Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi” Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde devam ediyor. Erasmus+ projesi çerçevesinde düzenlenen “Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi” Karabük Üniversitesinde dün başladı.

15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen kongreye Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, dekanlar, proje ortakları, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

KBÜ'DEN ANLAMI PROGRAM

Karabük Üniversitesi tarafından organize edilen programa ilgi oldukça yoğun. Üniversitenin rektörü de programa dahil oldu ve açıklamalarda bulundu. Karabük Ünivresitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, sanal gerçeklik alanında hızlı aksiyon almanın dünyada öne geçme fırsatı oluşturacağını gördüklerini belirtti. 

Kongrenin açılışı konuşmasını Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık yaptı. Rektör Kırışık;

Sanal gerçeklik uygulamaları ile sağlık alanında çalışanların hem güvenli bir ortamda bilgilerini artırmaları hem de yeni becerileri daha hızlı, daha ekonomik, daha verimli bir şekilde öğrenmeleri sağlanmış olmaktadır. Sağlık alanında neticede insan vücudu üzerine doğrudan uygulama yapmadan önce artırılmış gerçeklikle, sanal gerçeklikle uygulamalar yapmanın bize büyük bir hız, ekonomi ve verimlilik kazandıracağı son derece açıktır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu teknolojinin kullanımına olduğu kadar bu teknolojinin oluşturulmasına da katkı sunmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek için hayal etmeye, hayal gücümüzü hayata geçirme çabasına çok büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Bir yandan bu sanal gerçekliği uygulamaya çalışırken bir yandan da ‘Sağlık sahasında daha yeni nasıl teknolojiler üretebiliriz, ortaya koyabiliriz?’ diye hayal etmemiz, bu hayali hayata geçirmek için çaba göstermemiz gerekiyor. Dünya henüz bu sahada daha emekleme aşamasında.

Daha yapılacak o kadar çok şey var ki dolayısıyla şu anda henüz bu hususlarda başlangıç noktasında olunduğunu, yapılacak çok şeyin bulunduğunu ve bu konuda hayal gücünüze ihtiyaç olduğunu ifade etmek istiyorum.

PROGRAMDA SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konuşmalarının ardından açılış oturumunda Yenilikçi Sağlık Eğitimi ile Sanal Gerçeklik konuları ele alındı. Gazi Üniversitesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Bulut’un moderatörlüğünde Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Durdane Yılmaz Güven, “Geriatrik Bireylerde İlk Yardımda Sanal Gerçeklik Eğitimi” başlıklı Erasmus+ Projesi hakkında bilgi verdi. Ardından Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Kasım Özacar “İlk Yardım VR Simülasyonu” hakkında uygulama sunumu gerçekleştirdi.

PROJE TÜRKİYE'DE BİR İLK

Karabük Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi, Almanya’dan HHK GmbH Humane Hausliche Krankenpflege ve ASG Pflege GmbH, Makedonya’dan ise SosuSv. Kirilimetodij ortaklığında planlanan ve uygulamaya geçirilecek olan proje Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor.

Kaynak: