Rusya Ukrayna savaşı  ile ilgili gelişmeler devam ederken Rusya'ya karşı tepkiler de devam ediyor. Karabük Üniversitesi Doktora Öğretim Üyesi Ukraynalı Yuliya Biletska Rusya'yı hedef a k ülkesine yapılan saldırının hukuka aykırı olduğunu ifade etti.  Rusya Ukrayna Savaşı ülkemizde ve diğer ülkelerde bulunan Ukrayna vatandaşlarını da derinden etkiledi. Birçok Ukraynalı savaşın başlamasından itibaren ülkesine destek vermek için yardım kampanyaları düzenliyor. Bununla beraber birçok vatandaş ise Rusya Ukrayna savaşının biran önce son bulmasını istiyor.  Aynı zamanda Ukraynalılar Derneği Başkanı Yuliya Biletska Rusya'nın ulus rası hukuka aykırı davrandığını belirterek diğer ülkelerin bu savaş suçuna seyirci kaldığını iddia etti. Yuliya Biletska yapmış olduğu açıklamada Rusya’nın ulus rası hukuka aykırı davrandığını ve savaş suçu islediğini belirterek, “Bu gerçek ve acı bir savaştır. Çok barışçıl bir ülkeye karşı açılan bir savaş. Önemli olan sadece askeri bir müdahaleden bahsetmiyoruz. Dün, kadın doğum hastanesini bombaladılar” dedi. " width="560" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">

“21. Yüzyılda Böyle Birşey Olacağı Kimsenin Aklına Gelmezdi”

Ukrayna’daki vatandaşların saldırı anlarında ne zaman sığınak gitmelerini belirleyen programı telefonuna yüklediğini kaydeden Biletska, “Benim telefonumda bir program var. O program ne zaman bir sığınağa gitmeyi belirleyen bir alarm. Her seferinde bu alarm çalınca sanki onların yaşadığı gibi bir şey yaşıyorum. Çünkü sığınağa gitmek gerekiyor bombalar düşeceği için. Gün içerisinde bu alarm o kadar çok çalıyor ki artık insanlar sürekli sığınaklarda. 21. yüzyılda böyle bir şey olacağı kimsenin aklına gelmezdi. Dünya sadece arkamızda olduğunu söylüyor ama bunu durduracak bir girişim yok” ifadelerine yer verdi.

“Ukrayna Kendi Toprağını Halkını Savunuyor"

Savaşı başlatanın Rusya olduğu aktaran Biletska, şunları söyledi: “Ukrayna kendi toprağını, halkını savunuyor. Kendi egemenliğini savunmaya çalışıyor. Elbette biz devlet o k bu savaşı durdurmak istiyoruz. Putin bunu istemiyor. Onun istediği gibi olursa ancak durdurmayı kabul ediyor".

“Türk Halkından Büyük Destek Gördük”

Ukraynalılar Derneği Başkanı  Biletska, Ukrayna Büyükelçiliği ile insani yardımlar toplamaya başladıklarını anlatarak, “Aslında Türk halkından çok büyük destek gördük. Türk halkına teşekkür ediyorum. Halen gelen yardımlar var. Savaş sırasında oradaki mağdur insanlar a yardım etmek, bir şey göndermek çok önemli. Buraya mülteciler de gelmeye başladı. Türkiye’de 20 binin üzerinde olduğu söyleniyor. Ankara sınıra uzak bir şehir olmasına rağmen çok fazla kişi olduğunu gördük. Türkiye’de resmi bir statü olmadığı için herhangi bir ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Biz bunu dernek o k gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Onları geçici o k yerleştirmeye çalışıyoruz” dedi.