Karabük’ün Safranbolu ilçesinde ortaöğretim kurumlarına ait devlet yurtlarında kalan öğrencilere yönelik "Eğitim Gençlik ve Değerlerimiz Programı" düzenlendi.

Safranbolu Borsa İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi'nde yapılan programa; İlçe Milli Eğitim Müdürü Said Nuri Odabaşoğlu, İlçe Müftüsü Aydın Bostancı, Şube Müdürü Enver Ayata, Okul Müdürü Tuncay Yıldız ve öğrenciler katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Odabaşoğlu, programın amacının; öğrencilerin milli-evrensel kültür değerlerini tanıması, benimsemesi ve geliştirmesi, kendilerine, ailelerine, topluma ve çevreye olumlu katkılar yapan; başkalarıyla iyi ilişkiler kuran, hoşgörülü ve paylaşmayı bilen, dürüst, erdemli, iyi ve mutlu vatandaşlar olarak yetiştirilmesi olduğunu belirtti. Ayrıca öğrencilerde insani değerlere karşı duyarlılık oluşturma, onları davranışa dönüştürme konusunda yardımcı olma, öğrencileri madde bağımlılığı, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan korunma yolları konusunda bilinçlendirmenin de amaçlandığını aktaran Odabaşoğlu, "Toplum bilimleri açısından değerler, toplum tarafından en iyi, en doğru ve en faydalı olduğu kabul edilen genelleştirilmiş davranış prensipleri olarak tarif edilebilir. Değer konusu, çağlar boyunca filozofların, düşünürlerin ve toplumların gündeminden düşmemiştir.

Bütün tartışmaların sonucunda erdemli bir bireyin ve toplumun sahip olması gereken değerlere vurgu yapılmıştır. Günümüzde değerlerin rolünün bilincinde olan yetişkinler genç nesilde değer kayması ve bozulması olduğu yönünde şikayette bulunmaktadırlar. Bu nedenle, değişimin ve iletişimin baş döndürücü bir hıza kavuştuğu çağımızda, yüzlerce yıllık deneyimlerden süzülüp gelen geleneksel değerlerin korunması eğitimin en özel çalışma alanlarından biri haline gelmiştir.

Biz bu proje uygulamamızla Safranbolu ilçemiz genelindeki ortaöğretim kurumlarına ait devlet yurtlarımızda kalan velilerimizin emaneti, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizde ahlaki değerler yönünden farkındalık oluşturmak, topluma ve kişiye yararlı olacak temel değerleri gündeme getirerek bilinç kazandırmak, öğrencilerimizin sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek; evrensel, kültürel ve manevi değerlere sahip olmanın öğrencilerimize kendisiyle barışık, mutlu ve başarılı bir kişilik kazandırdığını fark etmelerini sağlayacak nesiller yetiştirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Editör: Eda Dorucan