24 Kasım Öğretmenler Günü, Safranbolu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'mızın okunmasının ardından Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi'ne geçildi. Kültür Merkezindeki programa Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Elif Köse, Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı J.Kd. Alb. Hasan Başkök, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Yeşilyurt, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Emrah Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, İlçe Başkanı Bahtiyar Acar, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı okunması ile başlayan program, emekli öğretmenler adına Sefer Sonuç’un konuşması ile devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş’ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasını Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz’ün konuşması takip etti.

"Öğretmenlik Dünyanın En Kutsal Mesleğidir"

Kaymakam Türköz yaptığı konuşmada, “Ulu Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mekteplerine Başöğretmen olduğu günü, Öğretmenler Günü o k kutluyoruz. Bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve özel gününü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Öğretmenlik gerçekten bir ülkenin, bir milletin kaderine yön veren, iyisiyle kötüsüyle bir milletin vardığı noktada pay sahibi, en değerli varlığımız olan çocuklarımızı, geleceğimizi emanet ettiğimiz insanlar. Öğretmenlik; gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Dolayısıyla her çeşit mesleğin toplumdaki bireylere kazandırılması da öğretmenlik sayesinde olmaktadır. Onun için sizler toplumun bütün kesimlerine yol gösteren birer öndersiniz. Her bireyin yetişmesinde büyük rol üstlenilen, ilim ve irfanı, bilgi ve teknolojiyi genç beyinlere işleyip, onları geleceğe hazırlama konusunda her türlü fedakarlığı da gösteren sizlersiniz. Başöğretmen Atatürk’ün 'Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır.' sözü gerçekten ağır ve çok kutsal bir mesuliyet; çünkü sizler işini bilen, iyiyi kötüden ayırt edebilen nesilleri ancak sizler yetiştirebilirsiniz. Çünkü bir öğretmen sadece kendisini yetiştiren öğretmenlerden aldığı bilgiyi değil, aynı zamanda kişiliğini de öğrencilere verir, yansıtır." şeklinde konuştu.

"Bütün Öğretmenlere Takdir ve Tebriklerimi Sunuyorum"

Öğretmenlik yalnızca sınıfta edinilen bilgileri aktarmak değildir diyen Türköz sözlerine şöyle devam etti: "Öğretmenlik, irfanla çocuklarımızı geleceğe hazırlamaktır. Muallimlerine, müderrislerine gerekli hizmeti sunmayan, onların fedakarlıkları karşısında ahde-vefa göstermeyen bir ülkenin geleceği tabi ki karanlıktır. Ülkemizin geleceğini aydınlatacağına inandığımız siz değerli öğretmenlerimizin her zaman yanında olduğumuzu bilmenizi isterim. Ben, bütün öğretmen arkadaşlarımızın bu duygu ve heyecanla görev yaptığını, milletimize ve memleketimize faydalı olacak çocuklar yetiştirmeye gayret ettiklerine inanıyorum. Güneş misali, ışığını ve ısısını ne kadar cömertçe harcarsa harcasın verimliliğinden hiçbir şey kaybetmeyecek olan cefakâr ve fedakâr öğretmenlerimizin gayretleriyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yetişecek bilgili ve bilinçli nesiller sayesinde Türkiye’mizin daha da gelişip kalkınacağı inancıyla hepinizin bu millet için, bu ülke için çok kıymetli çocuklar gençler yetiştireceğinize inanıyorum; onu temenni ediyorum, onu istiyorum. Özellikle ve bu zor görevi başarıyla yürüttüğünüz için hepinize de takdirlerimi, tebriklerimi sunuyorum. Başta 'Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eğitim şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor; bütün emektar öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü içten, en iyi dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum.” dedi. Konuşmaların ardından yıl içerisinde emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi takdim edildi. Öğretmenler Günü münasebeti ile düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve şiir dinletisinin ardından verilen konser ile program sona erdi.