Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.
casino siteleri

Koronavirüse Rağmen Tarımda Üretim Hız Kesmiyor

Koronavirüse Rağmen Tarımda Üretim Hız Kesmiyor
3.254 okundu.
02 Mayıs 2020 - 13:31

Karabük’ün Ovacık ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) 23. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Hatipoğlu Göleti ile sulu tarıma geçen çiftçiler koronavirüse rağmen üretimlerini sürdürüyor.

İlçeye bağlı Pelitçik köyü mevkiine Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yaklaşık 20 milyon TL harcanarak yapımı gerçekleştirilen Hatipoğlu Göleti ile çiftçinin toprağının suyla buluşturulmasının ardından üretimde kalite ve rekolte yükselmeye başladı.

Daha önceleri buğday ve arpa gibi kısıtlı ürün yetiştirilen tarlaların bir kısmı nadasa bırakılırken, toprağın suyla buluşması bölgede ürün yelpazesini genişletti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destekleri ile koronavirüs salgınına rağmen tarımda üretimini sürdüren çiftçiler silajlık mısır ve yonca ekimine başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çiftçi Halil Çevik, önceden buğday ve arpa ektiklerini söyledi.

Sulu tarımın gelmesinin ardından mısır ve yonca ektiklerini kaydetti.

Tarla suların Hatipoğlu Göleti’nden geldiğini ifade eden Çevik,

Şuan toprak değerlendi. O zaman 2 TL’ye gidiyorsa dönümü, şimdi 5-10 TL’ye giden yerler var. Yerine göre değişiyor. Hatipoğlu Barajı olmadan önce bir tarafı ekiyorduk bir tarafı nadasa bırakılıyordu. Şuanda 500-600 dekar alan ekili. Koronavirüse rağmen üretimimize devam ediyoruz. Hiç kimse endişe etmesin. Üretim devam ediyor. Hiç endişe yoktur. Çiftçi üretiyor” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.