diyor bana ben Erdoğan Dinçel’im. Senin bana terbiyeli ol deme hakkın yok. Belediye Başkanlığı sana böyle bir hak vermez. Sen haddini bil.

“Seni Rahat Ettirmeyeceğim”

Ben demişim ki eğer Rafet Vergili seçimi kazanırsa siyaseti bırakırım demişim. Bıraksana sen siyaseti diyor. Ben siyaseti bırakmam. Ben siyaseti ülkem için, Karabük için, vatanım ve ideallerim için yaparım illa bir yere seçilmek için yapmam. Burada taban tabana zıt anlayışımız var. Ben bir yere seçilmek için siyaset yapan Erdoğan Dinçel değilim. Partimin şeçimi hiçbir şekilde alma şansının olmadığı dönemlerde partimi temsilen aday olmuş Erdoğan Dinçel’im ben. Sorumluluk almış Erdoğan Dinçel’im. Ben milletvekili veya Belediye Başkanı olacağım diye siyaset yapmıyorum, ölünceye kadar ben bu siyaseti yapacam. İlaki siyaset yapmak bir yere aday olmak değil. Ben bir ara siyasete ara vermeyi düşünmüştüm ama sen hiç sevinme heveslenme vazgeçtim, arkandayım, takip ediyorum seni rahat ettirmeyeceğim.

“Sen Elinden Geleni Ardına Koyma Ben Konuşuyorum”

Birde tehditler var. ‘Bir daha konuşursan çok kötü yaparım’diyor. Ben konuşuyorum, çok kötü yapmaktan kastın ne bilmiyorum, kabadayılık anlamında mı yoksa benimle ilgili bir şeyler söylemek anlamında ifade etti bilmiyorum eğer bana bir şey yapmayı düşünüyorsa ben her gün Karabük’teyim, Belediyenin de önünden geçiyorum saati de uyuşmuyorsa da söylesin o saate de gelirim. Sen elinden geleni ardına koyma ben konuşuyorum. Sen bir daha bu seviyede konuşursan bunun cevabını çok ağır alırsın. Nerde başlar nerde bitiririm inanın onu tahmin bile edemiyorum.” Erdoğan Dinçel Rafet Vergili arasında devam eden polemikte Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin ilerleyen günlerde cevap verip vermeyeceği ise merak ediliyor.
Editör: Haber Merkezi