Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.

Hadrianapolis Antik Kenti Ziyaretçileri Kendine Hayran Bırakıyor

Hadrianapolis Antik Kenti Ziyaretçileri Kendine Hayran Bırakıyor
Mevlüt Budak( [email protected] )
1.700 okundu.
27 Mayıs 2022 - 15:25

Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti alanında yapılan kazı çalışmaları devam ediyor. Tarihi dört nehir klisesi, Roma Hamamı ve Kale alanında yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bilgiler ziyaretçileri Antik Kente hayran bırakıyor. 2022 kazı çalışmalarının bitmesinin ardından Kale alanının turizme kazandırılacağını söyleyen Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş Hadrianapolis’te yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

Karabük Lezzet Şenlikleri programının Eskipazar durağı kapsamında Hadrianapolis Antik Kenti alanına yapılan ziyarette açıklamalarda  bulunan Doç. Dr. Ersin Çelikbaş Antik Kentin çok geniş bir bölgeye sahip olduğunu ifade etti. Kazı alanlarında yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bilgileri ziyaretçilerle Ersin Çelikbaş Hadranapolis Antik Kenti’nin aynı zamanda bir ticaret merkezi olduğunu ve rotasının Filyos Limanı’na kadar gidebileceğini söyledi. 

Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş’ın yapılan kazılar sonucunda elde edilen bulgularla ilgili yaptığı açıklamalar ise şu şekilde;

“Hadrianapolis Roma Kalesi ve İlk Antik Dönem Çeşmesi”

“Evet şuanda biz Hadrianapolis’te Roma Kalesi’nin içerisindeyiz. Buranın bir Roma yapısı olduğunu tahmin ediyoruz. Buradaki kazılara iki yıl önce başladık. İki yıl içinde çeşitli hem birimlere ait yapılar ortaya çıkardık. Hemde kalenin duvarlarını ortaya çıkarmaya devam ediyoruz. 2022 kazılarında da buraya biz yoğunlaşacağız. Ve kalenin duvarını ortaya çıkarmaya çalışacağız. Burayı da gezi rotasının içerisine bu yıl inşallah kazılar bittikten sonra eklemeyi düşünüyoruz. Buranın kale olmasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi Hadrianapolis Roma Dönemi’nde çok önemli bir ticaret merkezi ve Roma’da hakimiyeti altındaki topraklarda ticaret ağını kurmak amacıyla böyle koruma kaleleri inşa ediyor. Ticareti korumak amaçlı. Bunlardan bir tanesi de Handriyanapolis’e inşa edilmiş. Bir diğer kale kalıntısı yine Yenice taraflarında var. Bu rota aslında Zonguldak’taki Filyos Limanı’na kadar uzanan rotanın sağlamak amaçlı yapılan bir çalışma. Bizim burada kazı yaptığımız kare planlı bir yapı var ve bu yapının içerisinde Roma askerlerine ve süvarilerine ait çeşitli yüz maskeleri zırhlar ortaya çıkardık. Buda bu yapının bize savunma kalesi olduğunu işaret ediyor. Yapı milattan sonra 2. yüzyılda yapılmış. 300 yıllık aralıksız bir kullanımı var.”

Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8’inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianoupolis Antik Kenti’nde Roma Kalesi olduğu düşünülen alanda sur kazılarına başlayacaklarını söyledi.

 

Bununla beraber bölgede ilk Antik Dönem çeşmesinin bulunduğunu ifade eden Çelikbaş söz konusu yapının restorasyonun yapılmasının ardından eskisi gibi kullanılır bir hale getirmeyi planladıklarını ifade etti. 

 

Hadrianapolis Antik Kenti’nde Doğa Manzaralı Roma Hamamı

“Roma Hamamı MS 4. YY’da yapılmış. Roma Hamamı dememimizin en büyük sebeplerinden bir tanesi buradaki yapının alttan ısıtılıyor olması. Hem duvarlardan hemde alttan ısıtılıyor olması. Bu Roma İmparatorluğu’nun hamamlarda uyguladığ en büyük keşiflerden bir tanesidir. Ve Hadrinapıolis’te bu şekilde hamamlardan iki tanesini tespit etmiş durumdayız. Bu hamamın biz yakın zamanda projesini de hazırlattık. Yakın zaman içerisinde buranında çatı projesi hazırlanacak ve burasıda ziyaretçilere teşhir edilecek. “

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2022 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.