AK Parti Karabük İl Başkanı Ferhat Salt, 3 Nisan 1937’de temeli atılan ülkenin ilk ağır sanayi fabrikası Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları ve Karabük’ün kuruluşunun 87’nci yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

İl Başkanı Salt mesajında, 3 Nisan 1937’nin ülkenin kalkınma dinamiklerinin hayata geçirildiği tarih olduğunu ifade ederek, “3 Nisan 1937 Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atıldığı, demir çeliğin kalbi Karabük’ümüzün 87. kuruluş ve gurur günüdür.” dedi.

Salt, KARDEMİR’in ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajına şöyle devam etti:

“Ülkemizin birçok ili düşman işgalinden kurtuluşunu kutlarken Cumhuriyet kenti Karabük 3 Nisan gününü ‘Kuruluş Günü’ olarak kutlamaktadır. Maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı, demir yolu güzergahında bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeniyle Türkiye’nin ilk bütünleşmiş demir çelik tesisi için en uygun yer Karabük seçilmiş ve 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının temeli Karabük Köyü’nde atılmıştır ve böylece Karabük’te çeltik tarımından çelik sanayisine dönülerek Türkiye’nin ilk ağır sanayi hamlesi başlatılmıştır.

Karabük’te kurulan Demir Çelik Fabrikası çevrede özel sektörün de kurulmasını sağlamış ve birbiri ardına irili ufaklı haddehaneler, dökümhaneler kurulmuştur. Karabük Demir Çelik Fabrikaları, fabrika yapan fabrika olması özelliği ile Türkiye’deki sanayi hareketinin öncüsü ve okulu olmuştur.

Karabük denildiğinde her ne kadar ilk akla gelen demir ve çelik ise de 2007 yılında kurulan ve bugün üniversitesiyle, sanayisiyle, UNESCO tarafından koruma altına alınan Dünya Miras Kenti Safranbolu’yu, Hadrianapolis Antik Kenti ve sarı mermerleriyle ün yapmış Eskipazar’ı, dünyanın en güzel ormanlarına ve doğa sporlarının yapıldığı alanlara sahip Yenice’yi ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ovacık ve Eflani’yi içinde barındıran Karabük, Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir.

“AK Parti iktidarları döneminde ülkemizin her alanında yaşanan gelişim ve değişimi Karabük’te yaşamaktadır”

Karabük’e eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye kadar her alanda ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve hizmetler yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. İnsanlarımıza imkân oluşturan, refahı ve adâleti tesis etmek için çaba gösteren, yeni fırsatlar arayan bir anlayış içerisindeyiz. Şehrimizin tanıtımı, yatırım yapılan bir şehir olması, ihracat yapması, toplumsal bütünlüğünü koruması, sosyal yapısının güçlenmesi gibi her konuda gayret gösteriyoruz.

“Karabük’ümüzü daha ileriye taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz”

Her daim el ele, gönül gönüle vererek Karabük’ümüz için elimizden gelen mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Bu gelişmelerin ışığında, bizlere düşen görev ise hep birlikte, el ele, tek yürek halinde Karabük’ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.

Bu güzel vesile ile Karabük’ün kurulmasında emekleri geçen başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmetle anıyor, tüm hemşehrilerime saygı ve muhabbetlerimi sunuyor, Karabük’ümüzün kuruluşunun 87. yıl dönümünü kutluyorum.”

Editör: Haber Merkezi